REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje naruszenia przez członka zarządu zakazu rozstrzygania określonych spraw spółki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Patrycja Mikuła

REKLAMA

Członek zarządu spółki z o.o. może uczestniczyć w sprawie, w której zachodzi sprzeczność interesów. Powinien jednak pamiętać, żeby odpowiednio udokumentować, że nie uczestniczył w podjęciu decyzji w tej sprawie. W przeciwnym razie naraża się na odpowiedzialność nie tylko odszkodowawczą i dyscyplinarną, lecz także podatkową. Dochód bądź obrót powstały w wyniku czynności dokonanej przez spółkę z jego udziałem może być badany i weryfikowany przez organy podatkowe działające na podstawie przepisów przyznających im szczególne uprawnienia na wypadek zaistnienia określonych powiązań personalnych między stronami czynności.

Sprzeczność interesów między spółką a członkami zarządu wynika z faktu, że w efekcie powiązań personalnych może dojść do naruszenia interesów spółki. W takich sytuacjach zgodnie z art. 209 kodeksu spółek handlowych. członek zarządu ma obowiązek powstrzymania się od rozstrzygania spraw. W jakich sprawach może wystąpić sprzeczność interesów?

REKLAMA

Na przykład może się zdarzyć, że spółka:

• chce wynająć lokal na biuro za jak najniższą cenę, a krewny członka zarządu jest zainteresowany wynajęciem go spółce za dość wysoką cenę,

• ma zawrzeć umowę z firmą prowadzoną przez osobę zasiadającą w jej zarządzie,

• zawiera umowę o pracę z członkiem zarządu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wszystkich wskazanych sytuacjach istnieje potencjalna sprzeczność interesów członka zarządu (lub najbliższych mu osób) i spółki. Powstrzymanie się od udziału w rozstrzyganiu spraw będzie w tym przypadku polegało na tym, aby nie brać udziału w podejmowaniu decyzji. Członek zarządu nie powinien zatem np. głosować podczas podejmowania przez zarząd uchwały w sprawie podpisania umowy z jego krewnym (ani podejmować tej decyzji w inny sposób). Może wówczas brać udział w obradach zarządu, ale bez prawa głosu. Fakt, że członek zarządu powstrzymał się od rozstrzygania spraw, powinien być odpowiednio udokumentowany.

Artykuł 209 k.s.h. daje członkowi zarządu prawo żądania zaznaczenia w protokole, że nie brał on udziału w głosowaniu.

Uwaga

Członek zarządu powinien zażądać, aby w protokole z posiedzenia zarządu zostało zaznaczone, że nie brał udziału w rozstrzyganiu danej sprawy. Wtedy będzie miał pewność i dowód, że nikt nie zarzuci mu, iż wyrządził spółce szkodę.

Czynność prawna dokonana wbrew zakazowi

Należy także zastanowić się nad konsekwencjami dokonania czynności prawnej wbrew zakazowi wyrażonemu w art. 209 k.s.h. Wbrew odmiennym poglądom czynność dokonana wbrew zakazowi jest ważna i skuteczna.

REKLAMA

Stanowisko to potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2002 r. (IV CKN 1903/00), zgodnie z którym umowa zawarta przez członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z naruszeniem nakazu określonego w art. 202 k.h. (którego odpowiednikiem jest art. 209 k.s.h.) nie jest nieważna.

Powstaje natomiast problem odpowiedzialności cywilnoprawnej lub dyscyplinarnej członka zarządu. I tak odpowiedzialność cywilnoprawna, tj. odszkodowawcza, powstaje wyłącznie w wymiarze poniesionej przez spółkę szkody. Jeśli więc spółka nie poniesie szkody, członek zarządu nie będzie zobowiązany do zapłaty odszkodowania.

Niezależnie od odpowiedzialności odszkodowawczej członek zarządu może być także pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej, w ramach której może zostać odwołany z funkcji przez wspólników (lub radę nadzorczą, jeśli przysługuje jej takie prawo) lub zawieszony w prawach członka zarządu.

Konsekwencje podatkowe

Oprócz opisanych skutków dokonania przez członka zarządu czynności w warunkach sprzeczności interesów czynności te mogą również wywołać skutki podatkowe. Jednak nie zawsze się tak stanie. Ze względu na zdolność do wywoływania skutków podatkowych czynności dokonane w warunkach sprzeczności interesów dzielą się w następujący sposób:

1. Czynności niewywołujące skutków podatkowych

Przykład 1

Małżonek członka zarządu ABC spółki z o.o. wyrządził spółce szkodę majątkową. Członek zarządu podjął decyzję, że ABC spółka z o.o. nie wytoczy powództwa o odszkodowanie przeciwko małżonkowi.

Więcej w Biuletynie Głównego Księgowego - Zamów prenumeratę >>

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA