Będzie ustawa o działalności lobbingowej
REKLAMA
Za taką rozumiane byłoby każde działanie prowadzone metodami prawnie dozwolonymi, zmierzające do wywarcia wpływu na organy władzy publicznej w celu uwzględnienia w podejmowanych rozstrzygnięciach racji i interesów określonych grup społecznych lub zawodowych, dotyczące m.in. stanowienia prawa, kształtowania polityki państwa, a także przyznawania przywilejów w formie koncesji, zezwoleń, licencji, ulg i umorzeń.
Projekt nakłada obowiązek na pracowników administracji publicznej odnotowywania wszelkich kontaktów z lobbystami. Przypadki takie miałyby być później ujawniane w Biuletynie Informacji Publicznej.
Proponuje się również – jako rozwiązanie szczególne, odnoszące się do wyłonionych z tzw. klucza politycznego osób wykonujących funkcje publiczne – obowiązek informowania właściwych przełożonych o próbach lobbowania podejmowanych bezpośrednio wobec nich. Ponadto warunkiem podjęcia działalności lobbingowej będzie uzyskanie wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność lobbingową, który prowadzić będzie MSWiA.
REKLAMA
REKLAMA