REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobra osobiste przedsiębiorcy

Maria Szadkowska
Pozew o naruszenie dóbr osobistych.
Pozew o naruszenie dóbr osobistych.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby prawne tak jak i osoby fizyczne posiadają chronione prawem dobra osobiste, do których jako jedno z najbardziej istotnych wliczamy dobre imię przedsiębiorcy. Dzieje się tak ze względu na to, iż ma ono wielki wpływ na działalność przedsiębiorcy na rynku.

Z punku widzenia ekonomicznej przyszłości przedsiębiorstwa, utrata renomy często powoduje odpływ klientów, co w konsekwencji może skutkować bankructwem. Pomimo niemajątkowego charakteru tych dóbr naruszenie ich wywołuje jak najbardziej majątkowe szkody dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która została pomówiona przez innego przedsiębiorcę lub osobę fizyczną o działania niezgodne z zasadami prawa lub współżycia społecznego. Zasadniczo pomówiony właściciel firmy może wystąpić z powództwem na podstawie kodeksu cywilnego jak również osobnej ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli naruszenia dokonał inny przedsiębiorca.

REKLAMA

Dobra osobiste

Artykuł 43 kodeksu cywilnego wskazuje, że przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych należy stosować odpowiednio do ochrony dóbr osobistych osób prawnych. Oznacza to przede wszystkim logiczne wyłączenie z tego katalogu takich dóbr jak zdrowie czy życie, o których ciężko mówić przy osobie prawnej. Dzięki temu, iż przepis nie wymienia wszystkich chronionych dóbr a stanowi jedynie swoistą wskazówkę interpretacyjną, katalog ten może być wciąż poszerzany i dostosowywany do zmieniających się warunków.

Ochrona danych osobowych przedsiębiorcy

Powiązanie dóbr osobistych

Przy rozważaniu naruszenia dobrej sławy należy wspomnieć również o bezprawnym posłużeniu się nazwą indywidualizującą przedsiębiorcę, które ma podobny wpływ, jak wyżej wspomniana sytuacja - pomówienia przedsiębiorcy, a dodatkowo może być z nią związana. Analogicznie jak w przypadku osoby fizycznej, osoba prawna posiada indywidualizującą ją nazwę, tak jak osobę fizyczną indywidualizuje jej imię i nazwisko. Pod tą nazwą jest rozpoznawana na rynku, z nią ściśle jest związana jej działalność a klienci, również dzięki niej, mogą powiązać pewnego rodzaju niematerialne stany rzeczy jak np. rzetelność z tym właśnie przedsiębiorcą. Podszywanie się pod firmę przedsiębiorcy może wywołać sytuację, w której będziemy mieli do czynienia z pośrednim narażeniem dobrej sławy osoby prawnej na szwank. Podszywający się pod firmę podmiot swoimi działaniami nie tylko odbiera klientów przedsiębiorcy działającemu w obrocie zgodnie z prawem, ale skutki jego nieuczciwych działań mogą spaść, przez powiązanie z nazwą, na przedsiębiorcę będącego ofiarą „złodzieja” firmy.

Korzystanie z firmy innego przedsiębiorcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różni naruszyciele różne standardy

W niektórych przypadkach przedsiębiorca może zgłosić naruszenie dóbr osobistych, jako naruszenie przepisów o uczciwej konkurencji, ale jak można wnioskować z ustawy dotyczy ona tylko sytuacji, gdy naruszycielem jest inny przedsiębiorca i nie można, poza nielicznymi wyjątkami, zastosować jej do osób fizycznych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM.

Sprawa o naruszenie dóbr osobistych może przebiegać na trzy różne sposoby. Po pierwsze osoba prawna może zażądać ustalenia prawa osobistego, co zazwyczaj zapobiega dalszym naruszeniom. Po drugie może domagać się zaniechania lub usunięcia skutków naruszeń. Dyskusyjna jest kwestia czy zastosowanie do osób prawnych ma roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne i zapłata na wskazany cel społeczny, stosowana w przypadku osób fizycznych. Z jednej strony panuje pogląd, iż osobie prawnej ciężko przypisać naruszenie sfery emocjonalnej z drugiej jednak jej substrat osobowy, w postaci jej członków może już odczuć negatywnie obrazę osoby prawnej w skład, której wchodzi. Powstaje wiec pytanie czy osoba prawna, jako pewnego rodzaju działalność grupy ludzi nie zasługuje na ochronę także od strony emocjonalnej członków, których zgodna wola powołała ją do życia?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA