GUS. Słabsza koniunktura w przemyśle
REKLAMA
W ankietowanych w tym miesiącu przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego przeważał optymizm, ale było go mniej niż w październiku, ponieważ oczekiwania przedsiębiorców związane z bieżącą produkcją i zamówieniami na wyroby firm były ostrożniejsze niż przed miesiącem.
REKLAMA
Gorsze były również prognozy zamówień i produkcji. W rezultacie ogólny wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym wyniósł w listopadzie plus 13, podczas gdy w październiku wynosił plus 15.
Szefowie przedsiębiorstw z przemysłu przetwórczego sygnalizowali nieco większy niż w październiku wzrost zamówień zagranicznych przy spadku zamówień krajowych.
Przedsiębiorcy informowali też o znacznie mniejszym niż przed miesiącem rozszerzaniu bieżącej produkcji, przy stanie zapasów wyrobów gotowych określanych jako wystarczające. Przy zmniejszających się opóźnieniach w ściąganiu należności od kontrahentów poprawia się zdolność przedsiębiorstw do terminowego regulowania swoich zobowiązań finansowych.
Firmy przewidują, że w najbliższych miesiącach ich sytuacja finansowa może się poprawić, ale w stopniu mniejszym, niż spodziewano się tego w październiku.
W listopadzie koniunktura w budownictwie była oceniana dobrze, nieco gorzej niż w październiku.
REKLAMA
REKLAMA