REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem wspólnikiem spółki z o.o. posiadającej kapitał zakładowy w wysokości 25 000 zł Nasza spółka przekształca się obecnie w spółkę akcyjną, w której minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 100 000 zł. Czy to oznacza, że spółka nie może się przekształcić w spółkę akcyjną? Czy konieczne jest wcześniejsze podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.? Czy muszę przenieść na kapitał zakładowy spółki przekształcanej wszystkie oszczędności spółki z o.o.?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Spółka z o.o. z kapitałem zakładowym wynoszącym 25 000 zł może się przekształcić w spółkę akcyjną z minimalnym kapitałem bez konieczności wcześniejszego podnoszenia kapitału w spółce z o.o. Spółka przekształcana nie ma obowiązku kapitalizacji rezerw, choć oczywiście może to zrobić.

WYJAŚNIENIE

REKLAMA

W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową przekształcana spółka akcyjna powinna mieć całkowicie pokryty kapitał zakładowy, a kapitał zakładowy spółki przekształconej nie może być niższy od kapitału zakładowego spółki przekształcanej. Poza tym spółka przekształcana powinna mieć zatwierdzone sprawozdania finansowe co najmniej za dwa ostatnie lata obrotowe, a za jej przekształceniem powinni wypowiedzieć się wspólnicy reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego, większością trzech czwartych głosów, chyba że umowa albo statut przewiduje warunki surowsze.

REKLAMA

W analizowanej przez nas sytuacji mamy do czynienia z przekształceniem formy prawnej spółki kapitałowej, na skutek którego spółka przekształcona będzie miała kapitał zakładowy wyższy od dotychczasowego o 75 000 zł. Pod tym względem nie zajdzie więc przeszkoda związana z niedopuszczalnością obniżenia kapitału spółki przekształconej. Niedopuszczalna jest natomiast interpretacja, która na spółkę przekształcaną nakładałaby obowiązek kapitalizacji rezerw, czyli przeniesienia wartości wszystkich kapitałów własnych na kapitał zakładowy. Spółka może uczynić to w toku przekształcenia, jednak nie jest do tego zobowiązana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Innym zagadnieniem jest natomiast rozróżnienie statutowego kapitału zakładowego w nominalnej wysokości od pokrycia tego kapitału. Zgodnie z art. 555 k.s.h. w sprawach nieunormowanych do przekształcenia spółek handlowych stosuje się przepisy o ich zakładaniu. Mając to na względzie, przy zakładaniu spółki akcyjnej ustawodawca nie zawsze wymaga dla jej zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym pokrycia całości kapitału zakładowego. Zgodnie z art. 309 § 3 zdanie drugie k.s.h. akcje obejmowane za wkłady pieniężne powinny być opłacone przed zarejestrowaniem spółki co najmniej w jednej czwartej ich wartości nominalnej. Jeśli zatem wartość nominalna kapitału zakładowego przekształconej spółki akcyjnej wynosi 100 000 zł, to kapitałem wpłaconym wystarczającym dla jej założenia jest 25 000 zł. Jeżeli więc przekształcana spółka z o.o. posiada kapitał zakładowy w tej właśnie wysokości, a przekształcona spółka akcyjna ma posiadać nominalny kapitał zakładowy w wysokości 100 000 zł, to wartość kapitału spółki z o.o. jest wystarczająca do jej przekształcenia w spółkę akcyjną. Spółka przekształcona będzie musiała jednak uzupełnić swój kapitał zakładowy o brakujące 75 000 zł w ciągu roku od dnia rejestracji spółki. Nie ma zatem konieczności wcześniejszego podwyższania kapitału zakładowego spółki z o.o. w omawianym przypadku.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 577 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA