REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwestia nielegalnego oprogramowania czyli specyfika prawa autorskiego w stosunku do oprogramowania

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
Programy komputerowe podlegają ochronie tak jak utwory.
Programy komputerowe podlegają ochronie tak jak utwory.

REKLAMA

REKLAMA

Programy komputerowe korzystają ze szczególnej ochrony prawa autorskiego, niejednokrotnie dużo ostrzejszej niż w przypadku innych utworów.

Konsekwencje karne

Przepisy szczególne dotyczące programów komputerowych zawierają art. 74-772 ustawy o oprawie autorskim i prawach pokrewnych. Ustawa ta określa również konsekwencje łamania praw autorskich do oprogramowania komputerowego. Są to:

REKLAMA

 • grzywna,
 • ograniczenie wolności,
 • pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 115 ust. 1),
 • przepadek narzędzi przestępstwa (komputerów, serwerów, płyt), choćby nie były własnością sprawcy (art. 120 ust. 1 pkt 1 ).

Programy komputerowe podlegają ochronie tak jak utwory. Przedsiębiorca, który celowo lub nieświadomie korzysta z nielegalnego oprogramowania, naraża się na poważne kary finansowe, a nawet na więzienie. 

Zobacz: Zapożyczanie (kradzież tekstów) w Internecie

Konsekwencje finansowe

REKLAMA

Ponadto producent oprogramowania komputerowego może żądać od firmy, która naruszyła jego prawa autorskie, zapłaty kwoty równej: podwójnej wartości wynagrodzenia, jakie musiałaby taka firma zapłacić producentowi za legalny produkt - w przypadku niezawinionego piractwa, lub potrójnej wartości wynagrodzenia - w przypadku piractwa zawinionego.

Producent może domagać się również wpłaty na Fundusz Promocji Twórczości. Nie może być to suma niższa od dwukrotnej wysokości uprawdopodobnionych korzyści odniesionych przez sprawcę z dokonanego naruszenia (art. 79 ust. 1 i 2 ). Trzeba więc zapłacić co najmniej dwa razy tyle, ile wyniosła oszczędność z zakupu np. nielegalnego oprogramowania, zamiast legalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo autorskie stanowi iż nie wymaga zezwolenia uprawnionego ( w tym przypadku np. producenta) m.in. sporządzenie kopii zapasowej, jeżeli jest to niezbędne do korzystania z programu komputerowego (art. 75 ust. 2 pkt 1).

Oznacza to w praktyce, iż można sporządzić kopię zapasową, pod warunkiem jednak, że kopia ta nie jest używana równocześnie z programem komputerowym.

Pamiętać należy iż rozprowadzanie, instalacja czy powielanie programu komputerowego, w sposób sprzeczny z umową licencyjną lub w jakikolwiek inny niedozwolony sposób narusza nie tylko umowę ale również prawa autorskie do oprogramowanie.

Zgodnie art. 293 kodeksu karnego, karalne jest nabywanie pirackiego oprogramowania, i to nawet w sytuacji braku pewności czy oferowany program jest programem legalnym czy też nie. Jeśli bowiem, na podstawie okoliczności, jakie towarzyszą zakupom, kupujący mógł przewidzieć (albo przewidywał) iż program nie pochodzi z legalnego źródła – będzie ponosił odpowiedzialność. 

Więcej o piractwie komputerowym a serwisie e-firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  REKLAMA

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA