REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ordynacja podatkowa. Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany

REKLAMA

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić nowelizację Ordynacji podatkowej w zakresie wiążących interpretacji prawa podatkowego, która ma stanowić alternatywę dla zmian w tym zakresie, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2005 r., zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

REKLAMA

Opublikowano wstępny projekt zmian obejmujący swoim zakresem wiążące interpretacje wydawane na podstawie Ordynacji podatkowej. Z projektem można się zapoznać, odwiedzając strony internetowe Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl). Zasadnicza zmiana w stosunku do stanu obecnego polega na tym, że wniosek o taką interpretację indywidualną będzie mógł dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub działań planowanych oraz możliwości zmiany własnej interpretacji przez organ podatkowy. Zastosowanie się do interpretacji ma nie szkodzić podatnikom, płatnikom i inkasentom (nie będzie się wszczynało postępowania karnego skarbowego, ustalało odsetek za zwłokę oraz dodatkowego zobowiązania w VAT). Pod pewnymi warunkami podatnik ma być też zwolniony z obowiązku zapłaty podatku, gdy zastosował się do interpretacji, która została zmieniona lub która nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

REKLAMA

Niestety, prawo do wystąpienia z takim wnioskiem zgodnie z ministerialnym projektem nie będzie przysługiwało spadkobiercom podatnika. Wysokość opłaty za wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zaistniałego stanu faktycznego ma wynieść 5 zł. Natomiast wydanie takiej interpretacji, która dotyczy działań planowanych, ma wynieść procent wartości planowanych transakcji, ale nie mniej i nie więcej niż określona kwota pieniężna. Jeśli zostanie stwierdzone, że wartość planowanej transakcji, która jest przedmiotem wniosku, została podana w zaniżonej wielkości, organ podatkowy ustali w drodze postanowienia, na które służy zażalenie, wysokość opłaty uzupełniającej.

Wprowadzenie jednak tych zmian od przyszłego roku okazuje się bardzo problematyczne, gdyż czasu na ich uchwalenie przed końcem roku jest coraz mniej. Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Finansów, projekt będzie konsultowany z przedsiębiorcami i trafi pod obrady rządu. Dopiero następnym krokiem będzie skierowanie go do Sejmu w formie oddzielnej noweli lub, jeśli czas na to pozwoli, jako autopoprawka do obecnie znajdującego się w Sejmie rządowego projektu zmian do Ordynacji podatkowej, którego pierwsze czytanie ma się odbyć 25 listopada br.


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA