Jakie obowiązki sprawozdawcze ciążą na spółce i likwidatorach w przypadku likwidacji spółki
REKLAMA
Zgodnie z k.s.h. na dzień powstania spółki w likwidacji należy sporządzić bilans otwarcia likwidacji, który trzeba przedłożyć zgromadzeniu wspólników do zatwierdzenia. Natomiast sprawozdanie finansowe, zgodnie z ustawą o rachunkowości, sporządzone jest na dzień poprzedzający dzień postawienia spółki w stan likwidacji. Składa się ono z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej.
REKLAMA
REKLAMA
Najczęściej pojawiające się pytania związane z likwidacją spółek dotyczą bilansu likwidacyjnego. Jak w bilansie otwarcia likwidacji należy wycenić składniki majątku? Co oznacza cena sprzedaży netto w rozumieniu ustawy o rachunkowości? Czy Kodeks spółek handlowych odnosi się do wyceny składników majątku? Czy należy sporządzić dwa bilanse otwarcia: według ustawy o rachunkowości i według Kodeksu spółek handlowych? Czy bilans otwarcia likwidacji należy złożyć do KRS? Jakie obowiązki ciążą na spółce postawionej w stan likwidacji?
Składniki majątku w likwidowanej spółce wycenia się według cen sprzedaży netto możliwych do uzyskania. Ceny te nie mogą być wyższe od cen nabycia poszczególnych składników majątku pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Bilans zamknięcia spółki jest jednocześnie bilansem otwarcia spółki w likwidacji. Nie ma potrzeby sporządzania dwóch bilansów otwarcia.
W bilansie likwidacyjnym wszystkie składniki aktywów powinny być przyjęte według ich wartości zbywczej. W praktyce oznacza to wycenę składników zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, tj. po cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania, nie wyższych od cen ich nabycia, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości.
Do właściwego sądu rejestrowego należy zgłosić: otwarcie likwidacji, nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy, sposób reprezentowania spółki przez likwidatorów w celu wpisania do rejestru. Do KRS składa się także, po zakończeniu likwidacji, sprawozdanie likwidacyjne z wnioskiem o wykreślenie spółki z rejestru.
Wszelkie sprawy związane z zakończeniem bieżących spraw spółki i ściągnięciem wierzytelności należą do obowiązków likwidatora, który podpisuje bilans likwidacyjny i przekazuje do zatwierdzenia zgromadzeniu wspólników.
Jak zarejestrować spółkę przez Internet >>
Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych rozwiązanie spółki może być zainicjowane:
• przyczynami przewidzianymi w umowie spółki;
• uchwałą wspólników o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzoną protokołem sporządzonym przez notariusza;
• ogłoszeniem upadłości spółki;
• sądowym wyrokiem orzeczonym:
- na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki,
- na żądanie oznaczonego w odrębnej ustawie organu państwowego, jeżeli działalność spółki naruszająca prawo zagraża interesowi publicznemu;
• innymi przyczynami przewidzianymi prawem.
Rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru.
Otwarcie likwidacji
Otwarcie likwidacji następuje z dniem:
• powzięcia uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki,
• uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd lub
• zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania.
Uwaga
Uchwałę wspólników o rozwiązaniu spółki należy sporządzić w formie aktu notarialnego.
Podczas trwania procesu likwidacji przeprowadzane są czynności likwidacyjne wykonywane przez likwidatorów.
W myśl postanowień k.s.h. likwidatorami są członkowie zarządu, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowią inaczej.
Likwidatorzy powinni podać informację o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji, a tym samym wezwać wierzycieli do zgłoszenia swoich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia.
Na wierzytelności, których wierzyciele nie zgłosili w odpowiednim terminie, albo na wierzytelności, które nie są jeszcze wymagalne lub sporne, należy zabezpieczyć środki pieniężne i złożyć je do depozytu sądowego.
Likwidator albo inny organ uprawniony zgłasza datę otwarcia likwidacji do właściwego terytorialnie sądu rejonowego w celu wpisania do rejestru.
Więcej w Biuletynie Głównego Księgowego - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA