| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przez cały rok firmy zapłacą do ZUS takie same składki

Przez cały rok firmy zapłacą do ZUS takie same składki

Od stycznia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli przekazywać pracownikom druki ZUS RMUA w formie elektronicznej. Właściciele małych firm będą musieli tylko raz w roku sprawdzać wysokości składek, jakie muszą wpłacać do ZUS. Ministerstwo Zdrowia ma przygotować przepisy, umożliwiające opłacanie składek przez cały rok, także do NFZ.


Od nowego roku mali przedsiębiorcy opłacający składki na ubezpieczenie społeczne w minimalnej wysokości nie będą musieli cztery razy w roku sprawdzać wysokości stawek. Równocześnie pracodawcy, za zgodą pracownika, będą mogli przekazywać drogą elektroniczną miesięczne raporty o wysokości należnych składek. Dokumenty przesyłane przez internet muszą być jednak podpisane bezpiecznym e-podpisem. Takie zmiany zakładają projekty ustaw, które zyskały wczoraj poparcie posłów i rządu.

W czasie wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się pierwsze czytanie dwóch projektów ustaw nowelizujących ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.). Oba zostały przygotowane przez sejmową Komisję Przyjazne Państwo. Posłowie zaakceptowali propozycje tych zmian. Poparł je także rząd.

Przedsiębiorcy od dawna domagali się, aby składki do ZUS przez cały rok kalendarzowy były płacone w takiej samej wysokości. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza, przedstawiciela PKPP Lewiatan w Radzie Nadzorczej ZUS, nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia, aby przedsiębiorcy musieli cztery razy w roku (na koniec lutego, maja, sierpnia i listopada) sprawdzać wysokość składek, jakie mają wpłacać do ZUS. Zgodnie z projektem osoby, które opłacają składki od podstawy wynoszącej 60 proc. średniej płacy (jest ich zdecydowana większość), będą ją miały ustaloną na cały rok.

- Celem zmian jest ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia firm. Takie osoby raz w roku będą mogły złożyć w banku tzw. polecenie zapłaty. Zmniejszy się też liczba błędów w przelewach do ZUS - mówi Wiesław Woda, poseł upoważniony do prezentowania stanowiska Komisji w czasie dalszych prac nad projektem ustawy.

Posłowie mieli jednak wątpliwości dotyczące sposobu opłacania składki zdrowotnej.

- Propozycja poselska to zmiana wyrywkowa. Przedsiębiorcy niewiele na niej zyskają, jeśli nadal cztery razy w roku będą musieli sprawdzać wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne - mówi Mieczysław Kasprzak, poseł PSL.

Jednak Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej, wyjaśniała, że minister zdrowia deklaruje chęć przygotowania nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli płacić takie same składki przez cały rok do NFZ.

Związki zawodowe zwracają jednak uwagę, że zaproponowana zmiana będzie mieć wpływ na finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK