REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS ujednolicił procedurę ubiegania się o ulgi w opłacaniu składek

Joanna Kalinowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2010 r. obowiązuje określony przez ZUS jednolity tryb postępowania przy rozpatrywaniu spraw dotyczących udzielania ulg w opłacaniu należności z tytułu składek.

Obecnie wniosek o udzielenie ulgi można złożyć zarówno osobiście, jak i poprzez elektroniczny urząd podawczy (za pośrednictwem strony www.eup.zus.pl).

REKLAMA

Szczegółowe warunki, na jakich można ubiegać się o udzielenie ulgi lub umorzenia (m.in. terminy, wykaz dokumentacji), ZUS udostępnił m.in. na stronie internetowej www.e-inspektorat.zus.pl (w formie załącznika zostały one również udostępnione na stronie www.mk.infor.pl). Na podstawie zawartych tam informacji można sprawdzić, czy w indywidualnej sprawie jest szansa na uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia.

Spełnienie określonych kryteriów i złożenie określonej dokumentacji nie oznacza gwarancji uzyskania ulgi lub umorzenia. Decyzja w tej sprawie jest podejmowana przez ZUS.

Odroczenie i rozłożenie na raty

O odroczenie terminu opłacenia składek można się starać najpóźniej przed upływem terminu płatności danej składki. O rozłożenie spłaty zadłużenia na raty można wystąpić, gdy już minął termin opłacenia należnych składek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgoda ZUS na udzielenie tych ulg pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z egzekucją. Płatnik składek będzie jednak miał obowiązek ponieść pewne koszty udzielenia ulgi. Podmiot, któremu ZUS udzieli ulgi, ma bowiem obowiązek wpłacenia opłaty prolongacyjnej (obecnie w wysokości 5% w stosunku rocznym).

ZUS nie może objąć ulgą składek na ubezpieczenie emerytalne ani składek na ubezpieczenie zdrowotne:

• za zatrudnionych pracowników,

• innych ubezpieczonych niebędących płatnikami składek na własne ubezpieczenia (np. zleceniobiorców, nakładców).

Ulga może objąć tylko składki płatnika wpłacone na jego własne ubezpieczenia oraz składki w części finansowanej przez płatnika składek.

Umorzenie należności z tytułu składek

Umorzenie należności z tytułu składek można uzyskać jedynie w wyjątkowych sytuacjach - w razie zaistnienia całkowitej nieściągalności lub z powodu ważnego interesu osoby zobowiązanej. ZUS może umorzyć jedynie należności z tytułu składek:

• na ubezpieczenie społeczne, na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, należnych do 31 grudnia 1998 r.,

• na ubezpieczenie rentowe w części finansowanej przez płatnika składek i na ubezpieczenie wypadkowe oraz na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, należnych za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2001 r.

Nie mogą zostać umorzone składki w części finansowanej przez ubezpieczonych (chyba że dotyczy to płatnika składek na własne ubezpieczenia). Rozpatrując wniosek w tej sprawie, ZUS nie ogranicza się wyłącznie do ustalenia sytuacji materialnej i finansowej dłużnika. Pod uwagę bierze również możliwość odzyskania należności w drodze egzekucji, czy też jej spłaty w ratach.

Wniosek w sprawie ulgi

Wniosek w sprawie udzielenia ulg ZUS rozpatruje na bieżąco, nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia jego złożenia. Niezbędna dokumentacja zależy od stanu faktycznego sprawy. Gdy udzielenie ulgi stanowi pomoc publiczną, na sposób rozpatrzenia wniosku wpływa również informacja o udzielonej wcześniej płatnikowi pomocy de minimis.

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA