Kategorie

Wiarygodność finansowa firmy

Lidia Roman
inforCMS
Opinia firmy wiarygodnej finansowo wśród kontrahentów i konsumentów daje przewagę nad podmiotami, które nieterminowo płacą swoje zobowiązania. Znalezienie się w rejestrze dłużników natychmiast tę reputację psuje.

W badaniach TNS OBOP aż 80% przedsiębiorców uważa, że udokumentowanie firmy jako wiarygodnej finansowo ma wpływ na podjęcie decyzji o nawiązaniu współpracy.

Opinie przedsiębiorców

Raport opublikowany przez BIG InfoMonitor pokazuje, że blisko trzy czwarte badanych firm deklaruje, że w ich branży opinia firmy wiarygodnej finansowo ma duże znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej. Co czwarty respondent (25%) jest zdania, że jest to bardzo istotna kwestia dla jego interesów. Blisko połowa (47%) uważa, że jest istotne, a tylko 7% twierdzi, że sprawa jest mało istotna.

Płać w terminie

Reklama

Podstawowym przymiotem firmy wiarygodnej finansowo jest terminowe regulowanie płatności i to nie tylko wobec kluczowych kontrahentów, od których zależy nasz biznes, ale również wobec urzędu skarbowego, ZUS, podwykonawców, najemców lokali użytkowych, a także terminowe płacenie pensji pracownikom.

Ponad połowa firm twierdzi, że problem nieterminowego regulowania należności wśród firm z ich branży występuje często. Najczęściej problem nieterminowych płatności dostrzegają dostawcy usług masowych, czyli operatorzy telekomunikacyjni, dostawcy energii, gazu, telewizji kablowej, Internetu, a także firmy wodociągowe i przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.

Aż 76% wszystkich badanych firm uważa, że nieterminowe regulowanie płatności stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce i taka opinia utrzymuje się od dawna wśród przedsiębiorców. W największym stopniu nieterminowe płatności stanowią przeszkodę dla branży usług finansowych - 79% przedstawicieli tego sektora podziela to zdanie.

Nie daj się wpisać do BIG

Reklama

O tym, czy dana firma jest wiarygodna finansowo, decyduje fakt, czy ma zaległe zobowiązania i czy widnieje w rejestrach dłużników. Do rejestru może trafić każdy podmiot gospodarczy, który ma przeterminowane zadłużenie na kwotę minimum 500 zł i nie spłaca go co najmniej od 60 dni.

Żeby kontrahent/klient znalazł się z rejestrze, wierzyciel musi najpierw podpisać umowę z biurem informacji gospodarczej (BIG). Następnie powinien wysłać do dłużnika informację, że jeśli nie otrzyma w danym terminie płatności, przekaże tę informację do BIG. Znalezienie się w rejestrze dłużników obniża wiarygodność finansową firmy. Powoduje też problemy z uzyskaniem kredytu na finansowanie bieżącej działalności, o inwestycyjnym nie wspominając. Utrudnia również dostęp do innych towarów i usług, ponieważ banki zawsze, a inni przedsiębiorcy często sprawdzają w BIG-ach wiarygodność finansową potencjalnych kontrahentów i klientów.

Dbaj o płynność finansową

Płynność finansowa, czyli zdolność do terminowego regulowania krótkoterminowych zobowiązań, jest kluczowa dla sprawnego funkcjonowania firmy. Utrzymanie odpowiedniej ilości środków pieniężnych i dostępnych linii kredytowych, a co za tym idzie, terminowe regulowanie należności, uwiarygodnia firmę w oczach kontrahentów, klientów i dostawców.

Wyniki firmy na papierze mogą być rewelacyjne, ale może ona szybko zostać bankrutem, jeżeli nie będzie posiadała odpowiednich rezerw finansowych na zaspokojenie podstawowych płatności wynikających ze zobowiązań. Każda firma, dla własnego bezpieczeństwa, powinna prowadzić terminarz przepływów, w którym są uwzględnione planowane miesięczne wydatki i wpływy. Pozwala on wstępnie określić miesiące, w których może nastąpić brak odpowiednich środków na zaspokojenie bieżących zobowiązań.

Bardzo istotnym elementem jest też określenie, na ile wiarygodne jest zrealizowanie płatności przez kontrahentów handlowych za wykonane usługi lub dostarczone towary. Konieczność finansowania bieżących wydatków i niepewność co do przyszłych przepływów pieniężnych wymaga od firmy utrzymywania rezerw gotówki i posiadania płynnych aktywów, które łatwo będzie można wymienić na pieniądze. Im więcej tych łatwo dostępnych aktywów, tym stopień płynności w przedsiębiorstwie jest wyższy. Źródłem płynności są również krótkoterminowe inwestycje i lokaty pieniężne.

Sprawdzaj kontrahentów

Z jednej strony istotne jest budowanie własnej wiarygodności, z drugiej strony firma musi mieć zaufanie do podmiotów, z którymi podejmuje współpracę. Musi mieć pewność, że one również w terminie wywiążą się ze zobowiązań finansowych.

Tę pewność może uzyskać, sprawdzając potencjalnego klienta czy kontrahenta pod kątem ewentualnych zaległych długów. Narzędziem do oceny wiarygodności finansowej są też raporty o zadłużeniu. Na przykład w 2010 r. BIG udostępnił około 7,1 mln takich raportów, w 2009 ponad 5,5 mln, a w pierwszej połowie 2011 r. 3,75 mln. Oznacza to, że wiarygodność finansowa jest ważna dla uczestników rynku i z roku na rok nabiera znaczenia.

Ważna historia kredytowa

Do biur informacji gospodarczej (BIG) trafiają dane o zaległych zobowiązaniach pochodzące od przedsiębiorców i osób fizycznych. Natomiast do biur informacji kredytowej (BIK) trafiają dane o wszystkich zobowiązaniach wobec banków, nawet tych, które spłacane są w terminie. Na ich podstawie tworzony jest scoring kredytowy.

Scoring jest metodą punktowej oceny ryzyka kredytowego. Polega na określeniu wiarygodności kredytowej firmy lub osoby fizycznej na podstawie porównania jego profilu z profilem innych klientów, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej profil danego klienta jest podobny do profilu klientów terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym lepszą ocenę punktową otrzyma. Wyższa ocena punktowa oznacza mniejsze prawdopodobieństwo, że firma w przyszłości przestanie terminowo spłacać swoje kredyty. Klienci o wysokich ocenach punktowych są więc milej widziani w bankach i SKOK-ach, ponieważ są postrzegani jako bardziej wiarygodni, a związane z nimi ryzyko kredytowe jest niższe. Instytucje finansowe z reguły chętniej też udzielają im kredytów.

W wielu bankach klienci o wysokich ocenach punktowych mogą liczyć na specjalnie traktowanie: nie wymaga się od nich dostarczania dużej liczby dokumentów, a koszt kredytu może być niższy niż dla innych. Jednym słowem, klienci, którzy są wiarygodni i mają dobrą ocenę punktową, mogą spodziewać się atrakcyjnych ofert ze strony banków.

 

Kiedy niezbędna jest wiarygodność finansowa?

Jakkolwiek ważną rzeczą jest dla nas wiarygodność naszych kontrahentów oraz to, aby regulowali płatności za faktury w terminie, trzeba pamiętać, że inni również bardzo często oceniają naszą wiarygodność finansową.

Wiarygodność finansowa ma szczególne znaczenie, kiedy chcemy otrzymać kredyt, nawiązać nowe relacje biznesowe, podpisać ważny kontrakt lub wygrać przetarg. Jest ważna również wtedy, gdy chcemy podpisać umowę z firmą leasingową, telekomem czy dostawcą Internetu.

Posiadanie opinii firmy wiarygodnej finansowo daje nam w tych okolicznościach znaczącą przewagę nad podmiotami, które opóźniają się w spłacie swoich zobowiązań. Jest istotna również dla firm, które świadczą usługi dla konsumentów. Posiadanie certyfikatu potwierdzającego rzetelność i solidność firmy uwiarygodnia firmę w oczach klienta.

źródło: raport BIG, lipiec 2011 r.

Niezbędnik przedsiębiorcy wiarygodnego finansowo

• Działaj zgodnie z prawem.

• Płać w terminie.

• Nie daj się wpisać do rejestru dłużników.

• Dbaj o utrzymanie płynności finansowej.

• Nie zadłużaj się ponad miarę.

• Staraj się wypracowywać zysk z działalności.

• Zapewniaj pracownikom odpowiednie warunki pracy i płacy.

• Dbaj o reputację i markę firmy.

• Dąż do współpracy z firmami wiarygodnymi finansowo.

Źródło: Raport BIG, lipiec 2011 r. i badanie TNS OBOP na grupie 400 przedsiębiorców, lipiec 2011

Lidia Roman 

Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?

  Co piąta firma zamierza zatrudnić nowych pracowników

  Przedsiębiorcy myślą intensywnie o tym, jak najlepiej wykorzystać sytuację rosnącej konsumpcji. Blisko 18 proc. firm planuje inwestycje, głównie w sprzęt i maszyny. Równocześnie rośnie poziom zatrudnienia.

  Rejestr REGON. Przybyło nowych firm

  W maju w rejestrze REGON zarejestrowano 32,76 tys. firm, +5,0 proc. mdm - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ile firm zawiesiło swoją działalność?

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Luzowanie obostrzeń - większe limity w hotelach, otwarte dyskoteki

  Od 26 czerwca zwiększa się maksymalne obłożenie hoteli. Podniesiony zostanie też limit osób na targach, konferencjach i koncertach. Do limitów osób nie będą wliczały się osoby zaszczepione.

  Jacek Bisiński (Google): Agroturystyka wysoko w wyszukiwarkach [PODCAST]

  Jak podaje Google, w ostatnim miesiącu 7 na 10 wyszukiwań związanych z podróżami dotyczyło miejsc w Polsce, a 31% było związanych z zagranicą. Jakie kierunki najczęściej wpisujemy do wyszukiwarki? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Łączenie w jednym oświadczeniu różnych zgód - wyrok NSA

  Czy łączenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i zgody na telemarketing w jednym oświadczeniu klienta jest zgodne z prawem?