| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Podpis na przelewie a zwrot wniosku o wpisanie spółki do KRS

Podpis na przelewie a zwrot wniosku o wpisanie spółki do KRS

Zarząd spółki z o. o. w organizacji zgłosił ją do KRS, wcześniej uiszczając opłatę przelewem na rachunek sądu i dołączając potwierdzenie. Postanowieniem z 16 lutego 2009 r. sąd rejestrowy zwrócił wniosek bez wezwania do uiszczenia braków. Powodem takiego rozstrzygnięcia miało być naruszenie przepisów o sposobie uiszczania opłat sądowych, polegające na niepodpisaniu dokumentu poświadczającego przelew. Czy takie postępowanie sądu odpowiada prawu?

Sąd nie może odmówić wpisania spółki do rejestru z powodu drobnych uchybień, które nie naruszają interesu spółki oraz interesu publicznego, a nie mogą być usunięte bez poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów. W przypadku stwierdzenia w zgłoszeniu braku usuwalnego sąd wyznaczy spółce w organizacji stosowny termin do jego usunięcia pod rygorem odmowy wpisu (art. 165 k.s.h.). Wniosek złożony z naruszeniem obowiązku opłaty, złożenia na urzędowym formularzu lub nieprawidłowo wypełniony podlega zwróceniu, bez wzywania do uzupełnienia braków 1 .

WYJAŚNIENIE

Wpis spółki z o.o. do rejestru przedsiębiorców jest dokonywany w trybie art. 19 ust. 1 ustawy o KRS, a zatem na wniosek złożony na urzędowym formularzu. Składając wniosek, wnioskodawca bez wezwania uiszcza opłatę sądową, a jeżeli wpis podlega ogłoszeniu - również opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wnioski można także składać na niebarwnych formularzach stanowiących wydruki komputerowe lub będących kserokopiami formularzy urzędowych. W razie wystąpienia innych braków (niż wymienione w art. 19 ust. 3 ustawy o KRS) sąd wzywa do ich uzupełnienia. W takim wypadku w razie zwrócenia wniosku może on być ponownie złożony w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli wniosek ponownie złożony nie jest dotknięty brakami, wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu wniosku, chyba że zwrot nastąpił na skutek braków uprzednio niewskazanych. Źle wypełniony wniosek (a więc taki, który podlega zwrotowi na zasadzie art. 19 ust. 3 ustawy o KRS) to wniosek, którego jakiekolwiek pole składające się na dany formularz (także załącznika) pozostanie puste (nie zostanie wypełnione treścią albo wykreślone). Podobnie należy ocenić sytuację uchybień w dokonywaniu opłaty. Nie wszystkie one będą miały jednak identyczny ciężar gatunkowy, a od kwalifikacji uchybienia zależy wprost odpowiedź na postawiony w pytaniu problem.

Stajemy tu przed jeszcze jednym problemem prawnym. Mianowicie należy wskazać na rozbieżność między regulacjami kodeksowymi a restrykcyjną ustawą o KRS. Cytowany już art. 19 ust. 3 ustawy o KRS w znacznym stopniu ogranicza stosowanie przyjaznego przedsiębiorcom art. 164 § 3 k.s.h. Sąd nie ma bowiem na gruncie przepisów rejestrowych zbyt dużego pola manewru do oceny rodzajów braków. Należy jednak podkreślić, że wskazane w pytaniu braki nie dotyczą wprost formularza, a tylko dokumentu dołączonego, potwierdzającego uiszczenie opłaty. Zasadą jest bowiem, że jeżeli opłata sądowa została uiszczona na rachunek bieżący dochodów właściwego sądu przed wniesieniem pisma do sądu, należy do tego pisma dołączyć oryginał lub kopię dowodu wniesienia należnej opłaty. W przypadku dołączenia do pisma dowodu wniesienia opłaty w formie wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej, na wydruku tym zamieszcza się potwierdzoną własnoręcznym podpisem informację, że figurująca na nim kwota stanowi opłatę za wnoszone pismo. Brak tego podpisu nie jest jednak uchybieniem skutkującym zwrotem wniosku, o ile oczywiście uiszczenie opłaty jest niewątpliwe. Podstawowe znaczenie ma bowiem przede wszystkim rzeczywista zapłata2.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK