REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak były członek zarządu ma oprotestować nieudzielenie absolutorium

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Odwołany członek zarządu nie ma prawa do wniesienia pozwu o uchylenie uchwały zgromadzenia akcjonariuszy spółki akcyjnej. Nie ma takiego prawa, nawet gdy na mocy tej uchwały nie otrzymał absolutorium.

Trybunał Konstytucyjny (TK) uznał, że brak możliwości zaskarżenia takiej uchwały nie odbiera członkowi zarządu prawa do sądu. Swoich praw były członek zarządu może dochodzić zatem jedynie na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.

REKLAMA

W praktyce odwołanie z zarządu jest często związane z nieudzieleniem absolutorium. Nieudzielenie absolutorium ma wpływ na postrzeganie odwołanego menedżera na rynku pracy. Dlaczego były członek zarządu nie ma możliwości oprotestować, jego zdaniem niezgodnej z prawem lub dobrymi obyczajami, uchwały walnego zgromadzenia spółki akcyjnej odmawiającej mu udzielenia absolutorium? Przecież uchwała ta dotyczy bezpośrednio jego sfery zawodowej? Wątpliwości w tym zakresie od lat wywoływały niezadowolenie u osób pracujących jako menedżerowie.

Powództwo o uchylenie uchwały

Uchwała walnego zgromadzenia spółki akcyjnej, sprzeczna ze statutem bądź dobrymi obyczajami i godząca w interes spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie akcjonariusza, może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały (art. 422 § 1 Kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.). Zaskarżenie jest podstawowym mechanizmem kontroli prowadzenia działalności przez spółkę zgodnie z przepisami lub normami społecznymi. Nie każdy ma jednak prawo do wniesienia powództwa o uchylenie takiej uchwały. Osobami uprawnionymi są akcjonariusze spółki, pod warunkiem że:

• byli obecni na zgromadzeniu i

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zagłosowali przeciw uchwale i

• zażądali zaprotokołowania sprzeciwu.

Prawo do wytoczenia powództwa przysługuje akcjonariuszowi również wtedy, gdy:

• bezzasadnie nie został dopuszczony do udziału w głosowaniu,

• nie był obecny na walnym zgromadzeniu, które było wadliwie zwołane,

• na zgromadzeniu podjęto uchwałę nieobjętą porządkiem obrad.

Zaskarżyć uchwałę zgromadzenia akcjonariuszy ma prawo także zarząd spółki, rada nadzorcza oraz poszczególni członkowie tych organów. Ale uprawnienie do zaskarżania wygasa w momencie utraty prawa do zasiadania w zarządzie lub radzie nadzorczej.

Brak prawa do zaskarżenia uchwały

REKLAMA

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2009 r. (sygn. akt SK 31/08) stwierdza brak prawa byłych członków zarządu do zaskarżenia uchwały odmawiającej im absolutorium. Były członek zarządu posiada wiele uprawnień na mocy art. 395 k.s.h., nie ma jednak wśród nich prawa do zaskarżenia uchwały odmawiającej mu absolutorium.

Należy przypomnieć, że art. 395 k.s.h. nakazuje zwołanie zwyczajnego walnego zgromadzenia w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Przedmiotem obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia powinno być m.in. rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy, a także udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków. Dotyczy to wszystkich osób, które pełniły funkcję członków organów spółki w ostatnim roku obrotowym. Członkowie organów spółki, których mandaty wygasły przed dniem walnego zgromadzenia, mają prawo uczestniczyć w zgromadzeniu, przeglądać odpisy sprawozdania zarządu z działalności spółki i sprawozdania finansowego wraz z odpisem sprawozdania rady nadzorczej oraz opinii biegłego rewidenta oraz przedkładać do nich uwagi na piśmie. Artykuł 395 k.s.h. przyznaje więc byłym członkom zarządu prawo do wzięcia udziału w procesie udzielania im absolutorium. Jednak w przypadku zapadnięcia uchwały odmawiającej udzielenia absolutorium byli członkowie zarządu nie mają prawa takiej uchwały zaskarżyć.

WAŻNE!

W przypadku zapadnięcia uchwały odmawiającej udzielenia absolutorium byli członkowie zarządu nie mają prawa takiej uchwały zaskarżyć.

REKLAMA

Byli członkowie zarządu nie mają prawa do zaskarżenia uchwały, nawet gdy łamie ona prawo lub dobre obyczaje. W praktyce byłym członkom zarządu, którzy w swoim odczuciu bez powodu nie otrzymali absolutorium, pozostaje roszczenie na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Trybunał Konstytucyjny wskazał tu na art. 23 i art. 24 k.c. Zatem w przypadku gdy uchwała walnego zgromadzenia odmawiająca udzielenia absolutorium naruszyłaby prawa osobiste odwołanego członka zarządu (określone w art. 23 k.c.), ma on prawo domagać się ochrony swoich praw na podstawie art. 24 k.c.:

Art. 24. § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.

• art. 250, 395 i 422 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 13, poz. 69

Tomasz Król

ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA