REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiek samochodu wpływa na kredyt?

kredyt na samochód
kredyt na samochód

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt samochodowy, czyli tańszy od kredytu gotówkowego sposób na sfinansowanie zakupu upragnionego motocykla, popularnego ostatnio quada, przyczepy kempingowej, ale przede wszystkim auta. Jak jego wiek wpłynie na wielkość oprocentowania? Czy zakup wszystkich samochodów może zostać skredytowany? Dlaczego sfinansowanie nowego auta będzie tańsze od kredytu zaciągniętego na auto używane?

Instytucje finansowe rywalizując o klientów oferują obecnie kredyty, których wartość nawet przekracza cenę nabywanego pojazdu. Banki chcąc minimalizować ponoszone przez siebie ryzyko, finansować będą jednak najchętniej auta nowe, które są dla nich po prostu bezpieczniejsze. Chcąc zrekompensować sobie ryzyko kredytowe, które jest znacznie wyższe w przypadku samochodów używanych, mogą  stosować przy ich kredytowaniu podwyższone wskaźniki oprocentowania.

REKLAMA

Sfinansuj zakup wymarzonych czterech kółek kredytem samochodowym!

Koszt wzrasta wraz z wiekiem auta

REKLAMA

Generalnie przyjąć można, że  wysokość oprocentowania nakładanego przez banki na pożyczoną kwotę, wzrasta  proporcjonalnie do wzrostu wieku finansowanego samochodu. Zasadę tę doskonale obrazuje przykład kredytu samochodowego oferowanego przez BNP Paribas Bank Polska. W swojej tabeli opłat i prowizji stosuje on pięć przedziałów wiekowych  aut, którym przyporządkowane są poszczególne wartości oprocentowania. Jest ono oczywiście najmniejsze dla samochodów nowych i wynosi 7,90%, przy czym wzrasta ono w każdym przedziale wiekowym o 1%. Jest to odpowiednio: 8,90%, 9,90%, 10,90% i 11,90% dla aut w wieku 1-3 lata, 4-5 lat, 6-8 lat oraz finalnie w przedziale od 9 do 10 lat - patrz tabela.  

Przykłady zawarte we wspomnianej tabeli pokazują jednak, że instytucje finansowe stosują także odmienne sposoby na uszeregowanie wskaźnika oprocentowania. Na najbardziej ogólne rozwiązanie zdecydował się Nordea Bank Polska, który zakłada, że oprocentowanie kredytu Nordea Auto będzie nie mniejsze od 7,51%. Podobne założenie stosuje  Credit Agricole Bank Polska, z tą jednak różnicą, że zakłada on wartość oprocentowania od 7,49% oraz od 8,49% dla aut nowych i podwyższony wskaźnik dla aut używanych -  od 9,09% w kredycie z ubezpieczeniem życiowym oraz od 10,09% bez tego ubezpieczenia. Różnice wskaźników oprocentowania pomiędzy propozycjami dla aut nowych i używanych widoczne są także w przypadku dwóch ofert Toyota Banku: Eco Hit - Wyjątkowa oferta na samochody nowe oraz Euro Hit  - Kredyt specjalny na samochody używane. Toyota Bank zdecydował się jednak na wyznaczenie minimalnych wysokości oprocentowania w odniesieniu do długości okresu kredytowania – liczby rat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jaki jest podatek od sprzedanego samochodu?


Modele oprocentowania wybranych kredytów samochodowych 
Bank/
nazwa kredytu
Oprocentowanie  Maksymalny wiek auta  Maksymalny okres kredytowania 
Auta nowe
Nordea Bank Polska
Nordea Auto 
Od 7,51% 8 lat  96 miesięcy 
BNP Paribas Bank Polska
Kredyt samochodowy
7,90% 10 lat  96 miesięcy 
Credit Agricole Bank Polska
Bankowy kredyt samochodowy1)
od 7,49% 12 lat  120 miesięcy
Credit Agricole Bank Polska
Bankowy kredyt samochodowy2)
od 8,49% 12 lat  120 miesięcy
Toyota Bank 
Eco Hit Wyjątkowa oferta na samochody nowe 
W zależności od liczby rat spłaty:
12 rat - od 2,99%
24 raty - od 6,99%
36 rat - od 7,99%
48 rat - od 8,99%
60 rat - od 9,99%
b.d. 60 miesięcy
Auta używane
Nordea Bank Polska
Nordea Auto 
Od 7,51% 8 lat  96 miesięcy 
BNP Paribas Bank Polska
Kredyt samochodowy
W zależności od wieku samochodu:
1 rok - 3 lata - 8,90%
4-5 lat - 9,90%
6-8 lat - 10,90%
9-10 lat - 11,90%
10 lat  96 miesięcy 
Credit Agricole Bank Polska
Bankowy kredyt samochodowy1)
od 9,09% 12 lat 120 miesięcy
Credit Agricole Bank Polska
Bankowy kredyt samochodowy2)
od 10,09% 12 lat 120 miesięcy
Toyota Bank
Euro Hit - Kredyt specjalny na samochody używane 
W zależności od liczby rat spłaty:
12 rat - od 3,99%
24 raty - od 6,99%
36 rat - od 7,99%
48 rat - od 8,99%
60 rat - od 8,99%
b.d. 60 miesięcy
1) Z ubezpieczeniem życiowym
2) Bez ubezpieczenia życiowego
Źródło: serwisy internetowe banków oraz TotalMoney.pl

Rozważając decyzję o skorzystaniu z ewentualnego finansowania w ramach kredytu samochodowego uwzględnić należy także fakt, że niestety, ale nie wszystkie auta będą mogły mu podlegać. Poza maksymalną długością okresu kredytowania, banki wyznaczają bowiem także graniczny wiek samochodów, na które uzyskamy finansowanie. Warto zaznaczyć także, że wysokość akceptowanego maksymalnego wieku auta znacznie rożni się w ofertach poszczególnych bankach. Może on wynosić na przykład 8 lat, jak w przypadku kredytu Nordea Auto, czy nawet o 4 lata dłużej, czego ilustracją jest propozycja kredytowa wypracowana przez  Credit Agricole Bank Polska.

Szukasz kredytu na samochód?Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy!

Podsumowując, wybierając auto i przynależny mu kredyt samochodowy miejmy na uwadze zależność łączącą warunki kredytowania z wiekiem auta. Biorąc kredyt na auto nowe sprawdźmy, gdzie oferta finansowania będzie dla nas najkorzystniejsza pod względem wysokości oprocentowania. Przy zakupie auta używanego skontrolujmy także koszt całkowity kredytu. Może  bowiem okazać się, że w tej samej cenie będziemy w stanie nabyć nie sześcioletni, a o dwa lata młodszy egzemplarz wymarzonego modelu.

Zobacz: Używany samochód jako auto firmowe obniży zobowiązania podatkowe

Autor: TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA