REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem wspólnikiem spółki z o.o. posiadającej kapitał zakładowy w wysokości 25 000 zł Nasza spółka przekształca się obecnie w spółkę akcyjną, w której minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 100 000 zł. Czy to oznacza, że spółka nie może się przekształcić w spółkę akcyjną? Czy konieczne jest wcześniejsze podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.? Czy muszę przenieść na kapitał zakładowy spółki przekształcanej wszystkie oszczędności spółki z o.o.?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Spółka z o.o. z kapitałem zakładowym wynoszącym 25 000 zł może się przekształcić w spółkę akcyjną z minimalnym kapitałem bez konieczności wcześniejszego podnoszenia kapitału w spółce z o.o. Spółka przekształcana nie ma obowiązku kapitalizacji rezerw, choć oczywiście może to zrobić.

WYJAŚNIENIE

REKLAMA

W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową przekształcana spółka akcyjna powinna mieć całkowicie pokryty kapitał zakładowy, a kapitał zakładowy spółki przekształconej nie może być niższy od kapitału zakładowego spółki przekształcanej. Poza tym spółka przekształcana powinna mieć zatwierdzone sprawozdania finansowe co najmniej za dwa ostatnie lata obrotowe, a za jej przekształceniem powinni wypowiedzieć się wspólnicy reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego, większością trzech czwartych głosów, chyba że umowa albo statut przewiduje warunki surowsze.

REKLAMA

W analizowanej przez nas sytuacji mamy do czynienia z przekształceniem formy prawnej spółki kapitałowej, na skutek którego spółka przekształcona będzie miała kapitał zakładowy wyższy od dotychczasowego o 75 000 zł. Pod tym względem nie zajdzie więc przeszkoda związana z niedopuszczalnością obniżenia kapitału spółki przekształconej. Niedopuszczalna jest natomiast interpretacja, która na spółkę przekształcaną nakładałaby obowiązek kapitalizacji rezerw, czyli przeniesienia wartości wszystkich kapitałów własnych na kapitał zakładowy. Spółka może uczynić to w toku przekształcenia, jednak nie jest do tego zobowiązana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Innym zagadnieniem jest natomiast rozróżnienie statutowego kapitału zakładowego w nominalnej wysokości od pokrycia tego kapitału. Zgodnie z art. 555 k.s.h. w sprawach nieunormowanych do przekształcenia spółek handlowych stosuje się przepisy o ich zakładaniu. Mając to na względzie, przy zakładaniu spółki akcyjnej ustawodawca nie zawsze wymaga dla jej zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym pokrycia całości kapitału zakładowego. Zgodnie z art. 309 § 3 zdanie drugie k.s.h. akcje obejmowane za wkłady pieniężne powinny być opłacone przed zarejestrowaniem spółki co najmniej w jednej czwartej ich wartości nominalnej. Jeśli zatem wartość nominalna kapitału zakładowego przekształconej spółki akcyjnej wynosi 100 000 zł, to kapitałem wpłaconym wystarczającym dla jej założenia jest 25 000 zł. Jeżeli więc przekształcana spółka z o.o. posiada kapitał zakładowy w tej właśnie wysokości, a przekształcona spółka akcyjna ma posiadać nominalny kapitał zakładowy w wysokości 100 000 zł, to wartość kapitału spółki z o.o. jest wystarczająca do jej przekształcenia w spółkę akcyjną. Spółka przekształcona będzie musiała jednak uzupełnić swój kapitał zakładowy o brakujące 75 000 zł w ciągu roku od dnia rejestracji spółki. Nie ma zatem konieczności wcześniejszego podwyższania kapitału zakładowego spółki z o.o. w omawianym przypadku.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 577 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA