REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złote akcje. Precedensowy wyrok Sądu Najwyższego

REKLAMA

Jeśli statut spółki akcyjnej daje możliwość skonstruowania tzw. złotej akcji, to jest sprzeczny z kodeksem spółek handlowych, który takich akcji nie przewiduje - orzekł 30 września Sąd Najwyższy w precedensowym wyroku.
Przepis ten według SN jest sprzeczny równiez z granicami dopuszczalnych odstępstw od zasady równości, odstępstw na rzecz uprzywilejowania. Wobec tego Skarb Państwa nie może skutecznie powoływać się na taki przepis. Skarb Państwa nie może więc na takiej podstawie występować z żądaniem ustalenia nieistnienia uchwał walnego zgromadzenia spółki, podjętych bez udziału jego reprezentanta. W krajach, w których takie akcje są, musi być zachowana równowaga między interesem publicznym i równością praw akcjonariuszy. 
Wyrok został wydany w sprawie Cukrowni Mełno S.A., której Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie podjęło w październiku 2002 r. dwie uchwały, w tym wyrażającą zgodę na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponieważ przedstawiciel Skarbu Państwa nie brał w nim udziału, Skarb Państwa wystąpił do sądu o stwierdzenie ich nieważności, ponieważ jego przedstawiciel nie brał udziału w tym zgromadzeniu. Podstawą żądania był par. 24 ust. 3 statutu spółki, który mówi, że dla ważności uchwał Walnego Zgromadzenia wymagane jest uczestnictwo w nim reprezentanta Skarbu Państwa, do czasu dysponowania przez Skarb Państwa akcją imienną serii A. Pozwana spółka odpowiadała, że Skarb Państwa był prawidłowo zawiadomiony o walnym zgromadzeniu, więc nieobecność jego przedstawiciela miała na celu storpedowanie procedowania. Przede wszystkim jednak, par. 24 statutu jest sprzeczny z art. 20 kodeksu spółek handlowych, w którym określono, że wspólnicy albo akcjonariusze spółki kapitałowej powinni być traktowani jednakowo w takich samych okolicznościach. Uprzywilejowanie Skarbu Państwa w statucie spółki przekroczyło dozwolone granice. Sąd I instancji uwzględnił powództwo, a więc uznał, że uchwał nie ma.
Cukrownia odwoła się, a sąd II instancji zmienił ten wyrok i powództwo oddalił.
W uzasadnieniu sąd podkreślił, że kreowanie tzw. złotej akcji jest niedopuszczalne, ponieważ prowadzi do nieuzasadnionego uprzywilejowania Skarbu Państwa. Sąd apelacyjny zaznaczył przy tym, że ma prawo badać statut i w sytuacji gdy jest sprzeczny z k.s.h., orzec, że nie ma podstaw do występowania z żądaniem na kwestionowanej podstawie.
Skarb Państwa nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i zaskarżył je kasacją, w której przede wszystkim zarzucał sądowi II instancji niewłaściwą interpretację statutu. Kwestionowany przepis jest jasny – Skarbu Państwa nie było, uchwał nie ma. Sąd Najwyższy argumentacji tej nie podzielił i 30 września oddalił kasację.
(Sygn. akt IV CK 713/03)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA