| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwrot VAT dla podmiotów zagranicznych

Zwrot VAT dla podmiotów zagranicznych

Najwięcej wniosków o zwrot podatku od towarów i usług od uprawnionych podmiotów zagranicznych napływa z krajów sąsiednich - Niemiec i Litwy.


Z danych Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście wynika, iż od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a więc od 1 maja 2004 r. do dnia 16 września 2004 r., wpłynęło 3795 wniosków o zwrot podatku od towarów i usług. Wnioski pochodzą od podatników z 34 krajów. Najwięcej wniosków pochodzi od podatników z Niemiec (897), Litwy (640), Holandii (247), Estonii (234), Czech (194), Węgier (185), Łotwy (177), Włoch (132) i Francji (111). Wśród najczęściej występujących towarów, będących przedmiotem składanych wniosków o zwrot VAT, są: olej napędowy, akcesoria samochodowe i części samochodowe. Natomiast do najczęściej nabywanych usług będących przedmiotem wniosków o zwrot podatku należą usługi mycia samochodów (w tym cystern), usługi transportowe, reklamowe, telekomunikacyjne, doradcze, informatyczne i usługi pośrednictwa.


W sposób szczegółowy przypadki, warunki i tryb dokonywania zwrotu VAT podmiotom nieposiadającym siedziby, miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności oraz rejestracji dla potrzeb VAT na terytorium Polski reguluje rozporządzenie ministra finansów w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. z 2004 r. nr 89, poz. 851). Zgodnie z jego przepisami wnioski wraz z załącznikami (m.in. faktury, dokumenty celne, zaświadczenie o rejestracji dla celów VAT lub podatku o podobnym charakterze) podmioty zagraniczne składają naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście nie później niż do 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »