REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zawsze jest konieczna tzw. kilometrówka

Katarzyna Okorska
Licencjonowana księgowa
Czy zawsze jest konieczna tzw. kilometrówka
Czy zawsze jest konieczna tzw. kilometrówka

REKLAMA

REKLAMA

Generalną zasadą jest, że jeżeli samochód osobowy nie jest własnością podatnika, to wydatki związane z używaniem tego samochodu do celów działalności gospodarczej – jeżeli przekraczają limit „kilometrówki” (czyli przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr) – nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust 1 pkt 51 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o pdop – Dz.U. z 2000r , nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z tym przepisem ograniczona jest również możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów całości wydatków dotyczących użytkowania samochodu na podstawie umowy dzierżawy, użyczenia, najmu lub innych umów związanych z używaniem. Czy jednak zawsze tak jest oraz czy zawsze podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?

REKLAMA

Istnieje wyjątek

Przepisu tego nie stosuje się do samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, jednak umowa leasingu musi spełniać warunki określone w art. 17a pkt 1 ustawy o pdop (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 z późn. zm.) .

Zatem jeżeli przedsiębiorca korzysta z samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego, nie musi sporządzać „kilometrówki”, gdyż będzie miał zastosowanie art. 16 ust 3b ustawy o pdop.

O czym należy pamiętać

Ważne jest, aby umowa leasingowa została uznana przez przepisy podatkowe za umowę leasingu operacyjnego, muszą zostać spełnione razem wszystkie warunki określone w wyżej przywołanym art. 17a pkt 1, czyli:
a) umowa musi zostać zawarta na czas oznaczony:
- stanowiący co najmniej 40% normatywnego czasu amortyzacji (jeżeli przedmiotem umowy są rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne),
- na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości,
oraz
b) suma ustalonych w umowie opłat pomniejszona o należny podatek VAT musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Zobacz także: Ewidencja wydatków poniesionych na samochód

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca zawarł umowę dzierżawy samochodu osobowego, zobowiązując się w zamian do zapłaty określonego czynszu. Prawo do odpisów amortyzacyjnych ma właściciel samochodu, czyli wydzierżawiający. Okres umowy dzierżawy wynosi 36 miesięcy. Korzystającemu przysługuje prawo nabycia samochodu za określoną cenę bezpośrednio po zakończeniu umowy. Łączna kwota czynszu, powiększona o cenę wykupu przewyższa wartość samochodu z dnia zawarcia umowy.

Zatem przedsiębiorca nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, a koszty związane z wynajmem samochodu oraz wydatków na eksploatację może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, gdyż:
a) właściciel na mocy zawartej umowy dzierżawy oddaje do odpłatnego używania samochód osobowy, korzystający uiszcza określony czynsz – definicja umowy zgodna z art. 17a pkt 1 ustawy o pdop,
b) umowa zawarta jest na 36 miesięcy – okres amortyzacji dla samochodu osobowego wynosi 5 lat – czyli umowa ta powinna trwać min. 24 miesiące (minimalny czas trwania umowy leasingowej - 40% czasu amortyzacji zostaje zachowany) – czas umowy zgodny z art. 17b 1 ustawy o pdop,
c) łączna kwota czynszu (łączna liczba rat pomnożona przez wysokość miesięcznej raty), powiększona o cenę wykupu samochodu po okresie trwania umowy, jest wyższa od ceny samochodu z dnia zawarcia umowy – warunek określony w art. 17j ust 1 oraz art. 17b ust 1 pkt ustawy o pdop zostają spełnione.

Polecamy serwis: E-firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA