reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Spółki

Pierwszeństwo nabycia udziałów w spółce z o.o.

Aktualizacja: 16.11.2007

Jakie są skutki zastrzeżenia prawa pierwokupu udziałów w spółce z o.o.? Czy umowa zawarta z naruszeniem takiego prawa jest bezskuteczna? »

Obowiązek wniesienia równowartości kapitału zakładowego

Aktualizacja: 14.11.2007

Czy zgromadzenie kapitału, który stanowi równowartość kapitału zakładowego wskazanego w umowie spółki, jest warunkiem powstania spółki, z ograniczoną odpowiedzialnością? »

Ochrona wspólników mniejszościowych

Aktualizacja: 13.11.2007

Spółka powstała w wyniku łączenia podlega wyłącznie prawu jednego państwa, właściwego dla spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej. Dlatego ochrona wspólników mniejszościowych po połączeniu będzie również regulowana przepisami tego państwa. »

Za długi spółki może odpowiadać zarząd

Aktualizacja: 09.11.2007

Niestaranne wykonywanie obowiązków przez członków zarządu może prowadzić do ich odpowiedzialności za długi spółki. »

Czy spółka za utracone prawo wypłaci rekompensatę

Aktualizacja: 07.11.2007

Spółka z o.o., której udziały posiadam, ma być przekształcona w spółkę akcyjną. Dotychczas często korzystałem z prawa kontroli. Wiem, że po przekształceniu nie będzie można tego robić i należy się za to rekompensata. Zastanawiam się, czy w ogóle przystąpić do tej spółki akcyjnej. Czy w przypadku, gdy nie zdecyduję się na to, otrzymam rekompensatę za utracone prawo kontroli? »

Skutki wypłat bez podstawy prawnej na rzecz wspólników spółki z o.o.

Aktualizacja: 06.11.2007

Kto i na jakich zasadach odpowiada za zwrot wypłat bez podstawy prawnej, dokonanych na rzecz wspólników spółki z o.o. z majątku spółki. Czy istnieje możliwość uwolnienia się od takiej odpowiedzialności? »

Absolutorium dla zmarłego członka zarządu

Aktualizacja: 06.11.2007

W trakcie roku obrotowego zmarł członek zarządu spółki z o.o. Czy zwyczajne zgromadzenie wspólników, zatwierdzające sprawozdanie finansowe za ten rok, powinno podjąć uchwałę także w sprawie udzielenia mu absolutorium? »

Zgromadzenie wspólników w spółce z o.o.

Aktualizacja: 29.10.2007

Kiedy można odbyć zgromadzenie wspólników bez jego formalnego zwołania? W jakich przypadkach dopuszczalne jest podjęcie uchwał nieobjętych porządkiem obrad? Na czym polega pozazgromadzeniowy tryb podejmowania uchwał przez wspólników? »

Charakter odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o.

Aktualizacja: 29.10.2007

Czy w razie dochodzenia od członka zarządu spółki z o.o. kwoty stanowiącej przedmiot zobowiązania spółki (w sytuacji niewypłacalności spółki) może on bronić się podnosząc zarzuty przysługujące spółce wobec tego wierzyciela? »

Ułatwienia przy obniżeniu kapitału zakładowego

Aktualizacja: 24.10.2007

Wierzyciele nie będą mogli blokować obniżenia kapitału zakładowego w spółkach akcyjnych. Będą musieli uprawdopodobnić, że z powodu obniżenia kapitału zakładowego zaspokojenie ich roszczeń jest zagrożone. »

Udzielenie spółce z o.o. pożyczki przez wspólnika lub członka zarządu

Aktualizacja: 05.11.2020

W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa pożyczki pomiędzy jedynym wspólnikiem spółki z o.o. a spółką? Czy członek zarządu spółki z o.o., który udzielił spółce pożyczki, może żądać od pozostałych członków zarządu zwrotu jej części, jeśli egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna? »

Jakie są skutki prawne zajęcia udziałów w spółce

Aktualizacja: 22.10.2007

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego - uchwała z 14 września 2005 r., sygn. III CZP 57/05 - wierzyciel nie może wykonywać uprawnień do uczestnictwa w zgromadzeniu wspólników i do głosowania nad uchwałami podejmowanymi przez wspólników na mocy egzekucyjnego zajęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. »

Zmiany personalne w spółce cywilnej

Aktualizacja: 19.10.2007

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej lub śmierć wspólnika nie prowadzą do rozwiązania spółki, jeżeli pozostanie w niej chociaż dwóch wspólników. Formalności związanych z zakończeniem prowadzenia działalności dokonuje wspólnik lub jego spadkobiercy. »

Modyfikacje sposobu reprezentacji w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Aktualizacja: 18.10.2007

Kodeks spółek handlowych przewiduje dla zarządu wieloosobowego zasadę łącznej reprezentacji spółki przez dwóch członków zarządu. Dopuszcza przy tym m.in. ustalenie w umowie spółki reprezentacji jednoosobowej. Kontrowersje powstają, gdy wspólnicy chcą połączyć obie te zasady. »

Czy przekształcanie się spółki handlowej powoduje jej likwidację

Aktualizacja: 17.10.2007

Czy przekształcenie się jednej spółki handlowej w inną spółkę wiąże się z likwidacją spółki przekształcanej? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

europa.jobs - praca za granicą

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama