REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refundacja okularów przez pracodawcę - co warto wiedzieć?

Kiedy pracodawca ma obowiązek refundować pracownikowi okulary?
Kiedy pracodawca ma obowiązek refundować pracownikowi okulary?

REKLAMA

REKLAMA

Refundacja za okulary dla pracownika. Kiedy pracodawca ma obowiązek refundować pracownikowi okulary?

Refundacja za okulary dla pracownika

PYTANIE

REKLAMA

Lekarz medycyny pracy od 2021 roku na zaświadczeniach o zdolności do pracy nie stawia pieczątki "konieczna zmiana szkieł korekcyjnych do pracy z monitorem ekranowym" ponieważ twierdzi, że zmieniły się przepisy i nie musi jej stawiać. Na zaświadczeniu jest tylko pieczątka "konieczne używanie okularów korekcyjnych podczas pracy z monitorem ekranowym". Czy tylko ta jedna pieczątka uprawnia pracodawcę do refundacji kosztów wymiany okularów korygujących wzrok do pracy z monitorem ekranowym dla pracownika? Oczywiście jest również faktura za zakup okularów i zapis w regulaminie o zasadach refundacji.

ODPOWIEDŹ

Obowiązkiem każdego pracodawcy oraz osób kierujących pracownikami jest przestrzeganie zaleceń lekarskich. Uwzględniając powyższe, w sytuacji gdy zostanie przystawiona pieczątka z adnotacją "konieczne używanie okularów korekcyjnych podczas pracy z monitorem ekranowym" - z jednoczesnym sporządzeniem recepty wskazującej parametry nowych okularów, wówczas obowiązkiem pracodawcy będzie zapewnienie nowych okularów korekcyjnych. W przypadku gdy zostanie przystawiona sama pieczątka - bez wystawienia recepty na nowe okulary, wówczas można przyjąć, iż intencją lekarza jest wskazanie kontynuowania pracy w okularach dotychczasowych.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracownicy, którzy świadczą pracę przed monitorami ekranowymi powinni być objęci przez pracodawcę szczególną profilaktyczną opieką zdrowotną. Należy im zapewnić okulary korygujące wzrok. Powyższa zasada nie odnosi się jednak do każdego przypadku. Wyposażenie pracowników w okulary korygujące jest niezbędne, gdy są spełnione dwie przesłanki. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że w sprawie zasadności zapewnienia pracownika w okulary powinien wypowiedzieć się lekarz. Okulary będą niezbędne, gdy wynika to z zaleceń lekarza, który w związku z wynikami przeprowadzonego badania okulistycznego w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej uzna, że istnieje potrzeba stosowania przez pracownika okularów w związku z pracą przy monitorze ekranowym. Drugą przesłanką, która powinna być spełniona, aby mówić o obowiązku wyposażenia pracownika w okulary to świadczenie pracy przed monitorem przynajmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, trudno polemizować z zaleceniami lekarza medycyny pracy przeprowadzającego badanie w zakresie stosowanych pieczątek, z których wynika treść zaleceń lekarskich. Niezależnie od powyższego oraz od tego, jak zalecenia zostaną sformułowane - powinny być realizowane przez pracodawcę i nadzorowane na bieżąco przez osoby kierujące pracownikami. Odnosząc się do wątpliwości w zakresie stosowanych pieczątek można przyjąć, że w sytuacji, gdy zostanie przystawiona pieczątka z adnotacją "konieczne używanie okularów korekcyjnych podczas pracy z monitorem ekranowym" i wiąże się z tym wystawienie pracownikowi recepty określającej parametry okularów w kontekście przeprowadzonych badań narządu wzroku - wówczas będzie to podstawa do refundacji pracownikowi nowych okularów korekcyjnych, uwzględniających specyfikację zawartą w recepcie. Jeżeli jednak przystawieniu pieczątki nie towarzyszy wydanie nowej recepty na okulary - wówczas wydaje się, że nie ma uzasadnienia do refundacji nowych okularów. Oczywiście każda sporna sytuacja może być rozstrzygana w ramach indywidualnej konsultacji z lekarzem przeprowadzającym badanie - zatrudnionym w podstawowej jednostce służby medycyny pracy, z którą pracodawca ma podpisaną umowę.

Podstawa prawna:

art. 212 pkt 6 oraz art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 poz. 1320)

§ 8  rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U z 1998 r. Nr 148, poz. 973)

Sebastian Kryczka

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA