REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sankcje za niewykonywanie obowiązków wobec ZUS

Katarzyna Wojciechowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nieopłacone przez płatnika składki oraz odsetki za zwłokę podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej.

Każdy podmiot zobowiązany jest do realizacji obowiązków określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w tym do opłacania składek.

REKLAMA

Niedopełnienie ustawowych obowiązków wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wiąże się z licznymi sankcjami, które Zakład może zastosować wobec nierzetelnych płatników lub osób działających w ich imieniu.

Odsetki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pierwszej kolejności dokonuje naliczenia odsetek za zwłokę płatnika na zasadach określonych w Ordynacji podatkowej. Odsetki nalicza się za okres od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności należności do dnia wpłacenia gotówki w placówce pocztowej lub w banku albo do dnia obciążenia rachunku bankowego płatnika kwotą składki włącznie. Trzeba pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie pobiera odsetek za zwłokę, jeżeli ich wysokość nie przekracza kwoty 6,60 zł.

Inne kary

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inną formą kary, którą może zastosować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest wymierzenie dodatkowej opłaty płatnikowi, która wynieść może 100% nieopłaconych składek. Opłatę dodatkową Zakład Ubezpieczeń Społecznych może również naliczyć w przypadku nieprzekazania w terminie albo przekazania nieprawidłowo sporządzonych dokumentów ubezpieczonych, zarówno rozliczeniowych, jak i zgłoszeniowych oraz płatniczych. Skutkuje to opóźnieniem w przekazaniu składek do OFE.

Kolejną formą ukarania nierzetelnego płatnika jest wystąpienie Zakładu do sądu grodzkiego z wnioskiem o ukaranie płatnika karą grzywny w wysokości do 5000 zł.

Przewinienia płatnika

Zakład może skorzystać z sankcji w sytuacji, gdy płatnik:

• nie dopełnia obowiązku terminowego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne,

• nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia,

• udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli,

• nie dopełnia obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych i zasiłków finansowanych z budżetu państwa albo wypłaca je nienależnie,

• nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatą świadczeń z ubezpieczeń społecznych,

• nie dopełnia obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych w przewidzianym terminie,

• nie stwierdza nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym nie później niż do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego,

• nie dopełnia obowiązku przekazywania dokumentów związanych z ubezpieczeniami w formie dokumentu pisemnego.

 

Uprawnienia ZUS

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dają Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych prawo do dochodzenia należności z tytułu składek na drodze przymusowego postępowania egzekucyjnego.

Ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej podlegają nieopłacone w terminie:

• składki,

• odsetki za zwłokę,

• koszty egzekucyjne,

• koszty upomnienia i

• dodatkowa opłata.

REKLAMA

Zakład może dokonać zabezpieczenia na majątku płatnika przez wystąpienie do sądu rejonowego z wnioskiem o założenie księgi wieczystej lub wnioskiem o wpis hipoteki oraz złożenie wniosku do Urzędu Skarbowego o ustanowienie zastawu skarbowego. W tym zakresie odpowiednie zastosowanie mają przepisy Ordynacji podatkowej.

Podstawą wpisu hipoteki do księgi wieczystej są wystawione przez ZUS dokumenty stwierdzające istnienie należności składkowych oraz określające ich wysokość. Jeżeli w przypadku danej nieruchomości nie jest prowadzona księga wieczysta, wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wystąpić z wnioskiem o jej założenie, także wtedy gdy dłużnikiem jest państwowa jednostka organizacyjna niebędąca jednostką budżetową. Ustawowe prawo zastawu może być ustanowione na wszystkich będących własnością dłużnika lub współwłasnością dłużnika i jego małżonka rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych.

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń społecznych może skorzystać również z odmiennych form sankcji regulowanych innymi przepisami. Osoby, które, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie naruszają prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlegają karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (z art. 218 k.k.). Zakład może również złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na zagarnięciu mienia na podstawie art. 284 k.k., za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Zagarnięcie mienia w tym przypadku odnosi się do składek. Składki w części opłacanej przez ubezpieczonych finansowane są przez nich w drodze potrącenia odpowiednich kwot przez płatnika, co ten wykazuje z kolei w deklaracjach rozliczeniowych i imiennych raportach miesięcznych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może również na zasadach określonych w ustawie z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika. W uzasadnionych przypadkach ZUS jest uprawniony do skierowania wniosku o wpis uporczywych dłużników do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Na wniosek wierzyciela, w tym także Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, sąd rejestrowy dokonuje wpisu do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych dłużnika osoby fizycznej, będącej m.in.:

• członkiem zarządu spółki,

• następcą prawnym i

• osobą trzecią.

Wpisy dokonane w rejestrze dłużników niewypłacalnych podlegają wykreśleniu z urzędu po upływie 10 lat.

Należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 10 lat od dnia, w którym stały się wymagalne. Jednak przedawnieniu nie ulegają należności zabezpieczone hipoteką lub zastawem. Natomiast po upływie terminu przedawnienia należności te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu do wysokości zaległych składek i odsetek za zwłokę liczonych do dnia przedawnienia. Należności te mogą być również umarzane w całości lub w części przez Zakład, z tym że może to nastąpić tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności.

Umorzenie składek powoduje także umorzenie:

• odsetek za zwłokę,

• dodatkowej opłaty,

• należnych Zakładowi kosztów egzekucyjnych oraz opłaty prolongacyjnej.

Katarzyna Wojciechowska 

Podstawa prawna:

• ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.),

• art. 218, 284 Kodeksu karnego,

• ustawa z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (DzU nr 60, poz. 535 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

120 tys. zł dla rolników jeszcze tylko do 22 sierpnia

Właściciele małych gospodarstw, którzy prowadzą produkcję ekologiczną lub planują wprowadzanie żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw, jeszcze do 22 sierpnia mogą ubiegać się o wsparcie nawet 120 tys. zł. Pomoc pochodzi z interwencji „Rozwój małych gospodarstw” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

REKLAMA