Kategorie

Firmy mogą płacić stałe zaliczki na podatek

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS
Stała wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne ułatwi rozliczenia samozatrudnionym. Przedsiębiorcy generujący przychody i koszty w stałej wysokości mogą płacić stałe zaliczki na podatek.

Zgodnie z obowiązującą już nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zasadą jest ustalanie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą raz do roku zamiast co kwartał. Pełne osiągnięcie celu ustawy wymaga także zmiany zasad ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej, która zgodnie z obecnymi przepisami jest zmieniana cztery razy w roku.

Sejm pracuje już nad odpowiednią nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która ma mieć zastosowanie do składek należnych od 1 stycznia 2009 r.

Reklama

Jak wskazuje Artur Kłopotowski, konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Grant Thornton Frąckowiak, zmiana przepisów ustalających jedną dla całego roku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla przedsiębiorców oraz znaczne podwyższenie pierwszego progu podatkowego spowoduje ułatwienie rozliczeń podatkowych dokonywanych przez drobne podmioty gospodarcze.

Według eksperta, po pierwsze, zostanie ograniczone ryzyko błędów związanych z pozyskaniem niezbędnych do rozliczeń danych czy pamiętania o przekroczeniu kolejnego progu skali podatkowej. Po drugie, w przypadku osób uzyskujących dochody w stałej comiesięcznej wysokości, co jest możliwe np. przy stałym wynagrodzeniu w umowach samozatrudnionych czy usługach najmu w ramach działalności, w kolejnych miesiącach wysokość zaliczek na podatek będzie stała. Potwierdzają to inni eksperci.

Stałe zaliczki

Tomasz Beger, doradca podatkowy w KZWS Spółka Doradztwa Podatkowego, także jest zdania, że w związku z obecnie obowiązującą dwustopniową skalą podatkową zmiany w zakresie zasad ustalania składek będą w niektórych sytuacjach prowadziły do uproszczenia w ustalaniu odprowadzanych w trakcie roku zaliczek na podatek.

Reklama

- Wyobraźmy sobie sytuację, w której samozatrudniony uzyskuje stałe miesięczne wpływy. Równocześnie koszty uzyskania przychodów (materiały, energia itp.) stanowią pewien stały procent wpływów. Zarówno przychody, jak i koszty są więc stałe, a zatem dochód na przestrzeni poszczególnych miesięcy również będzie identyczny - mówi Tomasz Beger.

Jak wyjaśnia ekspert, w takiej sytuacji wysokość zaliczki na podatek będzie zatem wynikała ze stałych przychodów, stałych kosztów, stałej składki ubezpieczenia społecznego, stawki podatkowej (18 proc. do kwoty 85 528 zł, 32 proc. powyżej tej kwoty) oraz stałej składki ubezpieczenia zdrowotnego. Wszystkie zatem elementy wchodzące w skład równania mają charakter niezmienny. W związku z tym zaliczka na podatek dochodowy opłacana w trakcie roku również będzie stała. Taka sytuacja wystąpi tak długo, jak długo podstawa opodatkowania nie przekroczy progu podatkowego.

- Wprowadzane zmiany spowodują zatem, że w pewnych sytuacjach podatnik z góry będzie wiedział, jakie koszty działalności będzie ponosił, co z pewnością wpłynie na możliwość lepszej kontroli i planowania wydatków - wskazuje ekspert.

Planowanie kosztów działalności

Również Anna Misiak, doradca do spraw PIT i ZUS w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, zwraca uwagę, że zmiana przepisów ułatwi planowanie kosztów prowadzonej działalności jednoosobowych firm.

- Jeśli taki przedsiębiorca ma stałe przychody od jednego lub dwóch kontrahentów, a koszty, bazując na danych z choćby poprzedniego roku, pozostaną w 2009 roku na tym samym poziomie, może on już w styczniu dokonać symulacji całorocznych obciążeń zarówno podatkowych, jak i ZUS-owskich - mówi Anna Misiak.

Nasza rozmówczyni wyjaśnia, że zarówno w przypadku opodatkowania według skali, jeśli dochody podlegające opodatkowaniu (a więc już po potrąceniu kosztów uzyskania przychodów) nie przekroczą 85 528 zł, jak i w przypadku 19-proc. stawki liniowej, bardzo łatwo będzie można ustalić wysokość tych obciążeń. Podatnik musi jedynie pamiętać, że ustalając wysokość obciążeń z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne za 2009 rok, trzeba wziąć pod uwagę wysokość składek zapłaconych w styczniu za grudzień, a więc ustalonych jeszcze od podstawy obowiązującej w grudniu (te składki będą odliczalne w 2009 roku, a nie w poprzednim roku podatkowym), a następnie ustalić wysokość składek naliczonych już od jednakowej podstawy. Podstawa naliczenia składek ZUS na 2009 rok wynosi 1915,80 zł. Te same zasady dotyczą składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zmienne koszty

Grzegorz Grochowina, ekspert podatkowy w firmie Doradztwo Podatkowe KPMG, podkreśla, że dzięki ujednoliceniu składek przedsiębiorcy mogą płacić te same zaliczki na podatek przez cały rok przy założeniu, że mają nie tylko stałe przychody, lecz także koszty.

- Nie należy zapominać, że podstawę opodatkowania w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą stanowi dochód, tj. przychód pomniejszony o poniesione przez podatnika wydatki - mówi Grzegorz Grochowina.

Zdaniem eksperta, w rzeczywistości należy uznać, że podstawa opodatkowania u niewielu podatników będzie taka sama w poszczególnych okresach. Zmienne wartości wydatków, np. opłaty za energię, telefon, wydatki administracyjne, biurowe itd., spowodują, że zmiana przepisów będzie skierowana do nieznacznej liczby przedsiębiorców, u których poszczególne rodzaje wydatków pozostają w ciągu roku niezmienne.

Wysokość składek opłacanych przez przedsiębiorców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Ceny rosną, Polacy chcą ograniczać wydatki

  Ceny rosną. Jednocześnie ponad 40 procent Polaków chce ograniczać wydatki. Tak wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

  Dlaczego mieszkania drożeją? Kiedy zaczną tanieć?

  Dlaczego mieszkania drożeją? Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział PAP wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać. Nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu niskich stóp procentowych - ocenia ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnia, że koszt zakupu nieruchomości rośnie nieco szybciej niż inne ceny konsumenckie, ale jest on niższy niż wzrost wynagrodzeń.

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) podobne do TBS-ów

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM). Społeczne inicjatywy mieszkaniowe w wielu kwestiach są podobne do TBS-ów, które działają w Polsce już od 25 lat. Sporą nowością ma być możliwość rozliczenia partycypacji albo dojścia do własności mieszkania. Będzie to możliwe jednak dopiero po spłacie kredytu na budowę. Rząd chce mocno wspierać społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Świadczy o tym m.in. kwota dofinansowania dla gmin uruchamiających takie instytucje (aż 1,5 mld zł).

  Prosta spółka akcyjna - nowy podmiot od 1 lipca 2021 r.

  W ramach pakietu Ministerstwa Rozwoju „100 zmian dla firm - Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” w Kodeksie spółek handlowych wprowadzono przepisy regulujące nowy typ spółki kapitałowej. Jest to prosta spółka akcyjna. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2021 r.

  Polskie firmy muszą być obecne w Google, jeśli chcą przetrwać

  Wg danych zebranych przez firmę Senuto, w polskim Internecie jest obecnych blisko 90 tysięcy sklepów online i tylko w 2020 roku w czasie pandemii, powstało ponad 6 tysięcy nowych. Generują one miesięcznie prawie 400 milionów odwiedzin tylko z samych wyszukiwarek. Oznacza to, że statystycznie, każdy dorosły Polak, każdego miesiąca, odwiedza sklepy internetowe z użyciem Google 13 razy. Czyli niemal co drugi dzień.