REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie mikroprzedsiębiorstwa 

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badania najmniejszych przedsiębiorstw, w których liczba pracujących nie przekraczała 9 osób - niezależnie od formy prawnej tych jednostek. Liczba tych przedsiębiorstw (mających osobowość prawną i osób fizycznych), prowadzących działalność gospodarczą w 2003 roku wyniosła 1 milion 661 tysięcy firm, o 1,8 procent mniej niż rok wcześniej.
 
Spadkową tendencję liczby najmniejszych firm GUS odnotował w leśnictwie (ponad 22 procent), pośrednictwie finansowym (ponad 6 procent), a także w przemyśle i budownictwie, transporcie, ochronie zdrowia oraz handlu. Natomiast niewielki wzrost tej liczby małych firm wystąpił w edukacji, działalności usługowej i hotelarskiej oraz w obsłudze nieruchomości.

Największą część mikroprzedsiębiorstw stanowią firmy handlowe, przy czym obserwowany od 2001 r. spadek ich udziału w ogólnej liczbie mikrofirm, został w 2003 r. zahamowany. W grupie 1 miliona 661 tysięcy firm zatrudniających nie więcej niż 9 osób, 1592 tys. to jednostki należące do osób fizycznych, zaś 69 tys. - osoby prawne. W 2003 r. struktura badanej zbiorowości z punktu widzenia formy prawnej jednostek nie uległa zmianie: podobnie jak w 2002 r. osoby fizyczne stanowiły 96 procent, osoby prawne 4 procent wszystkich podmiotów.

W 2003 roku w najmniejszych przedsiębiorstwach znalazło pracę 3 miliony 367 tysięcy osób, z czego ponad 91 procent było zatrudnionych w firmach osób fizycznych, zaś blisko 9 procent w przedsiębiorstwach osób prawnych i jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej. Dla 2 milionów 617 tys. osób takie małe firmy stanowiły ich główne miejsce pracy. Spośród wszystkich pracujących, dla których badana firma stanowiła główne miejsce pracy, 49,8 procent stanowili właściciele i pomagający członkowie ich rodzin, 50 procent pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, a pozostałe 0,2 procent to osoby, z którymi zawarto umowę agencyjno-prowizyjną.

Przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto na jednego zatrudnionego w najmniejszych firmach wyniosło w 2003 roku 1348 zł (w 2002 r. - 1218 zł). Najwyższe wynagrodzenia odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się pośrednictwem finansowym (1791 zł) i obsługą nieruchomości (1745 zł), natomiast najniższe - w działalności związanej z hotelami i restauracjami (1038 zł).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: egospodarka.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA