REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia z opóźnieniem

REKLAMA

Niewypłacanie wynagrodzeń za pracę jest w Polsce poważnym problemem społecznym. Jednak według danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2003 roku po raz pierwszy zmniejszyła się liczba pracodawców, którzy naruszają przepisy dotyczące wypłaty wynagrodzeń.
Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Ministerstwie Gospodarki i Pracy, Anna Hintz - główny inspektor pracy, przedstawiła najświeższe informacje dotyczące niewypłacania wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń za I połowę 2004 r.

- Od stycznia do czerwca bieżącego roku inspektorzy pracy przeprowadzili 2 tysiące 659 kontroli w zakresie wypłaty wynagrodzenia za pracę, w tym 649 kontroli kompleksowych, z których wynika m.in., że nieco mniej pracodawców narusza przepisy o wypłacie wynagrodzeń, natomiast liczba poszkodowanych wzrosła, podobnie jak kwota zaległych należności - powiedziała Anna Hintz.

Inspektorzy wydali 14 tysięcy 451 decyzji w sprawie wypłaty wynagrodzeń lub innych świadczeń 167,1 tys. pracownikom na łączną kwotę 186,3 mln zł. Z tego pracodawcy zrealizowali 7 tysięcy 717 decyzji a 77.681 pracownikom wypłacono należne świadczenia na kwotę 71,5 mln zł. Ponadto 261 decyzji zrealizowano częściowo, wypłacając 8.277 pracownikom kwotę 4,9 mln zł.

Anna Hintz stwierdziła, że problem niewypłacania wynagrodzeń jest kluczowym problemem z jakim borykają się inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy, a walka z tym zjawiskiem jest priorytetowym działaniem PIP.

Wśród propozycji działań, które mają ograniczyć zjawisko niewypłacania wynagrodzeń rozważana będzie możliwość zmiany ustawy - Prawo zamówień publicznych. Nowelizacja miałaby polegać na wprowadzaniu m.in. zasady, że sądownie stwierdzone nieprawidłowości w wypłacaniu wynagrodzeń przez wykonawcę powodowałyby sankcję - roczny zakaz powierzania zamówień publicznych.

Rozważane będzie również wprowadzenie do Kodeksu pracy regulacji, zgodnie z którą od niewypłaconego w terminie wynagrodzenia należą się pracownikowi odsetki w podwójnej wysokości ustawowych odsetek za każdy dzień opóźnienia. Planowane jest także uruchomienie w ramach strony internetowej Ministerstwa Gospodarki i Pracy serwisu internetowego z "instrukcją postępowania" dla pokrzywdzonych pracowników.

Przeprowadzona będzie także kampania społeczna o charakterze informacyjnym oraz współpraca z mediami, w której znaczącą rolę odegrać powinni partnerzy społeczni i do której powinny być włączone inne podmioty - kościoły, organizacje społeczne.

Działania ograniczające zjawisko niewypłacania wynagrodzeń podejmowane są od 2002 r. Według danych PIP, w 2003 r. po raz pierwszy odnotowano spadek odsetka kontrolowanych pracodawców naruszających przepisy dotyczące wypłaty wynagrodzeń (liczba pracodawców, u których wystąpiły nieprawidłowości w 2001 r. wyniosła 4040, w 2002 r. - 4321, w 2003 r. - 1930; liczba poszkodowanych pracowników w 2001 r. wyniosła blisko 200 tys., w 2002 r. - ponad 255 tys., w 2003 r. - 92 tysiące 683 osoby)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: egospodarka.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA