GUS. Gospodarka mniej dynamicznie
REKLAMA
W pierwszych trzech kwartałach tego roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 14,6 proc. W III kwartale nastąpiło jednak wyraźne zwolnienie tempa wzrostu produkcji przedsiębiorstw. Sprzedaż przemysłu zwiększyła się w tym czasie o 9,2 proc., podczas gdy w I kwartale wzrosła o 19 proc., a w II kwartale o 16,4 proc. Ponadto w przemyśle przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się o 0,5 proc., a wydajność pracy zwiększyła się aż o 15 proc.
Wyniki usług rynkowych są dość dobre. Przy czym podobnie jak w przemyśle, w handlu i transporcie III kwartał był wyraźnie wolniejszy – podkresłiła podczas konferencji prasowej H. Dmochowska. W pierwszym półroczu sprzedaż detaliczna wzrosła w skali roku o 12,4 proc., a III kwartale tylko o 3,9 proc. W rezultacie po trzech kwartałach była ona większa niż przed rokiem o 9,4 proc. W transporcie w pierwszych trzech kwartałach sprzedaż usług w cenach stałych wzrosła o 7 proc. – natomiast w III kwartale zwiększyła się o 4 proc. Odmienna jest sytuacja w łączności – po trzech kwartałach sprzedaż w tym segmencie gospodarki wzrosła o 9 proc., a w III kwartale o 10 proc.
GUS podał również, że w pierwszych trzech kwartałach tego roku realne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 1,7 proc. (przed rokiem 1,6 proc.). Ale w kolejnych kwartałach sytuacja była bardzo zróżnicowana. W III kwartale, przy dość dużej inflacji, wynagrodzenia realne obniżyły się o 0,5 proc.
Pojawiły się symptomy poprawy na rynku pracy. Od marca następuje niewielke zmniejszenie się liczby bezrobotnych. We wrześniu, po raz pierwszy od trzech lat liczba bezrobotnych spadła poniżej 3 mln, a stopa bezrobocia obniżyła się do 18,9 proc.
REKLAMA
REKLAMA