reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie są konsekwencje nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę

Jakie są konsekwencje nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę

W razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, pracownik może odwołać się do sądu pracy. Sąd może orzec o bezskuteczności wypowiedzenia. Jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu, sąd może orzec o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Sąd może także przyznać odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Przepisy Kodeksu pracy nie wyjaśniają jednak, co oznacza termin "na piśmie". W związku z tym na podstawie art. 300 k.p. stosujemy odpowiednio przepisy ustawy - Kodeks cywilny (dalej: k.c.), jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Jak wynika z art. 78 § 1 k.c., do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.

Zdaniem Sądu Najwyższego, wyrażony w art. 30 § 3 k.p. obowiązek złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę "na piśmie" oznacza wymaganie zachowania zwykłej formy pisemnej w rozumieniu art. 78 § 1 k.c. (wyrok z 24 sierpnia 2009 r., I PK 58/09). Oznacza to, że wypowiedzenie powinno być sporządzone w formie dokumentu własnoręcznie podpisanego przez pracodawcę lub osobę przez niego do tego uprawnioną. Złożenie pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę za pośrednictwem faksu lub poczty e-mail nie spełnia warunku pisemności wynikającego z art. 30 § 3 k.p. Nie oznacza to jednak, że nie jest skuteczne prawnie. Aby oświadczenie takie nie naruszało wymogu pisemnej formy wypowiedzenia umowy o pracę, powinno zostać potwierdzone na piśmie.

Ponadto Sąd Najwyższy w uchwale z 2 października 2002 r. (III PZP 17/02, OSNP 2003/20/481) orzekł, że doręczenie pracownikowi za pomocą faksu (lub e-maila) pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 § 1 k.p., ale stanowi naruszenie art. 30 § 3 k.p. Z kolei w wyroku z 18 stycznia 2007 r. (II PK 178/06, OSNP 2008/5-6/59) sąd uznał, że sporządzenie na piśmie i wysłanie przez pracodawcę identycznej treści oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, które dotarło do pracownika wcześniej w postaci elektronicznej i później przesyłką pocztową, nie narusza wymagania wypowiedzenia na piśmie wynikającego z art. 30 § 3 k.p.

Oświadczenie woli pracodawcy złożone pracownikowi w formie wiadomości elektronicznej (e-mail) będzie skuteczne prawnie, ale tylko wtedy, gdy taka forma komunikacji jest przyjęta w zakładzie pracy oraz jeśli wyrażą na nią zgodę obie strony. Chodzi o to, żeby taki sposób komunikacji był przyjęty w praktyce u danego pracodawcy, czyli żeby pracownik mógł zapoznać się z przesłaną mu treścią wypowiedzenia.

A zatem złożenie przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę wyłącznie za pomocą faksu bądź poczty e-mail wprawdzie narusza wymóg pisemności wynikający z art. 30 § 3 k.p., ale:

  • jest ważne i skuteczne, dlatego może rozpocząć bieg terminu wypowiedzenia i doprowadzić do ustania stosunku pracy,
  • rozpoczyna bieg terminu do wniesienia odwołania do sądu pracy.

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy (art. 30 § 5 k.p.).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie są konsekwencje nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę

W artykule omówiono również zwolnienie dyscyplinarne pracownika oraz przyczyny wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama