REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przez cały rok firmy zapłacą do ZUS takie same składki

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli przekazywać pracownikom druki ZUS RMUA w formie elektronicznej. Właściciele małych firm będą musieli tylko raz w roku sprawdzać wysokości składek, jakie muszą wpłacać do ZUS. Ministerstwo Zdrowia ma przygotować przepisy, umożliwiające opłacanie składek przez cały rok, także do NFZ.

Od nowego roku mali przedsiębiorcy opłacający składki na ubezpieczenie społeczne w minimalnej wysokości nie będą musieli cztery razy w roku sprawdzać wysokości stawek. Równocześnie pracodawcy, za zgodą pracownika, będą mogli przekazywać drogą elektroniczną miesięczne raporty o wysokości należnych składek. Dokumenty przesyłane przez internet muszą być jednak podpisane bezpiecznym e-podpisem. Takie zmiany zakładają projekty ustaw, które zyskały wczoraj poparcie posłów i rządu.

REKLAMA

Przelew na cały rok

REKLAMA

W czasie wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się pierwsze czytanie dwóch projektów ustaw nowelizujących ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.). Oba zostały przygotowane przez sejmową Komisję Przyjazne Państwo. Posłowie zaakceptowali propozycje tych zmian. Poparł je także rząd.

Przedsiębiorcy od dawna domagali się, aby składki do ZUS przez cały rok kalendarzowy były płacone w takiej samej wysokości. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza, przedstawiciela PKPP Lewiatan w Radzie Nadzorczej ZUS, nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia, aby przedsiębiorcy musieli cztery razy w roku (na koniec lutego, maja, sierpnia i listopada) sprawdzać wysokość składek, jakie mają wpłacać do ZUS. Zgodnie z projektem osoby, które opłacają składki od podstawy wynoszącej 60 proc. średniej płacy (jest ich zdecydowana większość), będą ją miały ustaloną na cały rok.

- Celem zmian jest ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia firm. Takie osoby raz w roku będą mogły złożyć w banku tzw. polecenie zapłaty. Zmniejszy się też liczba błędów w przelewach do ZUS - mówi Wiesław Woda, poseł upoważniony do prezentowania stanowiska Komisji w czasie dalszych prac nad projektem ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kłopot ze składką do NFZ

Posłowie mieli jednak wątpliwości dotyczące sposobu opłacania składki zdrowotnej.

- Propozycja poselska to zmiana wyrywkowa. Przedsiębiorcy niewiele na niej zyskają, jeśli nadal cztery razy w roku będą musieli sprawdzać wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne - mówi Mieczysław Kasprzak, poseł PSL.

Jednak Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej, wyjaśniała, że minister zdrowia deklaruje chęć przygotowania nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli płacić takie same składki przez cały rok do NFZ.

Związki zawodowe zwracają jednak uwagę, że zaproponowana zmiana będzie mieć wpływ na finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

- W zależności od trafności prognozy wysokości przeciętnego wynagrodzenia wpływy do FUS mogą być albo niższe, albo wyższe niż obecnie - zauważa Wiesława Taranowska, przedstawiciel OPZZ w radzie nadzorczej ZUS.

RMUA z internetu

Pracodawcy mają obowiązek co miesiąc informować na piśmie pracowników m.in. o składkach, jakie odprowadzili za nich do ZUS i NFZ. Firmy najczęściej w tym celu posługują się przygotowanymi przez ZUS drukami ZUS RMUA. Wkrótce ma się to zmienić. Od nowego roku płatnicy nie będą musieli drukować wszystkim pracownikom raportów miesięcznych lub innych dokumentów poświadczających opłacanie składek do ZUS i NFZ. Informacje te będzie można przekazywać, za zgodą ubezpieczonego, w formie elektronicznej. Dokument elektroniczny musi być jednak podpisany bezpiecznym e-podpisem. Według Hanny Zdanowskiej, poseł PO, upoważnionej do reprezentowania Komisji Przyjazne Państwo przed Sejmem, projekt nowelizacji wymaga jednak niewielkich zmian, które zostaną wprowadzone w toku dalszych prac.

- Chcemy dodatkowo wprowadzić zasadę, aby pracownicy obowiązkowo otrzymywali papierowe raporty raz w roku z formularzem PIT-11 - mówi Hanna Zdanowska.

Dodatkowo przedsiębiorca będzie mieć obowiązek wydania druku ZUS RMUA na każde żądanie ubezpieczonego. Także pracownik, który będzie odchodził z pracy w ciągu roku, otrzyma dokument potwierdzający opłacenie składek. Od samego zainteresowanego będzie zależeć, czy takie poświadczenia otrzyma w formie papierowej czy elektronicznej.

Związki zawodowe protestują przeciwko takiemu rozwiązaniu. Według Jana Guza, przewodniczącego OPZZ, przekazywanie takiej informacji raz w roku to stanowczo zbyt rzadko.

- Pracownik powinien na bieżąco kontrolować pracodawcę, czy ten faktycznie płaci składki - mówi Jan Guz.

Zwraca też uwagę, że przy obecnym poziomie informatyzacji ochrony zdrowia pracownicy mogą mieć problem z uzyskaniem świadczeń medycznych. Podstawą do ich udzielenia jest ważna legitymacja ubezpieczeniowa lub druk ZUS RMUA.

12 mln osób jest zatrudnionych na etacie

Zmiany w opłacaniu składek oraz przekazaniu dokumentacji pracowniczej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA