reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od przyszłego roku handel limitami na zanieczyszczenia

Od przyszłego roku handel limitami na zanieczyszczenia

Około tysiąca polskich firm, reprezentujących największe gałęzie przemysłu, będzie mogło od przyszłego roku sprzedawać i kupować niewykorzystane limity na emisję dwutlenku węgla. Na międzynarodowy rynek w ciągu trzech lat może trafić z polskich firm ponad 85 mln ton dwutlenku węgla, które według dzisiejszych stawek warte są ok. 765 mln euro.

W najbliższych dniach Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy o handlu emisjami, która musi być przyjęta przed końcem roku. Prawdopodobnie dopiero w styczniu przedsiębiorstwa będą mogły wystąpić o pozwolenia na emisje, za nie będą musiały zapłacić ok. 63 mln zł. Komisja Europejska musi również zatwierdzić limity na emisję dwutlenku węgla dla poszczególnych firm, które zostały zaproponowane w planie alokacji uprawnień (według propozycji przesłanych do Komisji Europejskiej około tysiąca polskich firm objętych systemem otrzyma uprawnienia na emisję ok. 858 mln ton dwutlenku węgla w ciągu trzech lat).


Według szacunków Ministerstwa Środowiska na rynek trafi nadwyżka, czyli ok. 10 – 15 proc. uprawnień.


Konieczne jest także uruchomienie systemu monitorowania emisji. Ciągle nie wiadomo, kto będzie pełnił funkcję krajowego administratora systemu, na powołanie którego przewidziano w tym roku. 100 tys. zł. Uruchomienie krajowego systemu rejestru uprawnień i jego funkcjonowanie w przyszłym roku będzie kosztować 250 tys. zł. Z tytułu handlu emisjami do budżetu wpłynie co najmniej 76 mln zł z tytułu opłat skarbowych od firm. Poza tym od każdej sprzedanej tony firmy zapłacą podatek, co roku będą musiały także wnieść opłatę za weryfikację rocznych raportów, za które stawki w Europie wynoszą ok. 2 tys. euro.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama