reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Spółki

Różnice między spółką jawną i spółką cywilną

Aktualizacja: 05.09.2007

Spółka cywilna jest umową uregulowaną w kodeksie cywilnym. Coraz częściej pojawiają się jednak opinie prawników, że należałoby z niej uczynić przedsiębiorcę, a nawet przenieść do kodeksu spółek handlowych. »

Czy warto dokonać wykupu własnych akcji

Aktualizacja: 04.09.2007

Wykup akcji własnych, choć dopuszczony przez prawo tylko w niektórych przypadkach, jest szczególnie efektywnym źródłem przepływu środków finansowych przeznaczonych dla właściciela. Prowadzi jednak do zmniejszenia kapitałów zaangażowanych w firmie. Dlatego środki przeznaczone na wykup akcji muszą być w szczególny sposób kontrolowane. »

Czy nabywając udziały w spółce, uzyskujemy prawo do zwrotu dopłat

Aktualizacja: 03.09.2007

Planujemy nabycie udziałów w spółce z o.o. od osoby fizycznej. Osoba ta w ubiegłym roku wniosła dopłaty do spółki. Czy wraz z nabyciem udziałów będziemy mogli jako wspólnik ubiegać się o zwrot tych dopłat? Czy można uzyskać zwrot dopłat, gdy spółka ma stratę? »

Przedsiębiorstwo spółki cywilnej jako aport do spółki z o.o.

Aktualizacja: 30.08.2007

Cechą charakterystyczną dla spółki z o.o. jest konieczność wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego jeszcze przed wpisaniem spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Pokrycie kapitału zakładowego może nastąpić za pomocą wkładów pieniężnych lub niepieniężnych (aportów). Aportem może być również przedsiębiorstwo spółki cywilnej. Z jego wniesieniem jako wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. wiążą się jednak pewne specyficzne problemy. »

Czy od razu będą obowiązywały nowe zasady

Aktualizacja: 30.08.2007

Zastanawiamy się nad przekształceniem spółki cywilnej w spółkę jawną. Czy jeśli do tego dojdzie, to automatycznie w momencie wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego zmienią się zasady odpowiedzialności za długi zaciągnięte u kontrahentów? »

Czy spółka odkupi akcje

Aktualizacja: 29.08.2007

Razem z kilkoma innymi akcjonariuszami mniejszościowymi planujemy zgłoszenie żądania dotyczącego przymusowego wykupu akcji. Obawiamy się, że akcjonariusze większościowi nie będą zainteresowani ich objęciem. W jaki sposób powinna przebiegać operacja przymusowego wykupu. Co będzie w przypadku, gdy nie zostanie w ogóle podjęta uchwała o przymusowym wykupie akcji? Czy wówczas spółka będzie zobowiązana do ich nabycia? »

Metody połączenia spółek - w myśl ustawy o rachunkowości

Aktualizacja: 28.08.2007

Globalizacja ujawnia się przede wszystkim w procesie łączenia się spółek. Zjawisko połączeń dotyczy zarówno mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw i jest coraz częściej spotykane również w Polsce. »

Pisma procesowe w postępowaniu w sądach gospodarczych

Aktualizacja: 27.08.2007

Szczególny rygor w sprawach gospodarczych obowiązuje przy doręczaniu pism procesowych. »

Wynagrodzenie członków zarządu w spółce akcyjnej

Aktualizacja: 26.08.2007

Na wynagrodzenie członka zarządu może się składać wiele elementów. Część z nich może być regulowana w umowie o pracę, pozostałe na podstawie dodatkowego stosunku prawnego »

Czy spółka daje ogłoszenie

Aktualizacja: 24.08.2007

Zakładamy spółkę akcyjną. Niektóre osoby zdecydowały się na wniesienie wkładów niepieniężnych. Sporządziliśmy już sprawozdanie, które obecnie jest badane przez biegłego rewidenta. Wiemy, że trzeba ogłosić jego opinię. Sądziliśmy, że jest to obowiązek biegłego rewidenta. Tymczasem on twierdzi, że to spółka będzie musiała ogłosić tę opinię. Czy ma rację? »

Jakie są konsekwencje umieszczenia nazwiska komandytariusza w nazwie

Aktualizacja: 24.08.2007

Szczególna sytuacja powstaje w spółce komandytowej w razie umieszczenia w jej nazwie nazwiska komandytariusza, którego odpowiedzialność za zobowiązania zostaje ograniczona do wysokości sumy komandytowej. Co do zasady, zgodnie z art. 104 par. 4 kodeksu spółek handlowych, nazwisko komandytariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki. »

Czy spółka cywilna może mieć prokurenta

Aktualizacja: 10.08.2007

Obecnie jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Wcześniej byłem udziałowcem w spółce z o.o., która miała prokurenta. Było to bardzo wygodne rozwiązanie. Z tego powodu pomyślałem o ustanowieniu prokurenta, który pomagałby prowadzić sprawy spółki cywilnej. Czy jest to możliwe? »

Czy spółka poniesie koszty wymiany

Aktualizacja: 09.08.2007

W związku z podwyższeniem kapitału zakładowego zwiększyła się wartość nominalna akcji. Zarząd spółki wezwał mnie do wymiany akcji na nowe. Czy w takiej sytuacji nie będę musiał płacić za tę wymianę? »

Umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Aktualizacja: 08.08.2007

Umorzenie udziałów w spółce nastąpić może w dwojaki sposób, czyli przez obniżenie kapitału zakładowego albo też z czystego zysku spółki. »

Czy spółka powinna wypłacić pieniądze

Aktualizacja: 07.08.2007

Spółka, której jestem akcjonariuszem, planuje podwyższenie kapitału zakładowego z własnych środków. Poinformowano mnie, że w związku z tym otrzymam nowe akcje. Wolałbym otrzymać pieniądze. Czy spółka powinna uwzględnić moje oczekiwania? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama