REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy dużo tracą na podatku od nieruchomości

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy płacą zbyt wysokie kwoty podatku od nieruchomości z powodu nieprawidłowych ewidencji. Powodem tych nadpłat jest również skomplikowane prawo podatkowe i profiskalne nastawienie urzędników w gminach. Podatnicy powinni dokładnie przeanalizować dotychczasowe rozliczenia i na nowo zakwalifikować grunty i budowle.


Podatnicy często przepłacają podatek od nieruchomości. W przypadku dużych podatników kwoty nadpłat mogą być bardzo wysokie. To z kolei może narażać firmy na spore straty. Taka sytuacja wynika m.in. z: błędów w procedurach stosowanych przez podatników, w tym braku wiedzy na temat opodatkowania obiektów budowlanych; niepotrzebnego opodatkowania gruntów; nieprawidłowej klasyfikacji budynków i budowli pod kątem podatku od nieruchomości czy też podwójnego opodatkowania nieruchomości. Do tego katalogu błędów dochodzi jeszcze nieprzychylność i profiskalne podejście urzędników w gminach do kwestii poboru podatków lokalnych.

REKLAMA

 


Wspólnie z ekspertami PricewaterhouseCoopers wskażemy na ewidentne nieprawidłowości i doradzimy, jak podatnicy mogą sobie z nimi poradzić.


Problem: prawo i urząd


Według Łukasza Wąsikiewicza, eksperta z działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, największym problemem przy rozliczaniu podatku od nieruchomości są zawiłe regulacje podatkowe, które odsyłają po części do prawa budowlanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


- Skutkuje to brakiem zrozumienia, co jest przedmiotem opodatkowania - szczególnie jaskrawo ujawnia się to w odniesieniu do budowli. Co więcej, rozliczenia w podatku od nieruchomości cechują się pewnym automatyzmem, co oznacza, że z roku na rok powielane są błędy lat poprzednich - wyjaśnił Łukasz Wąsikiewicz.


Jednocześnie dodał, że problemem jest również profiskalne nastawienie gmin i mało elastyczne podejście urzędników gminnych, niechętnych nawiązaniu dialogu i zastanowieniu się nad prawidłową interpretacją przepisów prawa.


Zapomniane zwolnienia

REKLAMA


Istotnym zagadnieniem jest także wewnętrzne nieuporządkowanie rozliczeń firm z tytułu podatku od nieruchomości. Nie tylko nieprzychylni urzędnicy, ale w głównej mierze także sami podatnicy często zapominają o zwolnieniach czy wyłączeniach spod opodatkowania. Na ten aspekt problemu zwrócił uwagę Michał Chudy, ekspert działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, który wyjaśnił, że podatkowi od nieruchomości podlegają grunty, ale nie wszystkie. Podatnicy powinni pamiętać, że opodatkowaniu podlegają grunty z wyjątkiem tych, które zostały opodatkowane podatkiem rolnym lub leśnym i jednocześnie nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.


- W tym celu niezbędne jest ustalenie, czy dany grunt nie stanowi użytku rolnego albo lasu. Decydujące w tym zakresie są dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków. Grunt sklasyfikowany jako użytek rolny, zadrzewiony lub zakrzewiony użytek rolny albo las podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym albo leśnym. Nie dotyczy to jednak gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - tłumaczył Michał Chudy.


Wyjaśnił również, że w praktyce przez grunt zajęty należy rozumieć grunt faktycznie wykorzystywany w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Grunty bezpośrednio wykorzystywane w działalności gospodarczej podlegają podatkowi od nieruchomości niezależnie od ich klasyfikacji w ewidencji gruntów i budynków.


Czas na porządki


Problemów z nieruchomościami, jak widać, jest w praktyce wiele. Jednak jest sposób, aby wyjść obronną ręką z tej patowej sytuacji. Adam Hellwig, ekspert działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers radzi, aby podatnicy przyjrzeli się dokładnie swoim rozliczeniom.


- Po pierwsze, dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie, co faktycznie jest w firmie podstawą do przygotowania deklaracji podatkowej. Jeżeli tzw. podkładka już na pierwszy rzut oka wygląda na wiekową, wówczas należy sprawdzić, jak się ona ma do rejestru gruntów i rejestru środków trwałych firmy. W zakresie opodatkowania budowli należy sprawdzić, które grupy środków trwałych są w firmie traktowane jako budowle - argumentował Adam Hellwig.


Dodał też, że często podatnicy błędnie przyjmują statystyczną klasyfikację budowli za właściwą dla potrzeb podatkowych, a jest to duże uproszczenie. Po drugie, warto spotkać się w szerszym gronie - pracowników księgowości wspólnie ze specjalistami z działów technicznych, wybrać kłopotliwe pozycje podlegające opodatkowaniu i razem zastanowić się nad charakterem poszczególnych obiektów.


Podatek od nieruchomości

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl


OPINIE EKSPERTÓW PRICEWATERHOUSECOOPERS


ŁUKASZ WĄSIKIEWICZ

ekspert działu doradztwa podatkowego

Dobrym rozwiązaniem jest weryfikacja rozliczeń firmy, przegląd środków trwałych, od których podatek jest największy, i zastanowienie się, czy stosowana kwalifikacja jest właściwa. Może się np. okazać, że nie wszystkie środki trwałe powinny być opodatkowane lub przynajmniej, że podatek powinien być obliczany nie od całej wartości czy powierzchni. Ważna też będzie analiza przepisów i pełniejsze skorzystanie ze zwolnień. Należy także zastanowić się nad opodatkowaniem instalacji wewnątrz budynków, maszyn i urządzeń zainstalowanych na trwałych fundamentach czy specyficznych środków trwałych, gdzie często trudne jest rozstrzygnięcie, czy dany obiekt jest budynkiem, czy budowlą. Dla uniknięcia kłopotów na przyszłość zasadna będzie też dokładna analiza nowych inwestycji przed ich oddaniem do używania pod kątem podatku od nieruchomości.


MICHAŁ CHUDY

ekspert działu doradztwa podatkowego

Dokładna weryfikacja zaszeregowania poszczególnych gruntów może być pracochłonna. W szczególności dotyczy to podatników dysponujących dużą powierzchnią gruntów. Podatnicy ci mają tendencję do opodatkowania podatkiem od nieruchomości wszystkich posiadanych gruntów, rezygnując z korzystniejszego opodatkowania podatkiem rolnym lub leśnym. Niemniej jednak, właśnie ze względu na dużą powierzchnię gruntów, podatnicy mogą liczyć na istotne oszczędności podatkowe. W celu ich osiągnięcia należy zweryfikować stan oraz sposób wykorzystania poszczególnych gruntów z ewidencją gruntów i budynków oraz ewentualnie postarać się o odpowiednie przekwalifikowanie gruntów.


ADAM HELLWIG

ekspert działu doradztwa podatkowego

W przypadku wykrycia, że spółka nadpłaca podatek, podatnik ma do dyspozycji procedurę zwrotu nadpłaty podatku. Jest ona bezpieczna dla firmy - organ podatkowy przed zwrotem nadpłaty jest zobowiązany zbadać stan faktyczny i albo przyznać rację podatnikowi, albo po prostu odmówić zwrotu nadpłaty, bez jakichkolwiek sankcji dla podatnika. W sytuacjach, w których stopień skomplikowania sprawy jest istotny, warto rozważyć wystąpienie do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. W przypadku korzystnej interpretacji, zwrot nadpłaty powinien być jedynie formalnością.

 
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA