REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie usług na terenie Polski

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 10 kwietnia 2010 r. przedsiębiorcy z innych państw UE mogą świadczyć tymczasowo usługi na terenie Polski bez potrzeby prowadzenia w Polsce przedsiębiorstwa oraz uzyskania zezwolenia, koncesji, licencji itp.

Punkt kontaktowy w Ministerstwie Gospodarki ułatwi złożenie drogą elektroniczną do właściwych urzędów wniosków i oświadczeń niezbędnych do rozpoczęcia, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej. Wprowadzono możliwość tworzenia multidyscyplinarnych spółek prawniczych. Takie m.in. zmiany zawiera nowa ustawa o usługach świadczonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: ustawa). Nowa ustawa wprowadza do polskiego systemu prawnego rozwiązania dyrektyw 2006/48/WE i 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego.

REKLAMA

Czasowe świadczenie usług

Od 10 kwietnia 2010 r. usługodawcy z innych państw członkowskich mogą czasowo świadczyć usługi w Polsce na zasadach określonych w przepisach traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską albo w postanowieniach umów regulujących swobodę świadczenia usług bez konieczności uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej (art. 4 ustawy). Takie czasowe świadczenie usług przez usługodawcę może wiązać się z obowiązkiem uzyskania certyfikatu, koncesji, licencji, zezwolenia, zgody, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub innego właściwego rejestru, ale tylko jeżeli przepisy odrębnych ustaw nakładają taki obowiązek ze względu na porządek publiczny, bezpieczeństwo publiczne, zdrowie publiczne lub ochronę środowiska naturalnego.

Informacje dla usługobiorców

Ustawa określa, jakie informacje ma obowiązek podać usługodawca usługobiorcy (art. 10 ustawy). Usługodawcą zgodnie z ustawą są przedsiębiorcy z innych krajów UE czasowo świadczący usługi na terenie Polski lub osoby nieprowadzące działalności gospodarczej świadczące usługę. Usługodawcami są także osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które posiadają siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nieprowadzące działalności gospodarczej, oferujące lub świadczące usługę. Informacje należy podać przed zawarciem umowy w formie pisemnej, a w przypadku braku pisemnej umowy - przed rozpoczęciem świadczenia usługi. Usługodawca jest obowiązany udostępnić te informacje w sposób zapewniający zapoznanie się z nimi przez usługobiorcę, w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) w miejscu, w którym świadczona jest usługa,

2) w miejscu zawarcia umowy,

3) na swojej stronie internetowej,

4) w dokumentach informacyjnych dostarczonych usługobiorcy.

Nieudzielanie wymaganych ustawą informacji jest karane grzywną (art. 20 ustawy).

Kancelarie multidyscyplinarne

REKLAMA

Od 10 kwietnia 2010 r. można tworzyć prawnicze spółki multidyscyplinarne. Katalog spółek, w ramach których doradcy podatkowi, rzecznicy patentowi, radcowie prawni i adwokaci mogą świadczyć pomoc prawną, został rozszerzony o spółkę komandytowo-akcyjną. Ustawa wprowadziła odpowiednie zmiany w ustawie o adwokaturze, rzecznikach patentowych, radcach prawnych i doradcach podatkowych. Nowelizacja umożliwia szerszą niż dotychczas współpracę przedstawicieli zawodów prawniczych.

Tworzenie takich spółek będzie związane ze spełnieniem pewnych warunków. I tak np. doradcy podatkowi będą mogli wykonywać swój zawód, uczestnicząc w spółkach multidyscyplinarnych, pod warunkiem że komplementariuszami w spółce komandytowej i spółce komandytowo-akcyjnej oraz wspólnikami w pozostałych spółkach będą wyłącznie doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni, biegli rewidenci, rzecznicy patentowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący w Polsce stałą praktykę. Z kolei warunkiem tworzenia kancelarii patentowych w formie spółek multidyscyplinarnych jest posiadanie większościowych udziałów lub większościowego pakietu akcji oraz większości głosów w organach statutowych i organach nadzoru spółki przez rzeczników patentowych.

WAŻNE!

Doradcy podatkowi, rzecznicy patentowi, radcowie prawni i adwokaci mogą wykonywać swój zawód, uczestnicząc w spółce komandytowo-akcyjnej.

Uproszczenie podejmowania działalności usługowej i punkt kontaktowy

REKLAMA

Ustawa nowelizuje przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Upraszcza procedury administracyjne dotyczące podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Urzędy nie będą już wymagać dokumentów w formie oryginałów, poświadczonych kopii lub poświadczonego tłumaczenia związanego z wykonywaniem działalności (art. 6 znowelizowanej ustawy o działalności gospodarczej).

W Ministerstwie Gospodarki został utworzony punkt kontaktowy (dodany nowelizacją rozdział 2a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Oficjalna strona punktu to www.eu-go.gov.pl Głównymi funkcjami punktu jest umożliwienie dopełnienia procedur związanych z podejmowaniem, wykonywaniem i zakończeniem działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz udzielanie informacji. Punkt ma zapewniać dostęp do informacji o procedurach i formalnościach wymaganych przy podejmowaniu lub wykonywaniu na terytorium Polski różnych rodzajów działalności gospodarczej oraz o ogólnych zasadach podejmowania i wykonywania działalności usługowej np. w państwach Unii.

Zmiany w ustawie o rachunkowości

Od 10 kwietnia 2010 r. księgi rachunkowe prowadzone są przez jednostkę (zmieniony artykuł 11 uor). Zniesiono tym samym obowiązek prowadzenia ksiąg w siedzibie jednostki. Ponadto wprowadzając do polskiego prawa postanowienia tzw. dyrektywy usługowej, która znosi bariery w swobodnym przepływie usług między państwami członkowskimi, dano jednostkom możliwość powierzenia prowadzenia ksiąg rachunkowych przedsiębiorcy z innego państwa członkowskiego prowadzącemu działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg. Ustawodawca określił także obowiązki kierownika jednostki, w przypadku gdy księgi rachunkowe są prowadzone poza siedzibą jednostki lub miejscem sprawowania zarządu (nowy artykuł 11a uor). Konsekwencją zmian w art. 11 ust. 1 jest modyfikacja art. 73 ust. 1 uor. W nowym brzmieniu tego przepisu dowody księgowe i dokumenty inwentaryzacyjne należy przechowywać w jednostce. Dotychczas należało je przechowywać w siedzibie jednostki lub oddziałów (zakładów).

Wyłączenia

Spod przepisów nowej ustawy zostały wyłączone niektóre zawody i działalności usługowe (art. 3 ustawy). Są to m.in. zawody związane z przepisami ustaw - Prawo przewozowe, Prawo o notariacie, ustawy o pracy na morskich statkach handlowych, o zakładach opieki zdrowotnej, o systemie oświaty, o radiofonii i telewizji, o zawodach pielęgniarki i położnej (z wyłączeniem działalności gospodarczej w zakresie kształcenia podyplomowego), o zawodach lekarza i lekarza dentysty (z wyłączeniem działalności gospodarczej w zakresie kształcenia podyplomowego), o ochronie osób i mienia, czy o komornikach sądowych i egzekucji. Oznacza to, że w stosunku do świadczenia usług wymienionych w art. 3 dalej istnieją bariery na rynku wewnętrznym UE.

• ustawa z 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - Dz.U. Nr 47, poz. 278

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA