reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Koszty sporu pracodawcy z pracownikiem

Koszty sporu pracodawcy z pracownikiem

W przypadku gdy pracodawca przegra sprawę z pracownikiem w sądzie pracy, będzie zobowiązany nie tylko do zapłaty dochodzonej przez niego należności, lecz także do zwrotu kosztów procesu.

Aktem prawnym, który reguluje kwestię kosztów sądowych w sprawach pracowniczych, jest ustawa z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (zwana dalej ustawą). Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki. Opłacie podlegają pisma, które strony wnoszą do sądu. Natomiast wydatki obejmują m.in. zwrot kosztów podróży i noclegu oraz utraconych zarobków lub dochodów świadków wezwanych na rozprawę czy też wynagrodzenie i zwrot kosztów poniesionych przez biegłych, tłumaczy oraz kuratorów ustanowionych dla strony w danej sprawie. Jeżeli strona była reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, do kosztów procesu zalicza się także jego wynagrodzenie. W większości przypadków sądy zasądzają minimalne stawki tego wynagrodzenia określone w rozporządzeniu w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Co do zasady pracownik wnoszący powództwo jest zwolniony z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Ustawa przewiduje jednak w tym zakresie pewne wyjątki.

W sprawach z zakresu prawa pracy opłatę podstawową w kwocie 30 zł pobiera się wyłącznie od:

• apelacji,

• zażalenia,

• skargi kasacyjnej,

• skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Pracownik i pracodawca uiszczają opłatę podstawową od wymienionych wyżej pism także w sprawie o ustalenie istnienia stosunku pracy wytoczonej z powództwa inspektora pracy.

Ponadto w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 000 zł, od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych pobiera się opłatę stosunkową. Opłata ta wynosi 5% wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 000 zł.

WAŻNE!

W sprawach o roszczenia pracowników dotyczące nawiązania, istnienia lub rozwiązania stosunku pracy wartość przedmiotu sporu stanowi przy umowach na czas określony suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok, a przy umowach na czas nieokreślony - za okres jednego roku.

Więcej w Serwisie Prawno-Pracowniczym - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama