REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop szkoleniowy a inne urlopy pracownicze

Anna Czajkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na czas przygotowań do egzaminów pracownik może uzyskać różne świadczenia ze strony pracodawcy, m.in. urlop szkoleniowy lub urlop bezpłatny. Urlop szkoleniowy jest udzielany np. w celu przygotowania pracy dyplomowej.

Urlop szkoleniowy jest jednym z podstawowych świadczeń, które przysługują pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe. Nowe zasady udzielania urlopów szkoleniowych i innych świadczeń kształcącym się pracownikom wprowadziła do Kodeksu pracy w art. 1031-1036 ustawa z 20 maja 2010 r., która weszła w życie 16 lipca 2010 r.

REKLAMA

Urlop szkoleniowy na nowych zasadach

Urlop szkoleniowy udzielany jest wyłącznie w celu przygotowania do egzaminów wymienionych w art. 1032 § 1 k.p.

Wymiar urlopu wynosi:

• 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu: eksternistycznego, maturalnego i potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• 21 dni - w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Przykład

REKLAMA

Student I roku studiów prowadzonych w systemie zaocznym zatrudniony w przedsiębiorstwie handlowym poprosił o urlop szkoleniowy na sesję egzaminacyjną. Pracodawca może nie wyrazić zgody. Nowe przepisy nie przewidują urlopu szkoleniowego, który ma związek jedynie z egzaminami kończącymi naukę na danym roku studiów.

Za czas urlopu szkoleniowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Urlopu szkoleniowego udziela się w dniach, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Poza urlopem szkoleniowym pracownik może liczyć na zwolnienie z całości lub z części dnia pracy, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania (art. 1031 § 2 k.p.). Pracodawca może również spełnić na rzecz pracownika inne dodatkowe świadczenia, np. pokryć opłaty za kształcenie, przejazdy, podręczniki i zakwaterowanie (art. 1033 k.p.).

Skorzystanie z urlopu szkoleniowego może nastąpić w dwóch sytuacjach. W pierwszej zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika odbywa się z inicjatywy pracodawcy, w drugiej - za zgodą pracodawcy (art. 1031 § 1 k.p.). Z urlopu szkoleniowego nie może natomiast skorzystać pracownik, który podjął naukę wyłącznie we własnym zakresie, bez zgody pracodawcy. Pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności na zasadach innych niż określone w art. 1031-1035 k.p. mogą być przyznane zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia oraz urlop bezpłatny (art. 1036 § 1 k.p.).

Urlop szkoleniowy i bezpłatny

REKLAMA

Urlop szkoleniowy i urlop bezpłatny są podstawowymi uprawnieniami pracownika przewidzianymi w nowych przepisach. Jak już wspominaliśmy wyżej, tylko inicjatywa lub zgoda pracodawcy oznaczają, że pracownik nabywa prawo do urlopu szkoleniowego. Urlop bezpłatny może stanowić dobrowolną formę pomocy w uzupełnianiu wiedzy i umiejętności, które w ocenie pracodawcy nie wiążą się z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.

O formie wsparcia dla uczącego się pracownika powinni decydować wspólnie pracodawca i zainteresowany pracownik w odrębnej umowie (art. 1034 § 1 k.p.) lub porozumieniu (art. 1036 k.p.). Należy przy tym zadbać o zawarcie umowy (porozumienia) w formie pisemnej oraz o zamieszczenie w ich treści postanowień precyzyjnie określających prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w związku podejmowaną nauką, w tym tych związanych z przyznaniem urlopu szkoleniowego albo urlopu bezpłatnego. Wątpliwości co do tego, jakie uprawnienia przyznano pracownikowi, mogą mieć niebagatelny wpływ (także w wymiarze finansowym) na funkcjonowanie zakładu pracy.

Przykład

Pracownik zatrudniony w małym przedsiębiorstwie zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego. Pracodawca oświadczył, że ze względu na sytuację finansową nie jest w stanie zapewnić pracownikowi płatnego urlopu szkoleniowego i zaproponował jedynie urlop bezpłatny. Porozumienie tej treści sporządzono na piśmie.

Pracodawca, stwierdzając, że np. kierunek studiów nie ma związku z profilem jego działalności, może odmówić pracownikowi jakiejkolwiek pomocy, w tym także urlopu bezpłatnego. Dzieje sie tak dlatego, że ustawodawca zaliczył urlop bezpłatny do dobrowolnych świadczeń.

Urlop szkoleniowy a urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy udzielany jest w celu regeneracji sił pracownika. Urlop szkoleniowy ma zaś służyć nauce. Z tych dwóch oczywistych stwierdzeń wypływa wniosek, że oba urlopy są od siebie niezależne. Pracownik, który zawrze z pracodawcą umowę szkoleniową, będzie mógł skorzystać z obu urlopów. Dni wykorzystane na naukę nie pomniejszają liczby dni urlopu wypoczynkowego.

Przykład

Pracownik wykorzystał wszystkie dni urlopu, jakie przysługiwały mu w danym roku kalendarzowym, a następnie złożył wniosek o udzielenie mu dodatkowych 6 dni urlopu szkoleniowego. Prośba nie powinna spotkać się ze sprzeciwem ze strony pracodawcy, jeśli ten uprzednio skierował pracownika na szkolenie lub zgodził się, aby pracownik w takim szkoleniu uczestniczył.

Jeśli stron nie łączy ani umowa o szkolenie, ani porozumienie w sprawie ułatwienia pracownikowi kształcenia się we własnym zakresie, przygotowanie się do egzaminu mogłoby nastąpić w prywatnym czasie pracownika albo w ramach urlopu wypoczynkowego (jeżeli pracownik faktycznie wykorzystałby czas wypoczynku w ten sposób).

WAŻNE!

Pracodawcy powinni mieć na względzie, że o wyrażeniu lub niewyrażeniu zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika (z czym wiążą się świadczenia, takie jak urlop szkoleniowy) - decyduje ich zachowanie wobec pracownika.

Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (art. 60 k.c. w zw. z art. 300 k.p.).

Przykład

Pracownik z własnej inicjatywy, bez skierowania oraz bez zgody ze strony zatrudniającej go spółki, odbywał studia podyplomowe. W związku ze zbliżającym się egzaminem dyplomowym, złożył wniosek, w którym poprosił o udzielenie mu urlopu. We wniosku wskazał, że celem urlopu jest przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Wniosek zyskał akceptację pracodawcy. Zgoda nie została obwarowana dodatkowymi zastrzeżeniami ani warunkami. W tej sytuacji podpisany przez obie strony wniosek powinien być zakwalifikowany jako umowa, określona w art. 1034 § 1 k.p. Urlop nie może być uznany za urlop wypoczynkowy, a tym samym nie powinien on pomniejszać liczby dni urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w danym roku.

Anna Czajkowska

Podstawa prawna:

• art. 1031-1036 Kodeksu pracy,

• ustawa z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU nr 105, poz. 655).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA