| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ordynacja podatkowa. Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany

Ordynacja podatkowa. Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić nowelizację Ordynacji podatkowej w zakresie wiążących interpretacji prawa podatkowego, która ma stanowić alternatywę dla zmian w tym zakresie, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2005 r., zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Opublikowano wstępny projekt zmian obejmujący swoim zakresem wiążące interpretacje wydawane na podstawie Ordynacji podatkowej. Z projektem można się zapoznać, odwiedzając strony internetowe Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl). Zasadnicza zmiana w stosunku do stanu obecnego polega na tym, że wniosek o taką interpretację indywidualną będzie mógł dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub działań planowanych oraz możliwości zmiany własnej interpretacji przez organ podatkowy. Zastosowanie się do interpretacji ma nie szkodzić podatnikom, płatnikom i inkasentom (nie będzie się wszczynało postępowania karnego skarbowego, ustalało odsetek za zwłokę oraz dodatkowego zobowiązania w VAT). Pod pewnymi warunkami podatnik ma być też zwolniony z obowiązku zapłaty podatku, gdy zastosował się do interpretacji, która została zmieniona lub która nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

Niestety, prawo do wystąpienia z takim wnioskiem zgodnie z ministerialnym projektem nie będzie przysługiwało spadkobiercom podatnika. Wysokość opłaty za wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zaistniałego stanu faktycznego ma wynieść 5 zł. Natomiast wydanie takiej interpretacji, która dotyczy działań planowanych, ma wynieść procent wartości planowanych transakcji, ale nie mniej i nie więcej niż określona kwota pieniężna. Jeśli zostanie stwierdzone, że wartość planowanej transakcji, która jest przedmiotem wniosku, została podana w zaniżonej wielkości, organ podatkowy ustali w drodze postanowienia, na które służy zażalenie, wysokość opłaty uzupełniającej.

Wprowadzenie jednak tych zmian od przyszłego roku okazuje się bardzo problematyczne, gdyż czasu na ich uchwalenie przed końcem roku jest coraz mniej. Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Finansów, projekt będzie konsultowany z przedsiębiorcami i trafi pod obrady rządu. Dopiero następnym krokiem będzie skierowanie go do Sejmu w formie oddzielnej noweli lub, jeśli czas na to pozwoli, jako autopoprawka do obecnie znajdującego się w Sejmie rządowego projektu zmian do Ordynacji podatkowej, którego pierwsze czytanie ma się odbyć 25 listopada br.


 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK