| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka partnerska > Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Spółka partnerska w stosunku do innych spółek osobowych charakteryzuje się pewnymi odmiennościami. Podstawową różnicą są wymagania co do wspólników spółki. W spółce partnerskiej partnerami mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód.

Adwokaci i radcowie prawni

W spółce partnerskiej wykonuje się jeden wolny zawód bądź kilka. Przepisy odrębne mogą przewidywać zastrzeżenie wykonywania tylko jednego zawodu w jednej spółce. Najlepszymi przykładami są: ustawa Prawo o adwokaturze i ustawa o radcach prawnych. W świetle art. 4a ustawy Prawo o adwokaturze adwokat może wykonywać zawód w spółce partnerskiej, w której partnerami są adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z 5.7.2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie o radcach prawnych taka regulacja znajduje się w art. 8.

Notariusze

Natomiast na podstawie ustawy Prawo o notariacie kilku notariuszy może prowadzić jedną kancelarię w formie spółki partnerskiej, ale każdy z notariuszy dokonuje czynności notarialnych we własnym imieniu i ponosi odpowiedzialność za czynności przez siebie dokonane. Stąd taką spółkę mogą zawiązać tylko notariusze powołani przez Ministra Sprawiedliwości.

Doradcy podatkowi

Podobne ograniczenia przewiduje ustawa o doradztwie podatkowym. Art. 27 ustawy zezwala doradcom na wykonywanie swojego zawodu w ramach spółki partnerskiej tylko wtedy, gdy partnerami są wyłącznie doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni, biegli rewidenci, rzecznicy patentowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z 5.7.2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz również: Dla kogo spółka partnerska?

Biegli rewidenci

Ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym w art. 47 wskazuje, że podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych może być wyłącznie jednostka, w której czynności rewizji finansowej wykonują biegli rewidenci, wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. Podmiotem tym może być spółka partnerska. Większość głosów w tej spółce muszą posiadać biegli rewidenci lub podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych, zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii Europejskiej. W spółkach, w których funkcjonuje zarząd, większość jego członków mają stanowić biegli rewidenci zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii Europejskiej. Jeżeli zarząd składa się maksymalnie z dwóch osób, co najmniej jedną z nich musi być biegły rewident.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »