REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reprezentacja wspólnika na zgromadzeniu wspólników spółki zależnej

REKLAMA

Czy członek zarządu może reprezentować wspólnika na zgromadzeniu wspólników spółki zależnej, w której również pełni funkcję członka zarządu? W świetle art. 243 § 3 k.s.h. dopuszczalne jest wykonywanie prawa głosu przez członka zarządu wspólnika działającego jako organ wspólnika na zgromadzeniu wspólników spółki zależnej, w której pełni on również funkcję członka zarządu.

Uprawnienie do głosowania w imieniu wspólnika

REKLAMA

REKLAMA

Praktyczny problem, jaki pojawia się przy okazji odbywania zgromadzeń wspólników w spółkach z o.o., dotyczy sytuacji, w której ta sama osoba pełni funkcję członka zarządu zarówno w spółce zależnej, jak i w zarządzie spółki będącej jej wspólnikiem. Często bowiem zdarza się, że członkowie zarządu spółek dominujących, w szczególności spółek mających swoją siedzibę poza granicami Polski, wchodzą w skład zarządu spółki z o.o., która nadal jest najchętniej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Przepis art. 243 § 3 kodeksu spółek handlowych stanowi o zakazie reprezentowania lub wykonywania prawa głosu w imieniu wspólnika na zgromadzeniu wspólników spółki z o.o. przez członków zarządu lub pracowników tej spółki działających na mocy udzielonego pełnomocnictwa. Jednakże przepisy k.s.h. nie statuują zakazu reprezentowania lub wykonywania prawa głosu w imieniu wspólnika na zgromadzeniu wspólników spółki zależnej przez członka zarządu wspólnika, działającego w charakterze organu wspólnika, który jednocześnie pełni funkcję członka zarządu w tejże spółce zależnej.

Jeżeli wspólnik jest reprezentowany przez dwóch lub więcej członków zarządu, prawidłowe wykonywanie prawa głosu na zgromadzeniu wspólników spółki w imieniu wspólnika wymaga:

- wykazania przez członków zarządu umocowania do działania w imieniu i na rzecz wspólnika,

- uczestniczenia w zgromadzeniu wspólników spółki takiej liczby członków zarządu wspólnika, jaka wymagana jest do należytej reprezentacji tego wspólnika,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zgodnego głosowania (złożenia zgodnych oświadczeń) przez wszystkich członków zarządu wspólnika.

REKLAMA

Protokół zgromadzenia wspólników powinien jednoznacznie wskazywać, że osoba reprezentująca wspólnika na zgromadzeniu wspólników działa jako jego organ, a nie jako pełnomocnik wspólnika. Ponadto zalecane jest załączenie do protokołu zgromadzenia wspólników odpisu z rejestru przedsiębiorców wspólnika w celu potwierdzenia uprawnienia reprezentanta wspólnika do działania jako jego organ na zgromadzeniu wspólników.

Czynności te są w szczególności zalecane, gdy tak podjęta uchwała zgromadzenia wspólników ma zostać wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Ze względu na fakt, iż sąd rejestrowy jest obowiązany do badania dokumentów załączonych do wniosku o zmianę danych w Krajowym Rejestrze Sądowym pod względem zgodności ich formy i treści z przepisami prawa (art. 23 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym - t.j. Dz.U. z 1997 r. nr 121, poz. 769 z późn. zm.), omówione wyżej czynności zminimalizują ryzyko wystąpienia pomyłki po stronie sądu rejestrowego polegającej na uznaniu osoby działającej jako organ wspólnika za jego pełnomocnika i skutkującej odmową dokonania wpisu uchwały do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Warto również zwrócić uwagę, że co do zasady, członek zarządu wspólnika, uprawniony do jego reprezentowania łącznie z innym członkiem zarządu, może być ustanowiony pełnomocnikiem wspólnika na zgromadzeniu wspólników spółki z o.o., jednakże z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z art. 243 § 3 k.s.h., czyli z wyjątkiem przypadku, gdy jednocześnie jest on członkiem zarządu spółki zależnej1. W praktyce oznacza to, że w świetle brzmienia art. 243 § 3 k.s.h., członek zarządu wspólnika nie może być ustanowiony pełnomocnikiem wspólnika na zgromadzeniu wspólników spółki zależnej, w sytuacji gdy jest on jednocześnie członkiem zarządu w tejże spółce zależnej.

Czy członek zarządu wspólnika może głosować w swoich sprawach na zgromadzeniu wspólników w spółce zależnej

W omawianym kontekście problemy interpretacyjne może budzić regulacja zawarta w art. 244 k.s.h., zgodnie z którą wspólnik nie może działać ani osobiście, ani przez pełnomocnika, ani też jako pełnomocnik innej osoby w przypadku podejmowania uchwał dotyczących odpowiedzialności wspólnika wobec spółki z jakiegokolwiek tytułu, w tym udzielenia absolutorium, zwolnienia wspólnika z zobowiązania wobec spółki oraz sporu między tym wspólnikiem a spółką. Konsekwencją przyjęcia takiego rozwiązania przez ustawodawcę są między innymi wątpliwości interpretacyjne oraz spór w doktrynie dotyczący możliwości podjęcia uchwały o udzieleniu absolutorium członkowi zarządu „jednoosobowej” spółki z o.o., w której wszystkie udziały należą do jednego wspólnika będącego osobą fizyczną i jednocześnie będącego członkiem zarządu tej spółki. Zwolennicy wyłączenia zastosowania art. 244 k.s.h. w odniesieniu do jednoosobowych spółek z o.o. podnoszą argument, że wspomniany przepis ma zastosowanie jedynie w przypadkach, gdy pomiędzy wspólnikami spółki istnieje konflikt interesów, który nie może zaistnieć w spółce jednoosobowej2. Z kolei przeciwnicy wyłączenia zastosowania art. 244 k.s.h., w tym między innymi A. Kidyba, twierdzą, że w spółkach jednoosobowych nie udziela się absolutorium członkowi zarządu będącemu jedynym wspólnikiem, czyli że stosuje się właśnie art. 244 k.s.h., aby uniknąć fikcji, że wspólnik sam zwalnia się od odpowiedzialności wobec spółki3. Za prawidłowe należy uznać stanowisko zaprezentowane przez A. Kidybę, choć z uwagi na istniejące wątpliwości interpretacyjne wskazane byłoby uregulowanie powyższego problemu wprost przez ustawodawcę, gdyż samo ogólne stwierdzenie zawarte w znowelizowanym przepisie art. 156 k.s.h., zgodnie z którym w spółce jednoosobowej przepisy o zgromadzeniu wspólników stosuje się odpowiednio, jest niewystarczające.

W spółkach, gdzie jest więcej niż jeden wspólnik, a zarazem wspólnicy będący osobami fizycznymi pełnią funkcje w zarządzie spółki, od głosowania nad absolutorium dla członka zarządu powinien wyłączyć się ten wspólnik, którego to dotyczy.

Znacznie bardziej problematyczna sytuacja zachodzi, gdy wspólnikiem jest osoba prawna, której członek zarządu jest zarazem członkiem zarządu w spółce zależnej. Wyłączenia od głosowania nad uchwałami, o których mowa w art. 244 k.s.h., stosuje się również co do zasady do wspólnika spółki z o.o., będącego osobą prawną.

Więcej w miesięczniku Prawo Spółek - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Spółek

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA