reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS. Słabsza koniunktura w przemyśle

GUS. Słabsza koniunktura w przemyśle

Koniunktura w przemyśle przetwórczym jest w listopadzie gorsza niż w październiku, ale nadal dobra. Natomiast warunki funkcjonowania handlu detalicznego są złe, choć lepsze niż przed rokiem - wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego.

W ankietowanych w tym miesiącu przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego przeważał optymizm, ale było go mniej niż w październiku, ponieważ oczekiwania przedsiębiorców związane z bieżącą produkcją i zamówieniami na wyroby firm były ostrożniejsze niż przed miesiącem.

Gorsze były również prognozy zamówień i produkcji. W rezultacie ogólny wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym wyniósł w listopadzie plus 13, podczas gdy w październiku wynosił plus 15.

Szefowie przedsiębiorstw z przemysłu przetwórczego sygnalizowali nieco większy niż w październiku wzrost zamówień zagranicznych przy spadku zamówień krajowych.

Przedsiębiorcy informowali też o znacznie mniejszym niż przed miesiącem rozszerzaniu bieżącej produkcji, przy stanie zapasów wyrobów gotowych określanych jako wystarczające. Przy zmniejszających się opóźnieniach w ściąganiu należności od kontrahentów poprawia się zdolność przedsiębiorstw do terminowego regulowania swoich zobowiązań finansowych.

Firmy przewidują, że w najbliższych miesiącach ich sytuacja finansowa może się poprawić, ale w stopniu mniejszym, niż spodziewano się tego w październiku.

W listopadzie koniunktura w budownictwie była oceniana dobrze, nieco gorzej niż w październiku.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama