Jak korzystnie wypłacić wspólnikom dywidendę
REKLAMA
REKLAMA
Skutki podatkowe tych praktyk są niestety przedmiotem sporów między podatnikami a organami podatkowymi. Na początku kwietnia tego roku korzystne dla podatników stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny.
REKLAMA
Czy kredyt na wypłatę dywidendy jest kosztem
REKLAMA
Fiskus stoi na stanowisku, że koszty pozyskania i obsługi kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy nie mogą być kosztami uzyskania przychodu. Organy podatkowe argumentują, że wypłata dywidendy nie jest wydatkiem umożliwiającym powstanie źródła przychodu. Nie jest także związana z utrzymaniem bądź zabezpieczeniem źródła przychodów. Pozyskanie środków na wypłatę dywidendy ma bezpośredni związek z czystym zyskiem, podlegającym podziałowi. Oznacza to, że dotyczy tej części osiągniętego dochodu, która pozostanie po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. NSA w uchwale z 12 grudnia 2011 r. podjętej w składzie siedmiu sędziów zgodził się ze stanowiskiem organów podatkowych (sygn. akt II FPS 2/11):
Odsetki oraz inne wydatki związane z kredytem zaciągniętym przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na wypłatę dywidendy należnej jej udziałowcom, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nie są kosztem uzyskania przychodów tej spółki.
Stanowisko organów podatkowych i NSA nie przekonało jednak podatników. Argumentem przytaczanym w sporach z fiskusem jest przede wszystkim fakt, że podatnik zaciąga kredyt, by wypełnić kodeksowy obowiązek wypłaty dywidendy. Co więcej, zaciągnięty przez spółkę kredyt na wypłatę dywidendy nie tylko zabezpiecza źródło przychodów, jakim jest działalność gospodarcza, ale i zapobiega utracie płynności finansowej.
REKLAMA
Argumenty okazały się przekonujące, ponieważ warto zauważyć, że po wydaniu przywołanej uchwały NSA zapadł korzystny dla podatników wyrok. W wyroku z 3 kwietnia 2012 r. (sygn. akt II FSK 249/12), dotyczącym spółki akcyjnej, NSA uznał bowiem, że:
(...) nie powinna budzić zastrzeżeń teza, że zaciągnięcie przez spółkę kredytu na wypłatę dywidendy można traktować jako wydatek związany z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., gdyż osiąganie zysku jest zarówno podstawowym celem funkcjonowania spółki akcyjnej, jak i wspólników, których kapitał zaangażowany jest w funkcjonowanie spółki i osiąganie przez nią przychodów.
Więcej w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA