REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmowe przedszkole

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Janiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dobrym pomysłem na przyciągnięcie i utrzymanie w firmie pracowników jest ułatwienie im godzenia dwóch najważniejszych ról życiowych - pracownika i rodzica. W tym względzie jednym z rozwiązań może być firmowe przedszkole.

REKLAMA

Firmowe przedszkola w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki. Ciągle jeszcze jesteśmy daleko w tyle za krajami zachodniej Europy czy USA, gdzie funkcjonowanie firmowego przedszkola jest standardem. Jednak, jak wskazuje badanie opinii na temat zakładania i funkcjonowania firmowych przedszkoli* około 20 proc. polskich firm rozważa obecnie lub w najbliższych latach założenie takiej placówki.

REKLAMA

Z dobrodziejstwa funkcjonowania firmowego przedszkola korzystają przede wszystkim rodzice i ich dzieci, które mają pewność, że znajdą miejsce w przedszkolu, ale również pracodawcy. Firmowe przedszkole jest z pewnością ważnym elementem w budowaniu wizerunku dobrego pracodawcy, ma wpływ na pozyskiwanie i zatrzymanie wartościowych pracowników w firmie, ale przede wszystkim zapewnia pracownikom możliwość pogodzenia życia rodzinnego z pracą zawodową. Organizacje, które inwestują w równowagę praca-rodzina, są chętniej wybierane przez kandydatów do pracy, a zatrudnieni już pracownicy wykazują większy stopień zaangażowania, co w efekcie przekłada się na konkretne korzyści finansowe dla firmy.

Założenie przedszkola nie jest prostą sprawą. Aby placówka w ogóle mogła zacząć działać, musi spełniać wiele wymagań.

Po pierwsze:

Ustalenie ogólnych zasad funkcjonowania przedszkola

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanim zapadnie ostateczna decyzja o prowadzeniu w firmie przedszkola, warto upewnić się, od czego zależy powodzenie projektu.

Obłożenie przedszkola

Jednym z pierwszych działań, jakie należy podjąć, jest przeanalizowanie obłożenia przedszkola, czyli ustalenie liczby dzieci pracowników, które będą uczęszczały do przedszkola. Warto, na podstawie wieku pracowników oraz struktury zatrudnienia, prognozować liczbę przedszkolaków w przyszłości. Od tego w dużej mierze powinno zależeć określenie wielkości przedszkola (maksymalnej liczby miejsc w placówce).

Nie należy też zakładać, że wszyscy rodzice, którzy mają dzieci w wieku przedszkolnym, zechcą z firmowego przedszkola korzystać.

Firmowa ankieta

Preferencje rodziców co do miejsca, godzin pracy oraz przede wszystkim co do chęci pozostawienia swojego dziecka w firmowym przedszkolu, najlepiej zbadać za pomocą firmowej ankiety.

Warto zawrzeć w niej następujące pytania:

• czy jest Pan/i zainteresowany/a umieszczeniem swojego dziecka w przedszkolu firmowym?

•  jakimi czynnikami kierowałby/aby się Pan/i przy wyborze przedszkola?

•  jaka lokalizacja przedszkola jest przez Pana/ią preferowana?

• jakich zajęć dodatkowych dla dzieci oczekiwałby Pan/i w przedszkolu?

•  jakie są inne potrzeby dziecka (np. specjalna dieta, wskazania lekarskie)?

•  w jakich godzinach powinno pracować przedszkole?

REKLAMA

Już na wstępie należy określić jasne kryteria doboru dzieci do przedszkola, jest to szczególnie ważne, gdy chętnych do korzystania z przedszkola będzie więcej niż przewidzianych miejsc. Pracownicy muszą też wiedzieć, co stanie się z ich dzieckiem w momencie, gdy rodzic odchodzi z firmy. Pracodawca może zdecydować o tym, że dziecko pozostanie nadal w przedszkolu, ale na innych zasadach finansowych niż dzieci zatrudnionych pracowników lub zdecydować, że dziecko musi opuścić przedszkole.

Należy też określić godziny pracy przedszkola. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby godziny pracy przedszkola pokrywały się z godzinami pracy rodziców. Nie należy stwarzać sytuacji, w których dziecko będzie przebywało w przedszkolu 12-14 godzin.

Przewidywane zagrożenia

Uruchomienie przedszkola, z którego nie wszyscy pracownicy będą mogli korzystać (chociażby z racji tego, że nie są jeszcze rodzicami lub ich dzieci są już w wieku szkolnym) może wpłynąć na relacje w pracy lub spowodować roszczeniowość tej grupy pracowników, która nie będzie z przedszkola korzystała. Warto tym pracownikom zaproponować inne możliwości korzystania z programu równowagi praca-rodzina, np. wakacje i ferie w mieście, elastyczny czas pracy, rodzinne spotkania integracyjne itp.

Ci pracownicy, których dzieci będą korzystały z przedszkola, mogą obawiać się, że pracodawca w zamian za możliwość korzystania z przedszkola będzie oczekiwał ich większej dyspozycyjności, co w perspektywie może spowodować, że dziecko będzie przebywało w placówce znacznie dłużej. Warto takie obawy wyjaśniać na wstępie projektu.

Może się zdarzyć, że jeśli przedszkole zacznie funkcjonować, rodzice mogą stawiać mu znacznie większe wymagania edukacyjne i opiekuńcze niż wobec placówek publicznych.

Po drugie:

Wybór najlepszej lokalizacji

Po przeanalizowaniu liczby dzieci, które będą korzystały z firmowego przedszkola, oraz po zapoznaniu się z wynikami ankiety pracowniczej należy przyjrzeć się możliwościom lokalowym w pobliżu firmy.

Przedszkole firmowe powinno znajdować się najlepiej w siedzibie firmy, a jeśli jest to niemożliwe, stosunkowo niedaleko miejsca pracy rodziców, gdzie dojazd nie jest utrudniony. Powinno także znajdować się w pobliżu terenów zielonych oraz mieć do dyspozycji plac zabaw. Spełnienie obu kryteriów jednocześnie nie jest łatwe, szczególnie w dużych miastach, gdzie ma siedzibę większość firm, rozważających uruchomienie przedszkola. Warto spróbować szczęścia i zwrócić się do samorządu o wydzierżawienie lokalu na preferencyjnych zasadach lub wręcz przyznanie go za darmo. Trzeba jednak przekonać władze gminy o potrzebie istnienia takiej placówki na danym terenie.

Dobrym pomysłem jest wynajęcie np. domu jednorodzinnego. Małe przedszkola firmowe (do 25 dzieci) mogą być prowadzone w prywatnych mieszkaniach, znajdujących się na parterze. Złagodzone niedawno przepisy dotyczące innych form wychowania przedszkolnego dają taką możliwość.

Po trzecie:

Poszukiwanie finansów

Podejmując decyzję o założeniu przedszkola, firma powinna uwzględnić swoje możliwości finansowe. Przedszkole nie jest organizacją nastawioną na zysk, a na samym początku działania może być deficytowe. Jego funkcjonowanie jest zaplanowane na dłuższy czas, co wiąże się z dużymi obciążeniami finansowymi. Jednak przy dobrej organizacji przedszkole może się samofinansować.

Unia z pomocą

Dużym ułatwieniem dla firm, które poszukują środków na założenie i prowadzenie przedszkola, mogą być środki europejskie, które w nowej perspektywie budżetowej 2007-2013 w ramach PO Kapitał Ludzki będzie można przeznaczyć na założenie takich placówek.

O fundusze na założenie przedszkola można ubiegać się w Priorytecie 1. Zatrudnienie i integracja społeczna, Działanie 1.3. Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej, Poddziałanie 1.3.2. Projekty na rzecz promocji równych szans kobiet i mężczyzn oraz godzenia życia zawodowego i rodzinnego.

Fundusze na założenie i/lub prowadzenie przedszkola można uzyskać z Priorytetu 9. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.1. Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej.

Pierwszy z tegorocznych konkursów, w którym można się ubiegac o dofinansowanie, został własnie ogłoszony. Wnioski mozna składać do 31 marca 2009 r.

Informacje na ten temat znajdują się na stronie www.kapitalludzki.gov.pl.

Dofinansowanie z gminy

Każde przedszkole, jeśli spełni wymogi sanitarno-budowlane i związane z bezpieczeństwem dzieci oraz uzyska pozytywną opinię kuratorium oświaty, może otrzymać dofinansowanie z budżetów samorządów terytorialnych, na terenie których mieszkają dzieci uczęszczające do przedszkola. W zależności od typu placówki może wynieść ono od 40 do 75 proc. ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego przedszkolaka. Należy przy tym pamiętać, że gmina przekazuje dopłaty jedynie do dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Wysokość dotacji:

•  przedszkola publiczne - 100 proc.

•  przedszkola niepubliczne - nie niższa niż 75 proc.

•  publiczne zespoły i punkty - nie niższa niż 50 proc.

•  niepubliczne zespoły i punkty - nie niższa niż 40 proc.

Warunkiem otrzymania dopłaty jest przekazanie gminie informacji o planowanej liczbie uczniów w danym roku kalendarzowym nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

Kolejnym źródłem finansowania będzie czesne rodziców. Pracownicy mogą oczekiwać, że czesne zostanie dofinansowane przez pracodawcę. Decyzja o wielkości udziału firmy w opłacie za przedszkole zależy od prowadzonej polityki personalnej. Jedną z możliwości jest pokrycie połowy czesnego. Inną - takie dofinansowanie, które pozwoliłoby rodzicowi zapłacić tyle, ile zapłaciłby za dziecko w przedszkolu publicznym. Firma może też podjąć decyzję, że pokryje całkowicie koszty czesnego.

Symulacja niezbędnych kosztów

Zanim zapadnie decyzja o uruchomieniu przedszkola, należy przeanalizować, jakie wydatki będą konieczne. Duże placówki to duże wydatki. Podstawowym i najbardziej obciążającym kosztem będzie oczywiście wynajem i adaptacja budynku lub pomieszczeń, dostosowanie ich do wymogów sanitarno-budowlanych (odpowiednia klimatyzacja, węzeł sanitarny) oraz zapewnienie placu zabaw. Do tego dochodzi zakup sprzętu i wyposażenia, materiałów dydaktycznych, organizacja profesjonalnej kuchni - jeśli firma zdecyduje się na przygotowywanie posiłków na miejscu (jest również możliwość korzystania z cateringu). Należy również doliczyć koszty związane z zatrudnieniem wykwalifikowanej kadry. Konieczne wydatki mogą wynieść więc od 200-300 tys. zł do nawet 400-500 tys. zł. Tabela przedstawia przykładowe koszty założenia i prowadzenia przedszkola na 60-80 dzieci. W większym doprecyzowaniu niezbędnych wydatków może pomóc zamówienie wstępnej ekspertyzy finansowej, która będzie zawierała estymację kosztową w odniesieniu do konkretnej firmy, wielkości przedszkola, zakładanej lokalizacji oraz rynku, na którym działa firma. Taką ekspertyzę firma może wykonać samodzielnie lub zlecić ją firmie zewnętrznej.

Podjęcie decyzji o uruchomieniu firmowego przedszkola wymaga przeanalizowania wielu aspektów. Menedżerowie, którzy poprzedzą tę decyzję analizą ogólnych zasad funkcjonowania przedszkola, jego lokalizacji i finansowania, o wiele łatwiej odpowiedzą na pytanie, czy realizować przedsięwzięcie, czy też z tej realizacji zrezygnować.

Tabela

Przykładowe koszty założenia i prowadzenia przedszkola

Założenie przedszkola na 60-80 dzieci

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Paulina Janiak

Autorka jest partnerem w firmie Femmeritum zajmującej się wspieraniem firm w realizacji strategii równowaga praca-rodzina.

Kontakt:

paulina.janiak@femmeritum.pl

 

 

PRZYPIS

* Badanie przeprowadzone przez Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska i redakcję Serwisu HR, Femmeritum oraz GoldenLine.

Anna Durzyńska

dyrektor personalny NIVEA Polska Sp. z o.o.

NIVEA Polska już w roku 2008 podjęła decyzję o otwarciu przedszkola dla dzieci pracowników. Uruchomienie obiektu nastąpi najpóźniej do końca 2009 roku, a przedszkole najprawdopodobniej powstanie w zaadaptowanym budynku przy siedzibie firmy, co stanowić będzie dodatkowe udogodnienie dla pracowników.

Do współpracy przy prowadzeniu przedszkola zaproszone zostało Prywatne Przedszkole Estetyczne, istniejące na poznańskim rynku od ponad 11 lat, cieszące się dużym doświadczeniem. Placówka ta przewidziana jest dla około 50 dzieci.

Pomysł utworzenia przedszkola dla dzieci pracowników zrodził się dwa i pół roku temu. Inicjatorem projektu był prezes zarządu NIVEA Polska, Heinz-Jürgen Stüting. Przedsięwzięcie to cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pracowników. Wielu

z nich ma dzieci w wieku przedszkolnym, a niektórzy już teraz zapisują swoje dzieci na kolejne lata. Warto wspomnieć, że w siedzibie firmy Beiersdorf w Hamburgu przedszkole firmowe funkcjonuje już od 1938 roku.

Projekt związany z utworzeniem przedszkola w NIVEA Polska w Poznaniu jest jednak pionierskim projektem, jeśli chodzi o oddziały koncernu Beiersdorf na świecie.

O przychylnym nastawieniu korporacji do tego typu inicjatyw świadczy także fakt, że akceptację projektu ze strony zarządu koncernu w Hamburgu przyznano w dniu złożenia oficjalnego wniosku. Jest to zamysł zgodny z polityką firmy w zakresie odpowiedzialności społecznej.

Otwarcie przedszkola jest przedsięwzięciem czasochłonnym ze względu na skomplikowane procedury i pozwolenia urzędowe, jest też kosztowne. Do całokształtu kosztów związanych z adaptacją pomieszczeń i ich wyposażeniem dochodzi jeszcze kwestia bieżącego dofinansowywania czesnego pracownikom. Tutaj z pomocą przyjdzie nam z pewnością zmiana w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, pozwalająca przeznaczać pieniądze funduszu na przedszkola przyzakładowe. Pomimo złożoności projektu NIVEA Polska jest zdecydowana na to przedsięwzięcie. Firma zawsze oferowała atrakcyjny pakiet socjalny swoim pracownikom.

Utworzenie przedszkola jest projektem spójnym z naszym dotychczasowym wizerunkiem firmy przyjaznej młodym mamom. To dla nas ważna grupa, ponieważ kobiety stanowią 50 proc. naszego 530-osobowego personelu, a ponad 130 z nich jest w wieku między 25 a 35 rokiem życia.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Personel i Zarządzanie

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

REKLAMA