REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiarygodność finansowa firmy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Lidia Roman
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Opinia firmy wiarygodnej finansowo wśród kontrahentów i konsumentów daje przewagę nad podmiotami, które nieterminowo płacą swoje zobowiązania. Znalezienie się w rejestrze dłużników natychmiast tę reputację psuje.

W badaniach TNS OBOP aż 80% przedsiębiorców uważa, że udokumentowanie firmy jako wiarygodnej finansowo ma wpływ na podjęcie decyzji o nawiązaniu współpracy.

REKLAMA

Opinie przedsiębiorców

Raport opublikowany przez BIG InfoMonitor pokazuje, że blisko trzy czwarte badanych firm deklaruje, że w ich branży opinia firmy wiarygodnej finansowo ma duże znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej. Co czwarty respondent (25%) jest zdania, że jest to bardzo istotna kwestia dla jego interesów. Blisko połowa (47%) uważa, że jest istotne, a tylko 7% twierdzi, że sprawa jest mało istotna.

Płać w terminie

REKLAMA

Podstawowym przymiotem firmy wiarygodnej finansowo jest terminowe regulowanie płatności i to nie tylko wobec kluczowych kontrahentów, od których zależy nasz biznes, ale również wobec urzędu skarbowego, ZUS, podwykonawców, najemców lokali użytkowych, a także terminowe płacenie pensji pracownikom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponad połowa firm twierdzi, że problem nieterminowego regulowania należności wśród firm z ich branży występuje często. Najczęściej problem nieterminowych płatności dostrzegają dostawcy usług masowych, czyli operatorzy telekomunikacyjni, dostawcy energii, gazu, telewizji kablowej, Internetu, a także firmy wodociągowe i przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.

Aż 76% wszystkich badanych firm uważa, że nieterminowe regulowanie płatności stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce i taka opinia utrzymuje się od dawna wśród przedsiębiorców. W największym stopniu nieterminowe płatności stanowią przeszkodę dla branży usług finansowych - 79% przedstawicieli tego sektora podziela to zdanie.

Nie daj się wpisać do BIG

REKLAMA

O tym, czy dana firma jest wiarygodna finansowo, decyduje fakt, czy ma zaległe zobowiązania i czy widnieje w rejestrach dłużników. Do rejestru może trafić każdy podmiot gospodarczy, który ma przeterminowane zadłużenie na kwotę minimum 500 zł i nie spłaca go co najmniej od 60 dni.

Żeby kontrahent/klient znalazł się z rejestrze, wierzyciel musi najpierw podpisać umowę z biurem informacji gospodarczej (BIG). Następnie powinien wysłać do dłużnika informację, że jeśli nie otrzyma w danym terminie płatności, przekaże tę informację do BIG. Znalezienie się w rejestrze dłużników obniża wiarygodność finansową firmy. Powoduje też problemy z uzyskaniem kredytu na finansowanie bieżącej działalności, o inwestycyjnym nie wspominając. Utrudnia również dostęp do innych towarów i usług, ponieważ banki zawsze, a inni przedsiębiorcy często sprawdzają w BIG-ach wiarygodność finansową potencjalnych kontrahentów i klientów.

Dbaj o płynność finansową

Płynność finansowa, czyli zdolność do terminowego regulowania krótkoterminowych zobowiązań, jest kluczowa dla sprawnego funkcjonowania firmy. Utrzymanie odpowiedniej ilości środków pieniężnych i dostępnych linii kredytowych, a co za tym idzie, terminowe regulowanie należności, uwiarygodnia firmę w oczach kontrahentów, klientów i dostawców.

Wyniki firmy na papierze mogą być rewelacyjne, ale może ona szybko zostać bankrutem, jeżeli nie będzie posiadała odpowiednich rezerw finansowych na zaspokojenie podstawowych płatności wynikających ze zobowiązań. Każda firma, dla własnego bezpieczeństwa, powinna prowadzić terminarz przepływów, w którym są uwzględnione planowane miesięczne wydatki i wpływy. Pozwala on wstępnie określić miesiące, w których może nastąpić brak odpowiednich środków na zaspokojenie bieżących zobowiązań.

Bardzo istotnym elementem jest też określenie, na ile wiarygodne jest zrealizowanie płatności przez kontrahentów handlowych za wykonane usługi lub dostarczone towary. Konieczność finansowania bieżących wydatków i niepewność co do przyszłych przepływów pieniężnych wymaga od firmy utrzymywania rezerw gotówki i posiadania płynnych aktywów, które łatwo będzie można wymienić na pieniądze. Im więcej tych łatwo dostępnych aktywów, tym stopień płynności w przedsiębiorstwie jest wyższy. Źródłem płynności są również krótkoterminowe inwestycje i lokaty pieniężne.

Sprawdzaj kontrahentów

Z jednej strony istotne jest budowanie własnej wiarygodności, z drugiej strony firma musi mieć zaufanie do podmiotów, z którymi podejmuje współpracę. Musi mieć pewność, że one również w terminie wywiążą się ze zobowiązań finansowych.

Tę pewność może uzyskać, sprawdzając potencjalnego klienta czy kontrahenta pod kątem ewentualnych zaległych długów. Narzędziem do oceny wiarygodności finansowej są też raporty o zadłużeniu. Na przykład w 2010 r. BIG udostępnił około 7,1 mln takich raportów, w 2009 ponad 5,5 mln, a w pierwszej połowie 2011 r. 3,75 mln. Oznacza to, że wiarygodność finansowa jest ważna dla uczestników rynku i z roku na rok nabiera znaczenia.

Ważna historia kredytowa

Do biur informacji gospodarczej (BIG) trafiają dane o zaległych zobowiązaniach pochodzące od przedsiębiorców i osób fizycznych. Natomiast do biur informacji kredytowej (BIK) trafiają dane o wszystkich zobowiązaniach wobec banków, nawet tych, które spłacane są w terminie. Na ich podstawie tworzony jest scoring kredytowy.

Scoring jest metodą punktowej oceny ryzyka kredytowego. Polega na określeniu wiarygodności kredytowej firmy lub osoby fizycznej na podstawie porównania jego profilu z profilem innych klientów, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej profil danego klienta jest podobny do profilu klientów terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym lepszą ocenę punktową otrzyma. Wyższa ocena punktowa oznacza mniejsze prawdopodobieństwo, że firma w przyszłości przestanie terminowo spłacać swoje kredyty. Klienci o wysokich ocenach punktowych są więc milej widziani w bankach i SKOK-ach, ponieważ są postrzegani jako bardziej wiarygodni, a związane z nimi ryzyko kredytowe jest niższe. Instytucje finansowe z reguły chętniej też udzielają im kredytów.

W wielu bankach klienci o wysokich ocenach punktowych mogą liczyć na specjalnie traktowanie: nie wymaga się od nich dostarczania dużej liczby dokumentów, a koszt kredytu może być niższy niż dla innych. Jednym słowem, klienci, którzy są wiarygodni i mają dobrą ocenę punktową, mogą spodziewać się atrakcyjnych ofert ze strony banków.

 

Kiedy niezbędna jest wiarygodność finansowa?

Jakkolwiek ważną rzeczą jest dla nas wiarygodność naszych kontrahentów oraz to, aby regulowali płatności za faktury w terminie, trzeba pamiętać, że inni również bardzo często oceniają naszą wiarygodność finansową.

Wiarygodność finansowa ma szczególne znaczenie, kiedy chcemy otrzymać kredyt, nawiązać nowe relacje biznesowe, podpisać ważny kontrakt lub wygrać przetarg. Jest ważna również wtedy, gdy chcemy podpisać umowę z firmą leasingową, telekomem czy dostawcą Internetu.

Posiadanie opinii firmy wiarygodnej finansowo daje nam w tych okolicznościach znaczącą przewagę nad podmiotami, które opóźniają się w spłacie swoich zobowiązań. Jest istotna również dla firm, które świadczą usługi dla konsumentów. Posiadanie certyfikatu potwierdzającego rzetelność i solidność firmy uwiarygodnia firmę w oczach klienta.

źródło: raport BIG, lipiec 2011 r.

Niezbędnik przedsiębiorcy wiarygodnego finansowo

• Działaj zgodnie z prawem.

• Płać w terminie.

• Nie daj się wpisać do rejestru dłużników.

• Dbaj o utrzymanie płynności finansowej.

• Nie zadłużaj się ponad miarę.

• Staraj się wypracowywać zysk z działalności.

• Zapewniaj pracownikom odpowiednie warunki pracy i płacy.

• Dbaj o reputację i markę firmy.

• Dąż do współpracy z firmami wiarygodnymi finansowo.

Źródło: Raport BIG, lipiec 2011 r. i badanie TNS OBOP na grupie 400 przedsiębiorców, lipiec 2011

Lidia Roman 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA