Wkład do spółki cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Obecnie nie obowiązuje zasada związania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego z członkostwem w spółdzielni.
REKLAMA
REKLAMA
Wątpliwości prawne co do możliwości wkładu do spółki cywilnej własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego zniknęły wraz z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 marca 2004 r. (sygn. akt K 32/03, OTK z 2004 r. nr 3A, poz. 22). Obecnie nie ma żadnych przeszkód przy wnoszeniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jako wkładu spółki cywilnej. Należy przypomnieć, że w związku z tym, iż spółka cywilna nie jest osobą prawną, to wniesienie jakiegokolwiek wkładu do tejże spółki będzie polegało na częściowym wyzbyciu się własności. W stosunku do wnoszonego wkładu powstanie między wspólnikami spółki cywilnej współwłasność łączna. Umowa spółki cywilnej zawarta w formie aktu notarialnego, zobowiązująca wspólnika do wniesienia wkładu do tej spółki w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wywiera jednocześnie skutek rozporządzający (przy odpowiednim zastosowaniu dotyczącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uchwały SN z 5 grudnia 1991 r. sygn. akt III CZP 128/91, OSN z 1992 r. nr 6, poz. 106).
Przedmiotem wkładu w spółce cywilnej mogą być zarówno prawa rzeczowe, jak i obligacyjne (np. wierzytelności), prawa autorskie i wynalazcze. Każde z tych praw musi jednak mieć charakter majątkowy i powinno być zbywalne, aby mogło stać się wkładem w spółce cywilnej. Jeżeli chodzi o prawa niezbywalne, takie jak np. użytkowanie, to możliwe jest wniesienie ich do spółki w formie uprawnienia do ich używania.
Aleksander Mirski
PODSTAWA PRAWNA
• art. 860 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16 poz. 93 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA