Kategorie

Długi weekend majowy a wymiar czasu pracy

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
W bieżącym roku, w maju pracownikom ubędzie jeden dzień świąteczny – 1 maja, który jako dzień ustawowo wolny od pracy pokrywa się z niedzielą. W efekcie zatrudnieni nie będą mieli prawa do dodatkowego dnia wolnego od pracy w tygodniu.

Ustalenie obowiązującego wymiaru czasu pracy zależy od okresu rozliczeniowego. Od 1 stycznia 2011 r. wymiar czasu pracy oblicza się w następujący sposób (art. 130 § 1 Kodeksu pracy):

• mnoży się 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,

• następnie dodaje się do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,

• od otrzymanej liczby godzin odejmujemy 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w innym dniu niż niedziela lub dzień rozkładowo wolny od pracy.

 

Gdy święto przypada w niedzielę

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.

Warto zwrócić uwagę na sformułowanie „święto przypadające w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy”. U większości pracodawców tzw. wolne soboty są dniami wolnymi wynikającymi z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a więc gdyby święto przypadało w „wolną sobotę”, to również nie obniżałoby wymiaru czasu pracy pracownika.

W 2011 r. 1 maja wypada w niedzielę. Zgodnie zaś z art. 15111 § 4 k.p. „do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę”.

 

3 maja - możliwe różne rozwiązania

Inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku święta narodowego 3 maja, które przypada w tym roku we wtorek.

1. Stały rozkład czasu pracy

W przypadku pracowników pracujących w stałym rozkładzie czasu pracy (gdzie niedziela jest zawsze dniem wolnym od pracy, a cykl 5-dniowy zamyka się zawsze pomiędzy tymi samymi dniami, np. poniedziałek - piątek), nie ma problemów z obliczaniem wymiaru czasu pracy. 3 maja obniża o 8 godzin wymiar czasu pracy takich pracowników.

PRZYKŁAD

W firmie X obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy. Zgodnie z regulaminem pracy dniami wolnymi są soboty oraz niedziele (jako dni wolne wynikające z 5-dniowego tygodnia pracy).

W maju 2011 r. wymiar czasu pracy dla stanowiska pełnoetatowego jest następujący:

(40 godzin x 4 tygodnie) + 16 godzin - 8 godzin = 168 godzin

gdzie:

dodawane 16 godzin oznacza poniedziałek i wtorek 30 i 31 maja (po 8 godz. każdy),

odejmowane 8 godzin oznacza dzień 3 maja - święto narodowe, które jest także dniem ustawowo wolnym od pracy (jest to dzień wolny inny niż niedziela i inny niż dzień wyznaczony jako wolny rozkładowo).

Zatem dla miesięcznego okresu rozliczeniowego czas pracy nie powinien przekraczać 168 godzin.

2. Zmienny rozkład czasu pracy - praca według harmonogramu

Inaczej będzie w przypadku pracowników mających zmienny rozkład czasu pracy, tj. pracujących według harmonogramu. W takiej sytuacji wszystko zależy od tego, jak pracodawca sporządzi tzw. grafik. Jeżeli w danym tygodniu majowym jako dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy zostanie wyznaczona sobota, to w maju br. pracodawca może zaplanować pracownikom 168 godzin pracy. Jeżeli natomiast pracodawca ustalił, że dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia jest wtorek, to w maju pracownicy powinni przepracować 176 godzin.

PRZYKŁAD

Firma zatrudnia pracowników na stanowiskach robotniczych (konserwatorów sprzętu i serwisantów) w systemie pracy zmianowej. Każdemu z pracowników wyznaczany jest odrębny harmonogram czasu pracy na dany miesiąc.

Pracownik A. jest zatrudniony jako serwisant. Pracuje w systemie równoważnego czasu pracy. Jego grafik na maj wygląda następująco:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

N - dzień wolny za niedzielę roboczą i niedziela wolna od pracy.

W - dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracodawca - wyznaczając dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy na 3 maja - nie musi oddawać pracownikowi innego dnia wolnego w tym miesiącu. Dzień wolny pokrywa się ze świętem i w tej sytuacji obliczenie wymiaru czasu pracy będzie następujące:

(40 godzin x 4 tygodnie) + 16 godzin = 176 godzin.

W takim przypadku święto przypadające 3 maja nie obniży wymiaru czasu pracy pracownika A. o 8 godzin.

Pracodawcy powinni mieć na uwadze, że wyznaczanie jako dni wolnych z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy dni świątecznych może zostać zakwestionowane przez Inspekcję Pracy jako obchodzenie przepisów o czasie pracy. Pracownicy, mając bowiem wyznaczane takie dni jako wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, będą pracowali więcej godzin.

 

Skutki w zakresie wynagrodzeń

Pracownikom wynagradzanym stałą stawką miesięczną, których wymiar czasu pracy w maju nie ulegnie obniżeniu i przepracują 176 godz., nie zostanie naliczone wyższe wynagrodzenie.

PRZYKŁAD

Pracownik B. jest zatrudniony w systemie równoważnym, według harmonogramu zmiennego, ze stałym wynagrodzeniem w wysokości 2000 zł brutto za miesiąc.

W tej samej firmie pracownik C. zarabia również 2000 zł brutto miesięcznie, przy czym jako pracownik biurowo-administracyjny (specjalista w centrum sprzedaży) ma wyznaczony podstawowy system czasu pracy, a dniami wolnymi dla niego są soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy.

W efekcie wymiar czasu pracy pracownika B. może wynieść 176 godz., jeżeli 3 maja zostanie ustalony jako dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy, podczas gdy pracownik C. będzie pracował w maju maksimum 168 godz.

Utrata przez pracownika dnia wolnego w sposób wskazany powyżej może być - w pewnych sytuacjach - zrekompensowana poprzez naliczenie faktycznie wyższego wynagrodzenia. Będzie to jednak dotyczyć wyłącznie pracowników wynagradzanych w stawce godzinowej.

PRZYKŁAD

Pracownik E. jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy. 3 maja jest dla niego wyznaczony jako dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy. Jego stawka wynagrodzenia jest określana godzinowo i wynosi 15 zł/godz.

Pracownik F. jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, z wynagrodzeniem określonym w stawce godzinowej także 15 zł/godz. Ponadto wszystkie soboty ma wolne.

W efekcie wymiar czasu pracy i wynagrodzenie dla tych pracowników wyniesie odpowiednio:

176 godz. dla pracownika E., co daje wynagrodzenie równe 2640 zł,

168 godz. dla pracownika F., co daje wynagrodzenie równe 2520 zł.

• art. 130 § 1, 2 i 21, art. 135, art. 15111 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 63, poz. 322

Michał Culepa

specjalista w zakresie prawa pracy

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Faktury VAT 2021
Faktury VAT 2021
Tylko teraz
Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

  Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych

  Studenci na rynku nieruchomości. Rynek wynajmu nieruchomości zmienił się istotnie w czasie pandemii. Wzrosła liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem – z poziomu 27% w 2020 r. do 52% w 2021 r. Jednocześnie, spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51% do 33%). Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, opublikowało raport „Studenci na rynku nieruchomości 2021”. Jednocześnie zapowiedziano, że już w drugiej połowie września 2021 r. zostanie opublikowana kolejna edycja raportu „Portfel studenta” nt. sytuacji finansowej polskich studentów.

  UOKiK zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt

  Kupno mieszkania na kredyt. Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK.

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

  W sektorze hotelowym nadal duża niepewność

  Działalność obiektów hotelowych. Mimo, iż sytuację branży nieco poprawiły wakacje, w sektorze hotelowym nadal widoczna jest duża niepewność. Branża, która jest jednym z segmentów najbardziej dotkniętych skutkami lockdownów, obawia się ponownego zamknięcia.

  Niedobór gruntów i drogie materiały budowlane zwiększają ceny mieszkań

  Wzrost cen materiałów budowlanych i kurcząca się podaż gruntów inwestycyjnych to obecnie dwie największe bolączki deweloperów mieszkaniowych. – Dziś widzimy na rynku takie sytuacje, że na niektórych inwestycjach generalny wykonawca schodzi z budowy, bo wie, że nie jest w stanie jej udźwignąć w cenie, na którą podpisał kontrakt. To oczywiście przekłada się później na inwestorów i na kupujących nieruchomości – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak szacuje, średnia cena 1 mkw. mieszkania w Polsce jest dziś o około 1–1,5 tys. zł netto wyższa w stosunku do ubiegłego roku, a w przyszłym trzeba się spodziewać kolejnej, około 15-proc. podwyżki.

  GUS: w Polsce na koniec 2020 r. było ponad 15 mln mieszkań

  Zasoby mieszkaniowe. W Polsce według stanu na koniec 2020 r. odnotowano ponad 15 mln mieszkań (wzrost o 1,4 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2019 r.), o łącznej powierzchni użytkowej 1 118,8 mln mkw., w których znajdowało się 57,4 mln izb – poinformował GUS.

  Wywołany pandemią boom mieszkaniowy trwa

  Ceny nieruchomości mieszkaniowych biją rekordy na całym świecie. W czerwcu 2021 roku został zanotowany wzrost cen nieruchomości średnio o 9,2 proc. w 55 krajach i regionach w ujęciu rok do roku – wynika z raportu kwartalnego Global House Price Index Q2 2021.

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - co warto wiedzieć?

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Właśnie postanowiłeś, że złożysz wniosek o kredyt hipoteczny i zrealizujesz swoje marzenie o posiadaniu „czterech kątów” na własność. Jednak zanim bank przyzna Ci środki, powinieneś uzbroić się w wiedzę, która jest potrzebna przyszłemu kredytobiorcy. Wiesz już wszystko na temat parametrów oferty, która Cię zainteresowała, wiesz jakie czynnik wpływają na całkowity koszt kredytu, itp.? A co z ubezpieczeniem? Na jego temat istnieje wiele mitów.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego - jak to zrobić?

  Strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego. Jak wskazuje GUS - w Polsce mamy ponad 2 miliony firm rodzinnych. Generują ok. 8 milionów miejsc pracy, a ok. 60% z nich wysyła swoje produkty za granicę. Na rynku postrzegane mogą być przez pryzmat tradycji, stabilności, czy rzetelności. Czy na te aspekty warto jednak kłaść nacisk? W jaki sposób powinna być zbudowana strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego?

  Rekord deweloperów - 250 tys. mieszkań w budowie

  Mieszkania w budowie. W lipcu 2021 roku w budowie pozostawało prawie 245 tys. mieszkań deweloperskich – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane GUS. To historyczny rekord. Najnowszy odczyt jest aż o 26% lepszy niż przed rokiem.

  W pandemii wzrosło zainteresowanie mieszkaniami na parterze

  Mieszkania na parterze. W pandemii stopień wyprzedania mieszkań na parterze wzrósł w Warszawie z 61,5 proc. we wrześniu 2020 r. do 83,8 proc. w lipcu 2021 roku - wynika z analizy serwisu tabelaofert.pl. Eksperci serwisu wskazują, że wzrost popytu na mieszkania na parterze, raczej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...