REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS ujednolicił procedurę ubiegania się o ulgi w opłacaniu składek

Joanna Kalinowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2010 r. obowiązuje określony przez ZUS jednolity tryb postępowania przy rozpatrywaniu spraw dotyczących udzielania ulg w opłacaniu należności z tytułu składek.

Obecnie wniosek o udzielenie ulgi można złożyć zarówno osobiście, jak i poprzez elektroniczny urząd podawczy (za pośrednictwem strony www.eup.zus.pl).

REKLAMA

Szczegółowe warunki, na jakich można ubiegać się o udzielenie ulgi lub umorzenia (m.in. terminy, wykaz dokumentacji), ZUS udostępnił m.in. na stronie internetowej www.e-inspektorat.zus.pl (w formie załącznika zostały one również udostępnione na stronie www.mk.infor.pl). Na podstawie zawartych tam informacji można sprawdzić, czy w indywidualnej sprawie jest szansa na uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia.

Spełnienie określonych kryteriów i złożenie określonej dokumentacji nie oznacza gwarancji uzyskania ulgi lub umorzenia. Decyzja w tej sprawie jest podejmowana przez ZUS.

Odroczenie i rozłożenie na raty

O odroczenie terminu opłacenia składek można się starać najpóźniej przed upływem terminu płatności danej składki. O rozłożenie spłaty zadłużenia na raty można wystąpić, gdy już minął termin opłacenia należnych składek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgoda ZUS na udzielenie tych ulg pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z egzekucją. Płatnik składek będzie jednak miał obowiązek ponieść pewne koszty udzielenia ulgi. Podmiot, któremu ZUS udzieli ulgi, ma bowiem obowiązek wpłacenia opłaty prolongacyjnej (obecnie w wysokości 5% w stosunku rocznym).

ZUS nie może objąć ulgą składek na ubezpieczenie emerytalne ani składek na ubezpieczenie zdrowotne:

• za zatrudnionych pracowników,

• innych ubezpieczonych niebędących płatnikami składek na własne ubezpieczenia (np. zleceniobiorców, nakładców).

Ulga może objąć tylko składki płatnika wpłacone na jego własne ubezpieczenia oraz składki w części finansowanej przez płatnika składek.

Umorzenie należności z tytułu składek

Umorzenie należności z tytułu składek można uzyskać jedynie w wyjątkowych sytuacjach - w razie zaistnienia całkowitej nieściągalności lub z powodu ważnego interesu osoby zobowiązanej. ZUS może umorzyć jedynie należności z tytułu składek:

• na ubezpieczenie społeczne, na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, należnych do 31 grudnia 1998 r.,

• na ubezpieczenie rentowe w części finansowanej przez płatnika składek i na ubezpieczenie wypadkowe oraz na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, należnych za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2001 r.

Nie mogą zostać umorzone składki w części finansowanej przez ubezpieczonych (chyba że dotyczy to płatnika składek na własne ubezpieczenia). Rozpatrując wniosek w tej sprawie, ZUS nie ogranicza się wyłącznie do ustalenia sytuacji materialnej i finansowej dłużnika. Pod uwagę bierze również możliwość odzyskania należności w drodze egzekucji, czy też jej spłaty w ratach.

Wniosek w sprawie ulgi

Wniosek w sprawie udzielenia ulg ZUS rozpatruje na bieżąco, nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia jego złożenia. Niezbędna dokumentacja zależy od stanu faktycznego sprawy. Gdy udzielenie ulgi stanowi pomoc publiczną, na sposób rozpatrzenia wniosku wpływa również informacja o udzielonej wcześniej płatnikowi pomocy de minimis.

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA