| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm o składkach przedsiębiorców na ZUS

Sejm o składkach przedsiębiorców na ZUS

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu rozstrzygnie się prawdopodobnie los przedsiębiorców opłacających za siebie składki na ZUS.

Po drugim czytaniu projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zajmująca się nim sejmowa komisja zaakceptowała wersję rządową. Przewiduje ona podział przedsiębiorców na 9 grup i uzależnienie wysokości opłacanych przez nich składek na ZUS od dochodowości firmy. Tyle ile dotychczas (składki naliczane od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia) mieliby zapłacić samozatrudnieni osiągający dochód do 2,2 tys. miesięcznie, a najwięcej (od 180 proc.) ci, których miesięczny dochód przekracza 4,5 tys. zł.Oprócz projektu rządowego w Sejmie znajduje się (zgłoszony jako wniosek mniejszości) projekt SDPL. Przewiduje on podział właścicieli małych firm na 10 grup (podstawa naliczania składek miałaby wynieść od 45 proc. do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia) przy rozciągnięciu granic dochodu, powodujących konieczność opłacania wyższych składek. Oznaczałoby to, że składki od podstawy wynoszącej 45 proc. zapłaciliby samozatrudnieni, których miesięczny dochód wynosi 1,1 tys. zł, tyle samo ile teraz (od 60 proc.) zarabiający około 2,2 tys. miesięcznie, a najwięcej (od podstawy 100 proc.), których dochód przekracza 7,5 tys. zł.Dodatkowo złagodzenie postulatów rządowych rozważa też SLD. W związku z tym, Sojusz domagał się zdjęcia projektu z ostatniego porządku obrad Sejmu zapowiadając, że będzie poszukiwać kompromisu niepowodującego istotnego uszczerbku dochodów budżetu (ok. 1,6 mld zł wpływów z tytułu wyższych składek) i równocześnie niebudzącego tak kategorycznego sprzeciwu przedsiębiorców.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK