| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Mimo że zgromadzenie wspólników spółki z o.o. stanowi forum dla wspólników, zasadniczo tylko zarząd ma prawo zwoływania zgromadzeń.

1) zarząd na wezwanie wspólnika zwołał zgromadzenie uchybiając terminowi 2 tygodni,

2) w odpowiedzi na wezwanie sądu do złożenia oświadczenia, zarząd zwołuje zgromadzenie, pomimo że nie zrobił tego w terminie 2 tygodni od dnia złożenia mu żądania przez wspólnika,

3) w odpowiedzi na wezwanie sądu do złożenia oświadczenia, zarząd zwołuje zgromadzenie, jednak „odwołuje” je przed terminem jego odbycia.


Zarząd spółki powinien dopełnić obowiązku zwołania zgromadzenia w terminie 2 tygodni od daty otrzymania żądania. Jeśli zarząd spóźni się ze zwołaniem zgromadzenia, to fakt ten stanowi naruszenie prawa, jednak nie może w sposób bezpośredni przesądzać o tym, że zarząd traci prawo do zwołania zgromadzenia, które przechodzi wówczas na wspólnika.


Decyzja sądu będzie w takim przypadku uzależniona od okoliczności sprawy, w tym od ustalenia, kiedy zgromadzenie zostało zwołane, czy już się odbyło, czy też ma się odbyć w najbliższych dniach oraz czy jest możliwe jego „odwołanie” (przepisy nie znają pojęcia „odwołanie” zgromadzenia, a zatem takie działania zarządu mogą świadczyć na jego niekorzyść). Z pewnością jednak samo uchybienie przez zarząd terminowi zwołania zgromadzenia nie przesądza o upoważnieniu dla wspólnika.


Celem przepisów o upoważnieniu wspólnika jest bowiem doprowadzenie do zwołania zgromadzenia w przypadkach, gdy zarząd jest bezczynny. Nie powinny one natomiast być wykorzystywane instrumentalnie jako swoista „kara” dla zarządu za niewielkie opóźnienie.


Wspólnik lub wspólnicy reprezentujący co najmniej 1/10 kapitału zakładowego spółki z o.o. mogą żądać zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, jak również umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników. Żądanie takie należy złożyć na piśmie zarządowi najpóźniej na miesiąc przed proponowanym terminem zgromadzenia wspólników. Umowa spółki może przyznać uprawnienia, o których mowa powyżej, wspólnikom reprezentującym mniej niż 1/10 kapitału zakładowego.


Jeżeli w terminie 2 tygodni od dnia przedstawienia żądania zarządowi nadzwyczajne zgromadzenie wspólników nie zostanie zwołane, sąd rejestrowy może, po wezwaniu zarządu do złożenia oświadczenia, upoważnić do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników występujących z tym żądaniem. Sąd wyznacza przewodniczącego tego zgromadzenia.


Podstawa prawna:

- ustawa z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.).


Dorota Bugajna-Sporczyk

sędzia Sądu Rejonowego Wydział KRS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK