reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat Dnia

Kontrakty cywilne mogą zastąpić umowy o pracę

Aktualizacja: 06.03.2008

Rząd chce, aby pracodawcy i pracownicy sami decydowali o formie zatrudnienia. Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie mogła bez zgody pracownika wnosić do sądu pozwu o zawarcie umowy o pracę. Pracodawcy poniosą niższe koszty zatrudnienia, pracownicy stracą uprawnienia wynikające z kodeksu pracy. »

Firmy mogą zaoszczędzić na podatku od nieruchomości

Aktualizacja: 05.03.2008

Przedsiębiorcy nie zawsze potrafią właściwie obliczyć, jaki podatek od nieruchomości powinni zapłacić. Nadpłata wynosi niekiedy nawet 30 proc., gdyż źle obliczają powierzchnię podlegającą opodatkowaniu. Aby uniknąć błędów, przedsiębiorcy powinni monitorować swój majątek i planować wydatki. »

Przedsiębiorco! Uważaj na dane już przy rejestracji swojej firmy

Aktualizacja: 04.03.2008

Nie jest potrzebna zgoda przedsiębiorcy na umieszczenie jego danych w internetowym lokalizatorze firm. Każdy ma dostęp do informacji ujawnionych w ewidencji działalności gospodarczej. »

Zawieszenie działalności zmniejszy koszty ponoszone przez przedsiębiorców

Aktualizacja: 03.03.2008

Firmy działające sezonowo muszą dokonywać wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, gdyż prawo nie przewiduje możliwości zawieszenia działalności gospodarczej. Ustawodawca powinien szybko to zmienić. »

O czym pamiętać wynajmując lokal pod działalność handlową

Aktualizacja: 28.02.2008

Osoba, która zamierza prowadzić działalność handlową w wynajętym lokalu, musi zadbać, by w umowie najmu znalazły się klauzule zabezpieczające jej prawa. Powinna szczególnie zwrócić uwagę na zapisy dotyczące wypowiedzenia umowy i podwyższenia stawki czynszu. »

Firma nie będzie miała obowiązku przekształcenia w spółkę jawną

Aktualizacja: 27.02.2008

Spółka cywilna bez względu na wysokość przychodów nie będzie musiała przekształcić się w jawną, obniżony zostanie też kapitał zakładowy w spółkach kapitałowych. Takie zmiany w k.s.h. proponuje Ministerstwo Gospodarki. »

Firmom grozi 30 tys. zł kary za nieudzielenie zaległego urlopu

Aktualizacja: 26.02.2008

Do 31 marca pracodawcy muszą udzielić podwładnym zaległego urlopu wypoczynkowego z poprzedniego roku. Co roku zaległego prawa do wypoczynku nie wykorzystuje około 100 tys. pracowników. Organizacje pracodawców złożyły do Sejmu propozycję wydłużenia terminu udzielania zaległych urlopów. »

Wspólnicy będą mogli podważyć uchwały spółki jawnej

Aktualizacja: 25.02.2008

Wspólnicy spółki jawnej mogą zaskarżyć uchwały podjęte bez ich zgody w drodze powództwa o ustalenie nieważności. Mogą to uczynić na podstawie kodeksu postępowania cywilnego, a nie regulacji o spółkach. »

Zezwolenia i koncesje potrzebne w 2008 roku

Aktualizacja: 22.02.2008

Niektóre rodzaje działalności można prowadzić dopiero po uzyskaniu koncesji, wpisu do rejestru działalności regulowanej, licencji, zezwolenia albo zgody. »

Zezwolenia na sprzedaż alkoholu ograniczają działalność

Aktualizacja: 21.02.2008

Wydawanie przez samorządy zezwoleń na sprzedaż alkoholu ogranicza swobodę działalności gospodarczej - uważają posłowie.  Innego zdania są samorządowcy. »

Elektroniczne deklaracje źle funkcjonują w praktyce

Aktualizacja: 20.02.2008

Firmy mają problemy z przesyłaniem elektronicznych deklaracji podatkowych. W efekcie niewielu podatników zainteresowanych jest korzystaniem z e-deklaracji. »

Łatwiejsze będzie zawieranie układu

Aktualizacja: 19.02.2008

Postępowanie naprawcze będzie mógł wszcząć nawet zadłużony przedsiębiorca. Zabezpieczoną zastawem i hipoteką nieruchomość będzie można wyłączyć spod układu do wysokości zabezpieczenia wierzytelności. »

Udostępnianie informacji gospodarczych o dłużnikach

Aktualizacja: 18.02.2008

Wpis na listę dłużników musi być weryfikowany - taką zmianę w ustawie o udostępnianiu danych proponują przedsiębiorcy. »

Jak zapłacić pierwszy podatek za 2008 rok

Aktualizacja: 14.02.2008

Obowiązek zapłaty ryczałtu lub zaliczki za styczeń zależy od uzyskania przychodu lub dochodu oraz formy rozliczania się z fiskusem. Tylko przedsiębiorcy opodatkowani według skali płacą pierwszą zaliczkę po uzyskaniu dochodu wyższego niż 3091 zł. »

Przedsiębiorcy jeszcze poczekają na unijne pieniądze

Aktualizacja: 13.02.2008

Resort rozwoju regionalnego przygotował terminarz tegorocznych konkursów o unijne dotacje. Pierwsze z nich - dla naukowców - mają ruszyć jeszcze w lutym, dla firm od marca. Do końca 2013 roku do polskich przedsiębiorców trafi ponad 40 mld zł z funduszy UE. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama