REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bony towarowe dla pracowników

REKLAMA

65 proc. badanych polskich przedsiębiorstw przydziela bony towarowe, a 25 proc. oferuje pracownikom zniżki i rabaty na produkowane i sprzedawane przez nich towary oraz świadczone usługi – wynika z raportu płacowego, opracowanego przez firmę AG TEST Human Resources.

Od stycznia 2004 roku lista pozapłacowych świadczeń rzeczowych, dzieki którym można było zmniejszyć koszty i uzyskać zwolnienia podatkowe, zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika, znacznie się skróciła.

W polskich przedsiębiorstwach opieka socjalna nad pracownikiem ogranicza się do dofinansowania wczasów krajowych, ubezpieczeń, kosztów podstawowego leczenia oraz do subsydiowania posiłków oraz paczek świątecznych.

W Europie Zachodniej przedsiębiorstwa wynajmują firmy, które pomagają im tworzyć i budować odpowiednie do ich potrzeb programy lojalnościowe i motywacyjne dla pracowników, na które składają się różne bonusy.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, polskie firmy finansują pracownikom bony towarowe, za które mogą oni nabyć to, co chcą i potrzebują w sieci kilkudziesięciu tysięcy sklepów, z którymi emitenci bonów mają podpisane umowy.

Pracodawca ma do wyboru ofertę pięciu niezależnych emitentów oraz sieci hipermarketów, które po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji 10 listopada 2002 roku nie zaprzestały emitować bonów, a jedynie zrezygnowały ze stosowania upustów i rozszerzyły sieć punktów akceptujących o placówki handlowe i punkty usługowe innych firm.

Zmiany w ustawach podatkowych na początku 2004 roku mniej zaszkodziły pracodawcom, którzy według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) z dnia 15 lutego 1992 r. (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nadal wliczają wartość zakupionych bonów w koszty uzyskania przychodu, nie płacą VAT ani składek ZUS. Warunkiem do uzyskania ulgi podatkowej i składkowej przez zakład pracy jest przeznaczenie na ten cel środków zgromadzonych w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zasady tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zasady gospodarowania środkami tego funduszu reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA