Co płatnik powinien sprawdzać w zwolnieniach lekarskich
REKLAMA
REKLAMA
Płatnik składek, np. pracodawca, ma prawo, a zarazem obowiązek formalnej kontroli zwolnień lekarskich przedkładanych przez ubezpieczonych (art. 68 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Oznacza to, że pracodawca, otrzymując zwolnienie lekarskie od pracownika, ma obowiązek sprawdzić, czy zwolnienie to zostało wypełnione prawidłowo, tj. czy wszystkie dane pracownika są prawidłowe oraz czy zostały podane właściwe identyfikatory.
REKLAMA
PRZYKŁAD
REKLAMA
Zakładamy, że pracodawca zatrudnia osobę, której nie został nadany numer PESEL. W związku z tym powinien zwrócić szczególną uwagę, czy w zwolnieniu lekarskim zamiast serii i numeru paszportu nie został wpisany numer NIP. Pracodawca nie powinien przyjąć zwolnienia lekarskiego, na którym jest wpisany numer NIP pracownika, gdyż takie zwolnienie jest wypełnione nieprawidłowo. W takiej sytuacji pracodawca powinien poinformować pracownika, żeby zwolnienie to zostało skorygowane przez właściwego lekarza przez wpisanie odpowiedniego identyfikatora, tj. by zostały w nim podane seria i numer paszportu.
Pomimo że nowe wzory zaświadczeń lekarskich obowiązują od 21 kwietnia br., to pracodawca ma obowiązek przyjmowania również zwolnień lekarskich wystawionych na starych drukach aż do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r., oraz na ich podstawie ma obowiązek wypłacać świadczenia chorobowe.
WAŻNE!
Zaświadczenie lekarskie może być do 31 grudnia 2012 r. wystawione na dotychczas obowiązujących drukach i stanowi podstawę do wypłaty świadczeń chorobowych.
Pracodawca powinien pamiętać, że jeżeli pracownik dostarczy zwolnienie na starym druku i oprócz numeru PESEL lekarz wpisze numer NIP pracownika (mimo że nie ma takiej konieczności), to takie zwolnienie jest ważne i należy je przyjąć.
Więcej w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA