reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Jak były członek zarządu ma oprotestować nieudzielenie absolutorium

Jak były członek zarządu ma oprotestować nieudzielenie absolutorium

Odwołany członek zarządu nie ma prawa do wniesienia pozwu o uchylenie uchwały zgromadzenia akcjonariuszy spółki akcyjnej. Nie ma takiego prawa, nawet gdy na mocy tej uchwały nie otrzymał absolutorium.


Trybunał Konstytucyjny (TK) uznał, że brak możliwości zaskarżenia takiej uchwały nie odbiera członkowi zarządu prawa do sądu. Swoich praw były członek zarządu może dochodzić zatem jedynie na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.

W praktyce odwołanie z zarządu jest często związane z nieudzieleniem absolutorium. Nieudzielenie absolutorium ma wpływ na postrzeganie odwołanego menedżera na rynku pracy. Dlaczego były członek zarządu nie ma możliwości oprotestować, jego zdaniem niezgodnej z prawem lub dobrymi obyczajami, uchwały walnego zgromadzenia spółki akcyjnej odmawiającej mu udzielenia absolutorium? Przecież uchwała ta dotyczy bezpośrednio jego sfery zawodowej? Wątpliwości w tym zakresie od lat wywoływały niezadowolenie u osób pracujących jako menedżerowie.

Uchwała walnego zgromadzenia spółki akcyjnej, sprzeczna ze statutem bądź dobrymi obyczajami i godząca w interes spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie akcjonariusza, może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały (art. 422 § 1 Kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.). Zaskarżenie jest podstawowym mechanizmem kontroli prowadzenia działalności przez spółkę zgodnie z przepisami lub normami społecznymi. Nie każdy ma jednak prawo do wniesienia powództwa o uchylenie takiej uchwały. Osobami uprawnionymi są akcjonariusze spółki, pod warunkiem że:

• byli obecni na zgromadzeniu i

• zagłosowali przeciw uchwale i

• zażądali zaprotokołowania sprzeciwu.

Prawo do wytoczenia powództwa przysługuje akcjonariuszowi również wtedy, gdy:

• bezzasadnie nie został dopuszczony do udziału w głosowaniu,

• nie był obecny na walnym zgromadzeniu, które było wadliwie zwołane,

• na zgromadzeniu podjęto uchwałę nieobjętą porządkiem obrad.

Zaskarżyć uchwałę zgromadzenia akcjonariuszy ma prawo także zarząd spółki, rada nadzorcza oraz poszczególni członkowie tych organów. Ale uprawnienie do zaskarżania wygasa w momencie utraty prawa do zasiadania w zarządzie lub radzie nadzorczej.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2009 r. (sygn. akt SK 31/08) stwierdza brak prawa byłych członków zarządu do zaskarżenia uchwały odmawiającej im absolutorium. Były członek zarządu posiada wiele uprawnień na mocy art. 395 k.s.h., nie ma jednak wśród nich prawa do zaskarżenia uchwały odmawiającej mu absolutorium.

Należy przypomnieć, że art. 395 k.s.h. nakazuje zwołanie zwyczajnego walnego zgromadzenia w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Przedmiotem obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia powinno być m.in. rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy, a także udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków. Dotyczy to wszystkich osób, które pełniły funkcję członków organów spółki w ostatnim roku obrotowym. Członkowie organów spółki, których mandaty wygasły przed dniem walnego zgromadzenia, mają prawo uczestniczyć w zgromadzeniu, przeglądać odpisy sprawozdania zarządu z działalności spółki i sprawozdania finansowego wraz z odpisem sprawozdania rady nadzorczej oraz opinii biegłego rewidenta oraz przedkładać do nich uwagi na piśmie. Artykuł 395 k.s.h. przyznaje więc byłym członkom zarządu prawo do wzięcia udziału w procesie udzielania im absolutorium. Jednak w przypadku zapadnięcia uchwały odmawiającej udzielenia absolutorium byli członkowie zarządu nie mają prawa takiej uchwały zaskarżyć.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama