REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpiecz swój biznes przed EURO 2012

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podmioty gospodarcze, które posiadają dłuższą historię działalności z pewnością zanotowały już przypadki, kiedy ich ubezpieczenie nie objęło w pełni powstałej szkody. Przed zbliżającymi się rozgrywkami EURO 2012 warto zwrócić uwagę na kilka wybranych ryzyk, z których przedsiębiorcy czasem nie zdają sobie sprawy. Jakich?

Istotnym aspektem polisy, szczególnie w odniesieniu do zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, stanowi ryzyko wandalizmu, które w przypadku niektórych ubezpieczycieli nazywane jest dewastacją.  Część towarzystw odróżnia oba te pojęcia. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się umowie ubezpieczenia.

REKLAMA

REKLAMA


- Należy zwrócić szczególną uwagę na definicje zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia danej polisy, bowiem nie zawsze dewastacja będzie tym, z czym kojarzona jest potocznie - podkreśla Jarosław Oleksy, prezes zarządu Alea Broker z Poznania.


Dla niektórych wandalizm jest zatem tożsamy z dewastacją i nie musi być połączony z kradzieżą. U innych dewastacja oznacza umyślne zniszczenie lub uszkodzenie mienia, ale wówczas powiązane jest to z kradzieżą. Zniszczenie bez kradzieży nazwane jest w tym przypadku wandalizmem. Z kolei część zakładów ubezpieczeń definiuje dewastację jako zniszczenie lub uszkodzenie mienia, co niekoniecznie powiązane jest z kradzieżą.


Innym dosyć popularnym ryzykiem jest uszkodzenie szyb, które zostało objęte podstawowym zakresem ubezpieczenia (ogień, wybuch itp.). Jednak uszkodzenie na skutek pęknięcia lub stłuczenia stanowi osobny produkt ubezpieczeniowy. W momencie pojawienia się więc takiej szkody, zakład nie zajmie się wstawieniem nowej szyby, istnieje natomiast możliwość, że w ramach usługi assistance, zwróci on koszty demontażu i montażu nowego oszklenia lub też pomoże w organizacji naprawy.

REKLAMA


Kolejnym zagrożeniem, na które mogą być narażeni przedsiębiorcy podczas EURO 2012 jest ryzyko strajków. Stanowi ono jedno z podstawowych wyłączeń w ogólnych warunkach ubezpieczenia większości zakładów ubezpieczeń. Osoba ubezpieczająca się ma jednak możliwość wnioskowania o jego zniesienie, włączając tym samym do umowy ubezpieczenia dodatkową klauzulę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Najważniejszy jest zawsze zakres ubezpieczenia.
Należy sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia, czy nie zawierają wyłączeń, które miałyby dla danego przedsiębiorcy szczególne znaczenie. Kolejną istotną rzeczą są sumy ubezpieczenia. Zawsze warto ubezpieczyć mienie w wartości odtworzeniowej tak, aby po szkodzie zakład ubezpieczeń wypłacił odszkodowanie w wysokości pozwalającej na naprawę lub zakup mienia nowego. Podobnie jest przy ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, jednak tutaj zazwyczaj ciężko ustalić odpowiednią wartość sumy gwarancyjnej. Powinna ona odpowiadać maksymalnej szkodzie, jaką można wyrządzić osobom trzecim w okresie ubezpieczenia. Zatem sumy w wysokości 100.000 zł raczej nie będą wystarczające.


Istnieje jeszcze wiele innych elementów, istotnych przy zawieraniu umowy ubezpieczenia, jak np. systemy ubezpieczenia, rodzaj wartości ubezpieczonego mienia, zakres ubezpieczenia, klauzule i inne. Warto przeanalizować zagrażające nam ryzyka i spróbować ubezpieczyć przynajmniej te, które są najbardziej prawdopodobne lub które mogą spowodować znaczący uszczerbek w majątku ubezpieczonego.

- Zarówno polisa standardowa jak i tzw. rozszerzona nie obejmują wszystkich możliwych ryzyk. Te, których zazwyczaj nie obejmuje zakres polisy, oceniane są przez zakłady ubezpieczeń albo jako rzadziej występujące, albo jako bardziej ryzykowne i mogące spowodować wypłatę znacznych odszkodowań, które nie zawsze mają charakter losowy. Część tych szkód można jednak doubezpieczyć. Wszystko jest kwestią elastyczności ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego oraz oczywiście wysokości składki. Należy jednak pamiętać, że zakres polisy zawsze można zmodyfikować, nawet po zawarciu umowy ubezpieczenia - podsumowuje Jarosław Oleksy.

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA