| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Kto może ustanowić prokurę

Kto może ustanowić prokurę

Spółka jawna prowadząca działalność transportową składa się z dwóch wspólników. Ponieważ wspólnicy są w ciągłych rozjazdach, jeden z nich chciałby ustanowić prokurenta do załatwiania spraw w Warszawie. Czy potrzebuje do tego zgody drugiego wspólnika?


ODPOWIEDŹ

Ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki.

WYJAŚNIENIE

Należy wyraźnie oddzielić udzielenie prokury od jej ustanowienia. Prokury udziela bowiem spółka jawna jako podmiot, a prawo reprezentacji spółki, o którym mowa w art. 29 § 2 k.s.h., obejmuje także udzielenie prokury w sensie jej zewnętrznej skuteczności. Trzeba zatem zauważyć, że wymóg zgody dotyczy tylko wewnętrznego podjęcia decyzji o prokurze, a już nie oświadczenia tej woli na zewnątrz. Jeżeli w umowie nie została wprowadzona reprezentacja łączna, każdy wspólnik mający prawo reprezentacji spółki może udzielić prokury na zewnątrz. Oczywiście do działania prawidłowego pod kątem technicznym jest konieczne uzyskanie zgody wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki. W praktyce zgoda ta przyjmie najczęściej formę uchwały. Pociąga to za sobą pytanie, jak zakwalifikować działanie jednego ze wspólników, który przy braku uchwały działa prawidłowo w sferze udzielania prokury na zewnątrz? W takim wypadku nie powoduje to nieważności powołania danej osoby na prokurenta. Wspólnik ryzykuje jednak odpowiedzialnością odszkodowawczą wobec spółki. Oczywiście w tym celu wytaczająca powództwo spółka musi wykazać istnienie przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej, a zatem szkody, działania wspólnika i adekwatnego związku przyczynowego między szkodą a zachowaniem wspólnika. W praktyce ta konstrukcja może okazać się trudna do zastosowania, zwłaszcza w przypadku wadliwych działań ustanowionego z naruszeniem art. 41 k.s.h. prokurenta. W każdym razie jego działania będą prawidłowe i skuteczne względem osób trzecich1.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 41 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

 

1 Dużo prościej zostało uregulowane odwołanie prokury, ponieważ zgodnie z art. 41 § 2 k.s.h. może tego dokonać każdy wspólnik mający prawo prowadzenia spraw spółki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK