REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co płatnik powinien sprawdzać w zwolnieniach lekarskich

Katarzyna Wysokińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 21 kwietnia 2012 r. obowiązują nowe druki zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA oraz ZUS ZLA/K. Zwolnienia lekarskie mogą być jednak nadal wystawiane na dotychczas obowiązujących formularzach zaświadczeń lekarskich do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r.

Płatnik składek, np. pracodawca, ma prawo, a zarazem obowiązek formalnej kontroli zwolnień lekarskich przedkładanych przez ubezpieczonych (art. 68 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Oznacza to, że pracodawca, otrzymując zwolnienie lekarskie od pracownika, ma obowiązek sprawdzić, czy zwolnienie to zostało wypełnione prawidłowo, tj. czy wszystkie dane pracownika są prawidłowe oraz czy zostały podane właściwe identyfikatory.

REKLAMA

PRZYKŁAD

REKLAMA

Zakładamy, że pracodawca zatrudnia osobę, której nie został nadany numer PESEL. W związku z tym powinien zwrócić szczególną uwagę, czy w zwolnieniu lekarskim zamiast serii i numeru paszportu nie został wpisany numer NIP. Pracodawca nie powinien przyjąć zwolnienia lekarskiego, na którym jest wpisany numer NIP pracownika, gdyż takie zwolnienie jest wypełnione nieprawidłowo. W takiej sytuacji pracodawca powinien poinformować pracownika, żeby zwolnienie to zostało skorygowane przez właściwego lekarza przez wpisanie odpowiedniego identyfikatora, tj. by zostały w nim podane seria i numer paszportu.

Pomimo że nowe wzory zaświadczeń lekarskich obowiązują od 21 kwietnia br., to pracodawca ma obowiązek przyjmowania również zwolnień lekarskich wystawionych na starych drukach aż do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r., oraz na ich podstawie ma obowiązek wypłacać świadczenia chorobowe.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaświadczenie lekarskie może być do 31 grudnia 2012 r. wystawione na dotychczas obowiązujących drukach i stanowi podstawę do wypłaty świadczeń chorobowych.

Pracodawca powinien pamiętać, że jeżeli pracownik dostarczy zwolnienie na starym druku i oprócz numeru PESEL lekarz wpisze numer NIP pracownika (mimo że nie ma takiej konieczności), to takie zwolnienie jest ważne i należy je przyjąć.

Więcej w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA