reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Zwolnienia grupowe - pamiętaj o konsultacjach!

Zwolnienia grupowe - pamiętaj o konsultacjach!

Przepisy o zwolnieniach grupowych umożliwiają pracodawcom rozwiązanie w krótkim czasie umów o pracę z większą liczbą pracowników, w przypadku reorganizacji zakładu pracy oraz związanej z nią likwidacją części stanowisk, gdy brak ku temu przesłanek leżących po stronie pracowników.

 

Zwolnienia uważane są za „grupowe”, gdy pracodawca  rozwiązuje stosunki pracy  z pracownikami w okresie nie przekraczającym 30 dni, a zwolnienie obejmuje co najmniej:

1. 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

2. 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,

3. 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

 

Do pracowników, o których mowa powyżej, należy zaliczyć pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie stosunków pracy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej 5 pracowników.

 

Procedura zwolnienia grupowego obejmuje cztery główne etapy:

 

ETAP I -  konsultacje


O planowanych zwolnieniach grupowych  pracodawca jest zobowiązany poinformować związki zawodowe. Jeżeli u danego pracodawcy nie działają związki zawodowe, uprawnienia tych organizacji przysługują przedstawicielom pracowników.

Konsultacje dotyczą w szczególności:
•    wyjaśnień dotyczących powodów zwolnień,
•    liczby osób, które są nimi objęte,
•    okresu, w jakim proces ten będzie przeprowadzony,
•    możliwości uniknięcia lub zmniejszenia rozmiaru grupowego zwolnienia,
•    proponowanych  kryteriów kwalifikowania do zwolnienia i sposobie rozstrzygania kwestii pracow-niczych związanych z tym zwolnieniem, zwłaszcza możliwości przekwalifikowania lub przeszkolenia zawodowego, a także uzyskania innego zatrudnienia przez zwolnionych pracowników

 

ETAP II - porozumienie, albo regulamin

 

Związki zawodowe mają 20 dni na zawarcie porozumienia z pracodawcą. Termin liczy się od dnia zawiado-mienia związków o zwolnieniach. W porozumieniu określa się zasady postępowania w sprawach dotyczą-cych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia, a także obowiązki pracodawcy w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia innych spraw pracowniczych związanych z zamierzonym grupowym zwol-nieniem.

Może być tak, iż nie będzie możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi związkami wówczas pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi. A gdy i tu nie dojdzie pracodawca do porozumienia, to zasady zwolnień pracodawca ustala samodzielnie w regulaminie zwolnień grupowych, uwzględniając w miarę możliwości propozycje związków zawodowych.

 

Ważne!

Jeżeli u danego pracodawcy nie ma związków zawodowych, to regulamin zwolnień grupowch ustala rów-nież  samodzielnie pracodawca. Treść regulaminu powinna być skonsultowana z przedstawicielami pracow-ników.

 

ETAP III - zawiadomienie powiatowego urzędu pracy

 

Należy pamiętać, iż o zwolnieniach grupowych trzeba dodatkowo poinformować urząd pracy. Pracodawca musi to uczynić dwa razy: przed konsulatcjami ze związkami zawodowymi oraz, gdy zostanie zawarte z ni-mi porozumienie.

Zakres informacji przekazywanych urzędowi obejmuje najważniejsze ustalenia zawarte w porozumieniu ze związkami zawodowymi albo wydanym przez pracodawcę regulaminie zwolnień.

 

ETAP IV - rozwiązanie stosunków pracy

 

Aby je rozpocząć musi upłynąć minimum 30 dni od daty zawiadomienia urzędu pracy.

 

Gdy pracodawca nie przestrzega  zasad zwolnień grupowych

 

W przypadku naruszenia  przepisów dotyczących zwolnień grupowych, pracodawca może zostać ukarany grzywną. Poza tym pracodawca, który przeprowadzając zwolnienia grupowe nie zachowa procedury zwolnień musi się liczyć z ryzykiem wystąpienia z roszczeniami przez zwalnianych pracowników.

 

Uwaga!

Pracownicy mogą bowiem żądać, w zależności od sytuacji, uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, przy-wrócenia do pracy bądź zapłaty odszkodowania.

 

Kancelaria Prawna Skarbiec

 

reklama

Czytaj także

Źródło:

Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama