REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja  senacka. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

REKLAMA

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej jest wdrażana w życie w sposób właściwy i oprócz zmiany definicji przedsiębiorcy nie wymaga obecnie innych poprawek.
Najwięcej problemów przedsiębiorcom przysparza sposób przeprowadzania kilku kontroli jednocześnie wbrew zapisom w ustawie. Jednak tego problemu nie rozwiążą inicjatywy ustawodawcze.
Do takiego wniosku doszła senacka Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych.

Przyczyną oceny funkcjonowania ustawy były krytyczne komentarze prasowe oraz sygnały od przedsiębiorców. Dotyczyły one:
• nieprecyzyjnej definicji mikro-, małego i średniego przedsiębiorcy,
• tzw. jednego okienka, czyli możliwości załatwiania wszystkich spraw przez przedsiębiorców w jednym miejscu w organach samorządowych, która w praktyce często okazuje się fikcją,
• możliwości prowadzenia w firmie jednocześnie kontroli podatkowej i skarbowej, co stanowi poważny problem dla właściciela, bo kontrolerzy domagają się okazania im takich samych dokumentów.

Zdaniem Ireny Herbst, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy, po trzech miesiącach obowiązywania można wprawdzie mówić o problemach interpretacyjnych, szczególnie odnośnie do definicji przedsiębiorcy, jednakże przygotowywany obecnie projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości to rozwiązuje.

W praktyce występują też problemy związane z przeprowadzaną w firmach kontrolą, szczególnie przy wskazywaniu osoby upoważnionej do reprezentowania podczas niej przedsiębiorcy, z prowadzeniem książki kontroli, przekraczaniem limitów trwania kontroli oraz dopuszczalnego czasu badania próbek, a nawet przy okazywaniu legitymacji służbowej przez kontrolujących. Na to, że kontrolerzy nie wpisują czasu faktycznie wykonywanych czynności do książki kontroli, zwróciła uwagę Katarzyna Urbańska z Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. – W dodatku chcą jednocześnie prowadzić kilka kontroli w tej samej firmie, powołując się na swoje wewnętrzne przepisy.

Ustawa ograniczyła liczbę jednocześnie prowadzonych kontroli, lecz w praktyce, na skutek postulatów izb i urzędów skarbowych, ograniczenie to coraz bardziej się zmniejsza – stwierdził Jerzy Markuszewski z Krajowej Izby Gospodarczej.

Wątpliwości, które pojawiły się po trzech miesiącach stosowania w praktyce ustawy, nie są jednak tak poważne, aby od razu wymagały jej nowelizacji. Wystarczy ją w sposób właściwy interpretować, odwołując się do dyrektyw unijnych. Wiele wątpliwości zostanie rozstrzygniętych w przygotowywanych rozporządzeniach wykonawczych.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA