REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie usług na terenie Polski

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 10 kwietnia 2010 r. przedsiębiorcy z innych państw UE mogą świadczyć tymczasowo usługi na terenie Polski bez potrzeby prowadzenia w Polsce przedsiębiorstwa oraz uzyskania zezwolenia, koncesji, licencji itp.

Punkt kontaktowy w Ministerstwie Gospodarki ułatwi złożenie drogą elektroniczną do właściwych urzędów wniosków i oświadczeń niezbędnych do rozpoczęcia, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej. Wprowadzono możliwość tworzenia multidyscyplinarnych spółek prawniczych. Takie m.in. zmiany zawiera nowa ustawa o usługach świadczonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: ustawa). Nowa ustawa wprowadza do polskiego systemu prawnego rozwiązania dyrektyw 2006/48/WE i 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego.

REKLAMA

Czasowe świadczenie usług

Od 10 kwietnia 2010 r. usługodawcy z innych państw członkowskich mogą czasowo świadczyć usługi w Polsce na zasadach określonych w przepisach traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską albo w postanowieniach umów regulujących swobodę świadczenia usług bez konieczności uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej (art. 4 ustawy). Takie czasowe świadczenie usług przez usługodawcę może wiązać się z obowiązkiem uzyskania certyfikatu, koncesji, licencji, zezwolenia, zgody, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub innego właściwego rejestru, ale tylko jeżeli przepisy odrębnych ustaw nakładają taki obowiązek ze względu na porządek publiczny, bezpieczeństwo publiczne, zdrowie publiczne lub ochronę środowiska naturalnego.

Informacje dla usługobiorców

Ustawa określa, jakie informacje ma obowiązek podać usługodawca usługobiorcy (art. 10 ustawy). Usługodawcą zgodnie z ustawą są przedsiębiorcy z innych krajów UE czasowo świadczący usługi na terenie Polski lub osoby nieprowadzące działalności gospodarczej świadczące usługę. Usługodawcami są także osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które posiadają siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nieprowadzące działalności gospodarczej, oferujące lub świadczące usługę. Informacje należy podać przed zawarciem umowy w formie pisemnej, a w przypadku braku pisemnej umowy - przed rozpoczęciem świadczenia usługi. Usługodawca jest obowiązany udostępnić te informacje w sposób zapewniający zapoznanie się z nimi przez usługobiorcę, w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) w miejscu, w którym świadczona jest usługa,

2) w miejscu zawarcia umowy,

3) na swojej stronie internetowej,

4) w dokumentach informacyjnych dostarczonych usługobiorcy.

Nieudzielanie wymaganych ustawą informacji jest karane grzywną (art. 20 ustawy).

Kancelarie multidyscyplinarne

REKLAMA

Od 10 kwietnia 2010 r. można tworzyć prawnicze spółki multidyscyplinarne. Katalog spółek, w ramach których doradcy podatkowi, rzecznicy patentowi, radcowie prawni i adwokaci mogą świadczyć pomoc prawną, został rozszerzony o spółkę komandytowo-akcyjną. Ustawa wprowadziła odpowiednie zmiany w ustawie o adwokaturze, rzecznikach patentowych, radcach prawnych i doradcach podatkowych. Nowelizacja umożliwia szerszą niż dotychczas współpracę przedstawicieli zawodów prawniczych.

Tworzenie takich spółek będzie związane ze spełnieniem pewnych warunków. I tak np. doradcy podatkowi będą mogli wykonywać swój zawód, uczestnicząc w spółkach multidyscyplinarnych, pod warunkiem że komplementariuszami w spółce komandytowej i spółce komandytowo-akcyjnej oraz wspólnikami w pozostałych spółkach będą wyłącznie doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni, biegli rewidenci, rzecznicy patentowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący w Polsce stałą praktykę. Z kolei warunkiem tworzenia kancelarii patentowych w formie spółek multidyscyplinarnych jest posiadanie większościowych udziałów lub większościowego pakietu akcji oraz większości głosów w organach statutowych i organach nadzoru spółki przez rzeczników patentowych.

WAŻNE!

Doradcy podatkowi, rzecznicy patentowi, radcowie prawni i adwokaci mogą wykonywać swój zawód, uczestnicząc w spółce komandytowo-akcyjnej.

Uproszczenie podejmowania działalności usługowej i punkt kontaktowy

REKLAMA

Ustawa nowelizuje przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Upraszcza procedury administracyjne dotyczące podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Urzędy nie będą już wymagać dokumentów w formie oryginałów, poświadczonych kopii lub poświadczonego tłumaczenia związanego z wykonywaniem działalności (art. 6 znowelizowanej ustawy o działalności gospodarczej).

W Ministerstwie Gospodarki został utworzony punkt kontaktowy (dodany nowelizacją rozdział 2a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Oficjalna strona punktu to www.eu-go.gov.pl Głównymi funkcjami punktu jest umożliwienie dopełnienia procedur związanych z podejmowaniem, wykonywaniem i zakończeniem działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz udzielanie informacji. Punkt ma zapewniać dostęp do informacji o procedurach i formalnościach wymaganych przy podejmowaniu lub wykonywaniu na terytorium Polski różnych rodzajów działalności gospodarczej oraz o ogólnych zasadach podejmowania i wykonywania działalności usługowej np. w państwach Unii.

Zmiany w ustawie o rachunkowości

Od 10 kwietnia 2010 r. księgi rachunkowe prowadzone są przez jednostkę (zmieniony artykuł 11 uor). Zniesiono tym samym obowiązek prowadzenia ksiąg w siedzibie jednostki. Ponadto wprowadzając do polskiego prawa postanowienia tzw. dyrektywy usługowej, która znosi bariery w swobodnym przepływie usług między państwami członkowskimi, dano jednostkom możliwość powierzenia prowadzenia ksiąg rachunkowych przedsiębiorcy z innego państwa członkowskiego prowadzącemu działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg. Ustawodawca określił także obowiązki kierownika jednostki, w przypadku gdy księgi rachunkowe są prowadzone poza siedzibą jednostki lub miejscem sprawowania zarządu (nowy artykuł 11a uor). Konsekwencją zmian w art. 11 ust. 1 jest modyfikacja art. 73 ust. 1 uor. W nowym brzmieniu tego przepisu dowody księgowe i dokumenty inwentaryzacyjne należy przechowywać w jednostce. Dotychczas należało je przechowywać w siedzibie jednostki lub oddziałów (zakładów).

Wyłączenia

Spod przepisów nowej ustawy zostały wyłączone niektóre zawody i działalności usługowe (art. 3 ustawy). Są to m.in. zawody związane z przepisami ustaw - Prawo przewozowe, Prawo o notariacie, ustawy o pracy na morskich statkach handlowych, o zakładach opieki zdrowotnej, o systemie oświaty, o radiofonii i telewizji, o zawodach pielęgniarki i położnej (z wyłączeniem działalności gospodarczej w zakresie kształcenia podyplomowego), o zawodach lekarza i lekarza dentysty (z wyłączeniem działalności gospodarczej w zakresie kształcenia podyplomowego), o ochronie osób i mienia, czy o komornikach sądowych i egzekucji. Oznacza to, że w stosunku do świadczenia usług wymienionych w art. 3 dalej istnieją bariery na rynku wewnętrznym UE.

• ustawa z 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - Dz.U. Nr 47, poz. 278

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA