REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procedura zwolnienia chorego pracownika

Monika Frączek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Najwięcej problemów przy rozwiązywaniu umowy bez wypowiedzenia z chorym pracownikiem stwarza prawidłowe ustalenie, czy można go zwolnić.

Poniżej procedura zwolnienia pracownika krok po kroku.

REKLAMA

Krok 1. Ustalenie, czy można zwolnić pracownika

Jeżeli upłynie 182 dni zasiłku chorobowego (łącznie z okresem pobierania wynagrodzenia chorobowego), nie zawsze można od razu w 183. dniu zwolnić pracownika. Trzeba poczekać i dowiedzieć się, czy nadal jest niezdolny do pracy, czy też odzyskał zdrowie.

W praktyce mogą wystąpić następujące przypadki:

• ZUS orzeknie, że pracownik jest niezdolny do pracy i powinien ubiegać się o rentę/zostanie przyznana mu renta - można zwolnić pracownika,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• ZUS orzeknie o przedłużeniu okresu zasiłkowego do 270 dni, jeżeli pracownik choruje na gruźlicę - nie można zwolnić pracownika,

REKLAMA

• ZUS orzeknie, że pracownik rokuje odzyskanie zdrowia i przyzna świadczenie rehabilitacyjne na 12 miesięcy - można zwolnić pracownika dopiero po upływie pierwszych 3 miesięcy (90 dni) korzystania przez pracownika ze świadczenia rehabilitacyjnego,

• ZUS orzeknie, że pracownik rokuje odzyskanie zdrowia i przyzna świadczenie rehabilitacyjne na 3 miesiące - nie można od razu zwolnić pracownika, po powrocie ze świadczenia rehabilitacyjnego trzeba skierować go na badania kontrolne,

• ZUS orzeknie, że pracownik jest zdolny do pracy i nie przyzna ani renty, ani świadczenia rehabilitacyjnego - nie można od razu zwolnić pracownika. Ma on stawić się do pracy, ale nie należy go dopuścić do wykonywania obowiązków, tylko skierować na badania kontrolne,

REKLAMA

• pracownik nie stara się ani o przedłużenie okresu zasiłkowego, ani o świadczenie rehabilitacyjne, ani o rentę, tylko po zakończeniu okresu zasiłkowego wraca do pracy - nie można go dopuścić do pracy, tylko trzeba skierować na badania kontrolne.

W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (art. 229 § 2 k.p.). Nie można dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 k.p.). Jeżeli lekarz medycyny pracy z ośrodka zdrowia, z którym pracodawca ma podpisaną umowę, orzeknie, że pracownik nadal jest niezdolny do wykonywania pracy na określonym stanowisku - można zwolnić pracownika. Jeżeli jednak lekarz medycyny pracy wystawi zaświadczenie, że pracownik jest zdolny do dalszej pracy na zajmowanym stanowisku - nie można zwolnić go w trybie art. 53 k.p.

W trybie art. 53 k.p. nie można zwolnić m.in.:

• pracownicy w ciąży,

• pracownicy/pracownika w czasie urlopu macierzyńskiego,

• pracownika w czasie urlopu bezpłatnego,

• pracownika w czasie urlopu wychowawczego.

Krok 2. Konsultacja związkowa zwolnienia - jeśli pracownik nie odzyskał zdolności do pracy po upływie okresów ochronnych

Jeżeli u pracodawcy działa związek zawodowy, to trzeba zasięgnąć jego opinii w sprawie zwolnienia (jeśli pracownik jest członkiem związku lub związek zgodził się go reprezentować). Zakładowa organizacja związkowa ma maksymalnie 3 dni, żeby się wypowiedzieć (art. 52 § 3 k.p.).

Nawet jeżeli związek wyrazi negatywną opinię o zamiarze zwolnienia pracownika w trybie art. 53 k.p. - pracodawca nie jest tą opinią związany i tak może podjąć decyzję o zwolnieniu pracownika.

Pominięcie konsultacji związkowej w procedurze zwolnienia jest przesłanką do uznania zwolnienia za dokonane z naruszeniem przepisów prawa pracy. W takim przypadku pracownik może pozwać pracodawcę do sądu pracy i wystąpić o odszkodowanie lub przywrócenie do pracy (art. 56 k.p.).

Krok 3. Przygotowanie pisma zawierającego oświadczenie woli pracodawcy o zwolnieniu pracownika

W piśmie zawierającym oświadczenie o zwolnieniu nie wpisuje się daty rozwiązania umowy o pracę. Bez względu na to, jaka data została wskazana w oświadczeniu, umowa rozwiąże się z chwilą dotarcia pisma do pracownika (wyrok SN z 6 października 1998 r., III ZP 31/98).

Krok 4. Doręczenie pisma pracownikowi

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę wysyła się listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru.

Zwrotka z poczty z informacją o odebraniu listu albo zwrotka, że list był dwukrotnie awizowany i nikt go nie odebrał, oznacza, że z tym dniem (tj. z dniem, kiedy ktoś odebrał list albo z upływem 7 dni od daty drugiego awizowania) oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę doszło do adresata (lub mogło dojść) i z tym dniem zatrudnienie ustaje. To będzie data rozwiązania umowy.

Dopiero gdy już wiadomo, kiedy nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę, można wypełnić i wysłać pracownikowi świadectwo pracy. W świadectwie pracy jako datę rozwiązania umowy o pracę wpisuje się datę odbioru listu przez pracownika.

Jeżeli pracownik nie odebrał pisma zawierającego oświadczenie o zwolnieniu - wtedy po drugim awizowaniu jest ono przechowywane na poczcie 7 dni, a następnie jest zwracane do nadawcy (pracodawcy).

W takim wypadku datą rozwiązania umowy będzie data wynikająca z daty drugiego awiza plus 7 dni i taką datę należy wpisać na świadectwie pracy pracownika.

O takim trybie postępowania przesądził wyrok Sądu Najwyższego z 5 października 2005 r. (I PK 37/05). W sporze, którego dotyczył wyrok, przesyłka pocztowa zawierająca oświadczenie pracodawcy o zwolnieniu była drugi raz awizowana 15 kwietnia, a Sąd Najwyższy orzekł, że 22 kwietnia był dniem, w którym powódka najpóźniej mogła się zapoznać z oświadczeniem woli pracodawcy o zwolnieniu i od tego dnia biegł termin na wniesienie odwołania do sądu pracy.

Krok 5. Wysłanie świadectwa pracy

Świadectwo pracy wysyła się również listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru.

Należy liczyć się z tym, że pracownik może zgłosić się do sądu pracy w celu udowodnienia, że nie miał możliwości zapoznania się z pismem. Będzie jednak musiał przedstawić na to dowody. Sąd pracy będzie władny rozstrzygnąć, czy faktycznie było tak, jak przedstawia to pracownik.

Monika Frączek 

Podstawa prawna:

• art. 52 § 3, 53, 229 § 2 i 4 Kodeksu pracy,

• orzeczenia Sądu Najwyższego:

- z 5 października 2005 r., I PK 37/05 (OSNP 2006/17-18/263),

- z 6 października 1998 r., III ZP 31/98 (OSNP 1999/3/80).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA