Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiarygodność finansowa firmy

Lidia Roman
inforCMS
Opinia firmy wiarygodnej finansowo wśród kontrahentów i konsumentów daje przewagę nad podmiotami, które nieterminowo płacą swoje zobowiązania. Znalezienie się w rejestrze dłużników natychmiast tę reputację psuje.

W badaniach TNS OBOP aż 80% przedsiębiorców uważa, że udokumentowanie firmy jako wiarygodnej finansowo ma wpływ na podjęcie decyzji o nawiązaniu współpracy.

Opinie przedsiębiorców

Raport opublikowany przez BIG InfoMonitor pokazuje, że blisko trzy czwarte badanych firm deklaruje, że w ich branży opinia firmy wiarygodnej finansowo ma duże znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej. Co czwarty respondent (25%) jest zdania, że jest to bardzo istotna kwestia dla jego interesów. Blisko połowa (47%) uważa, że jest istotne, a tylko 7% twierdzi, że sprawa jest mało istotna.

Płać w terminie

Podstawowym przymiotem firmy wiarygodnej finansowo jest terminowe regulowanie płatności i to nie tylko wobec kluczowych kontrahentów, od których zależy nasz biznes, ale również wobec urzędu skarbowego, ZUS, podwykonawców, najemców lokali użytkowych, a także terminowe płacenie pensji pracownikom.

Ponad połowa firm twierdzi, że problem nieterminowego regulowania należności wśród firm z ich branży występuje często. Najczęściej problem nieterminowych płatności dostrzegają dostawcy usług masowych, czyli operatorzy telekomunikacyjni, dostawcy energii, gazu, telewizji kablowej, Internetu, a także firmy wodociągowe i przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.

Aż 76% wszystkich badanych firm uważa, że nieterminowe regulowanie płatności stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce i taka opinia utrzymuje się od dawna wśród przedsiębiorców. W największym stopniu nieterminowe płatności stanowią przeszkodę dla branży usług finansowych - 79% przedstawicieli tego sektora podziela to zdanie.

Nie daj się wpisać do BIG

O tym, czy dana firma jest wiarygodna finansowo, decyduje fakt, czy ma zaległe zobowiązania i czy widnieje w rejestrach dłużników. Do rejestru może trafić każdy podmiot gospodarczy, który ma przeterminowane zadłużenie na kwotę minimum 500 zł i nie spłaca go co najmniej od 60 dni.

Żeby kontrahent/klient znalazł się z rejestrze, wierzyciel musi najpierw podpisać umowę z biurem informacji gospodarczej (BIG). Następnie powinien wysłać do dłużnika informację, że jeśli nie otrzyma w danym terminie płatności, przekaże tę informację do BIG. Znalezienie się w rejestrze dłużników obniża wiarygodność finansową firmy. Powoduje też problemy z uzyskaniem kredytu na finansowanie bieżącej działalności, o inwestycyjnym nie wspominając. Utrudnia również dostęp do innych towarów i usług, ponieważ banki zawsze, a inni przedsiębiorcy często sprawdzają w BIG-ach wiarygodność finansową potencjalnych kontrahentów i klientów.

Dbaj o płynność finansową

Płynność finansowa, czyli zdolność do terminowego regulowania krótkoterminowych zobowiązań, jest kluczowa dla sprawnego funkcjonowania firmy. Utrzymanie odpowiedniej ilości środków pieniężnych i dostępnych linii kredytowych, a co za tym idzie, terminowe regulowanie należności, uwiarygodnia firmę w oczach kontrahentów, klientów i dostawców.

Wyniki firmy na papierze mogą być rewelacyjne, ale może ona szybko zostać bankrutem, jeżeli nie będzie posiadała odpowiednich rezerw finansowych na zaspokojenie podstawowych płatności wynikających ze zobowiązań. Każda firma, dla własnego bezpieczeństwa, powinna prowadzić terminarz przepływów, w którym są uwzględnione planowane miesięczne wydatki i wpływy. Pozwala on wstępnie określić miesiące, w których może nastąpić brak odpowiednich środków na zaspokojenie bieżących zobowiązań.

Bardzo istotnym elementem jest też określenie, na ile wiarygodne jest zrealizowanie płatności przez kontrahentów handlowych za wykonane usługi lub dostarczone towary. Konieczność finansowania bieżących wydatków i niepewność co do przyszłych przepływów pieniężnych wymaga od firmy utrzymywania rezerw gotówki i posiadania płynnych aktywów, które łatwo będzie można wymienić na pieniądze. Im więcej tych łatwo dostępnych aktywów, tym stopień płynności w przedsiębiorstwie jest wyższy. Źródłem płynności są również krótkoterminowe inwestycje i lokaty pieniężne.

Sprawdzaj kontrahentów

Z jednej strony istotne jest budowanie własnej wiarygodności, z drugiej strony firma musi mieć zaufanie do podmiotów, z którymi podejmuje współpracę. Musi mieć pewność, że one również w terminie wywiążą się ze zobowiązań finansowych.

Tę pewność może uzyskać, sprawdzając potencjalnego klienta czy kontrahenta pod kątem ewentualnych zaległych długów. Narzędziem do oceny wiarygodności finansowej są też raporty o zadłużeniu. Na przykład w 2010 r. BIG udostępnił około 7,1 mln takich raportów, w 2009 ponad 5,5 mln, a w pierwszej połowie 2011 r. 3,75 mln. Oznacza to, że wiarygodność finansowa jest ważna dla uczestników rynku i z roku na rok nabiera znaczenia.

Ważna historia kredytowa

Do biur informacji gospodarczej (BIG) trafiają dane o zaległych zobowiązaniach pochodzące od przedsiębiorców i osób fizycznych. Natomiast do biur informacji kredytowej (BIK) trafiają dane o wszystkich zobowiązaniach wobec banków, nawet tych, które spłacane są w terminie. Na ich podstawie tworzony jest scoring kredytowy.

Scoring jest metodą punktowej oceny ryzyka kredytowego. Polega na określeniu wiarygodności kredytowej firmy lub osoby fizycznej na podstawie porównania jego profilu z profilem innych klientów, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej profil danego klienta jest podobny do profilu klientów terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym lepszą ocenę punktową otrzyma. Wyższa ocena punktowa oznacza mniejsze prawdopodobieństwo, że firma w przyszłości przestanie terminowo spłacać swoje kredyty. Klienci o wysokich ocenach punktowych są więc milej widziani w bankach i SKOK-ach, ponieważ są postrzegani jako bardziej wiarygodni, a związane z nimi ryzyko kredytowe jest niższe. Instytucje finansowe z reguły chętniej też udzielają im kredytów.

W wielu bankach klienci o wysokich ocenach punktowych mogą liczyć na specjalnie traktowanie: nie wymaga się od nich dostarczania dużej liczby dokumentów, a koszt kredytu może być niższy niż dla innych. Jednym słowem, klienci, którzy są wiarygodni i mają dobrą ocenę punktową, mogą spodziewać się atrakcyjnych ofert ze strony banków.

 

Kiedy niezbędna jest wiarygodność finansowa?

Jakkolwiek ważną rzeczą jest dla nas wiarygodność naszych kontrahentów oraz to, aby regulowali płatności za faktury w terminie, trzeba pamiętać, że inni również bardzo często oceniają naszą wiarygodność finansową.

Wiarygodność finansowa ma szczególne znaczenie, kiedy chcemy otrzymać kredyt, nawiązać nowe relacje biznesowe, podpisać ważny kontrakt lub wygrać przetarg. Jest ważna również wtedy, gdy chcemy podpisać umowę z firmą leasingową, telekomem czy dostawcą Internetu.

Posiadanie opinii firmy wiarygodnej finansowo daje nam w tych okolicznościach znaczącą przewagę nad podmiotami, które opóźniają się w spłacie swoich zobowiązań. Jest istotna również dla firm, które świadczą usługi dla konsumentów. Posiadanie certyfikatu potwierdzającego rzetelność i solidność firmy uwiarygodnia firmę w oczach klienta.

źródło: raport BIG, lipiec 2011 r.

Niezbędnik przedsiębiorcy wiarygodnego finansowo

• Działaj zgodnie z prawem.

• Płać w terminie.

• Nie daj się wpisać do rejestru dłużników.

• Dbaj o utrzymanie płynności finansowej.

• Nie zadłużaj się ponad miarę.

• Staraj się wypracowywać zysk z działalności.

• Zapewniaj pracownikom odpowiednie warunki pracy i płacy.

• Dbaj o reputację i markę firmy.

• Dąż do współpracy z firmami wiarygodnymi finansowo.

Źródło: Raport BIG, lipiec 2011 r. i badanie TNS OBOP na grupie 400 przedsiębiorców, lipiec 2011

Lidia Roman 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak podpisywać sprawozdanie finansowe po zmianach w ustawie o rachunkowości (PDF)
Jak podpisywać sprawozdanie finansowe po zmianach w ustawie o rachunkowości (PDF)
Tylko teraz
Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Z życia dewelopera. Uwaga! Wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej
  Wygląda na to, że nie dojdzie do uchwalenia ustawy o zmianie terminu wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej.
  Nowy Peugeot 308. Test wersji PureTech 130 Allure Pack
  Nowy Peugeot 308. Test kolejnej odsłony nowego kompaktu z Francji. Po hybrydzie dostaliśmy model napędzany 130-konnym benzyniakiem.
  Gaz-System: na początku czerwca ruszy próbny przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja
  Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, ale nie gotówkowy
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, bo często inaczej nie da się kupić własnego auta. Trzeba jednak też wiedzieć jaki wziąć kredyt na samochód.
  Jak sprawdzić zużycie opon? Stan opon sprawdzi się sam. Zdalnie!
  Jak sprawdzić zużycie opon? Powstał właśnie system, który zdalnie wykrywa stan zużycia opony zamontowanej w samochodzie osobowym.
  Czy możemy się obawiać braku węgla w sezonie jesienno-zimowym?
  Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym; w 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA
  Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Skorzystają nieliczni
  27 maja 2022 r. startuje rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego", dzięki któremu klienci otrzymają wsparcie na pokrycie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego (mieszkaniowego). Jednak eksperci Credipass i Metrohouse nie mają złudzeń. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz limity na m2 nieruchomości znacznie ograniczają możliwości skorzystania z programu. Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy z dopłatą do wkładu własnego?
  Co płacić w pierwszej kolejności, gdy pieniędzy w firmie jest za mało?
  Zarządzanie kryzysowe przedsiębiorstwem nie raz łączy się z problemem potocznie zwanym „krótką kołdrą”. Jest to sytuacja, w której przedsiębiorca bądź menedżer nie jest w stanie opłacić w terminie (bądź chwilowo w ogóle) wszystkich zobowiązań firmy. Problem taki występuje najczęściej na przedpolu upadłości bądź sądowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ale może być również zażegnany bez użycia narzędzi prawa upadłościowego lub restrukturyzacyjnego (choć mocno zaleca się rozważenie takich kroków!).
  Program mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie warunki
  W czwartek rusza program Mieszkanie bez wkładu własnego, który umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją BGK zastępującą wkład własny. Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju program będzie modyfikowany. Zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r.
  VW ID.Buzz. Cena startuje od 248 091 zł. Czy to drogo?
  VW ID.Buzz. Cena w Polsce startuje od 248 091 zł. Za dokładnie tą sumę pierwsi klienci znad Wisły mogą złożyć zamówienie na 5-miejscowego e-busa.
  Michel: mamy nadzieję uzgodnić sankcje na ropę z Rosji przed szczytem UE
  Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel
  Co dalej z rynkiem mieszkań?
  Z jakimi największymi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy w 2022 roku? Co będzie sprzyjało rozwojowi rynku mieszkaniowego?
  Nieruchomości premium odporne na wahania rynku
  Polacy zaczęli masowo lokować kapitał w domach, mieszkaniach i działkach. Hossa nie ominęła również sektora nieruchomości luksusowych, który potrafi kumulować pieniądze inwestorów jak żaden inny.
  Zaległości firm usługowych rosną [BADANIE]
  Zaległości branży usługowej wobec banków i dostawców wzrosły w I kwartale o niemal 1,9 mld zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.
  Nieoficjalnie: Węgry, Czechy i Słowacja blokują embargo na rosyjską ropę
  Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli
  Zadłużenie firm deweloperskich
  Zadłużenie firm deweloperskich - liczba firm deweloperskich wpisanych na koniec marca br. do Krajowego Rejestru Długów spadła o 0,6% rdr. Równocześnie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników wykonujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.
  Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje
  Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? Sprawdźmy.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? To pytanie, które często pojawia się z ust osób, zaczynających dopiero przygodę z kamperingiem. A więc?
  Wzrośnie płaca minimalna, a za nią preferencyjny ZUS dla przedsiębiorców
  W 2023 roku czeka nas dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do wartości 3350 zł brutto, drugi raz w lipcu do 3500 zł brutto. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 3010 zł, a więc docelowy wzrost wyniesie ponad 16%.
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Odpowiedzi jest wiele...
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Ciężko udzielić jednej odpowiedzi. Bo wszystko zależy od tego, o drodze jakiej kategorii mówimy.
  Stacje ładowania w Łodzi. 100 nowych punktów dla elektryków
  Stacje ładowania w Łodzi, czyli właśnie rozpoczyna się nowa inwestycja. W jej ramach powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
  Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"
  Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki"
  Premier o sankcjach na Rosję: mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni osiągniemy porozumienie
  Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji
  Peugeot 9X8 waży tylko 1030 kg i ma... 980 koni mocy!
  Peugeot 9X8 będzie walczyć w wyścigach długodystansowych FIA. Tak, to hybryda. Jej silniki mają jednak w sumie 980 koni mocy. A to dopiero początek.
  PIE: Silny wzrost sprzedaży detalicznej to efekt migracji z Ukrainy
  Silny wzrost sprzedaży detalicznej związany z zakupami m.in. odzieży czy kosmetyków to efekt migracji z Ukrainy. Budownictwo czeka wyraźne spowolnienie - przekazał w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny