REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refundacja okularów przez pracodawcę - co warto wiedzieć?

Kiedy pracodawca ma obowiązek refundować pracownikowi okulary?
Kiedy pracodawca ma obowiązek refundować pracownikowi okulary?

REKLAMA

REKLAMA

Refundacja za okulary dla pracownika. Kiedy pracodawca ma obowiązek refundować pracownikowi okulary?

Refundacja za okulary dla pracownika

PYTANIE

REKLAMA

Lekarz medycyny pracy od 2021 roku na zaświadczeniach o zdolności do pracy nie stawia pieczątki "konieczna zmiana szkieł korekcyjnych do pracy z monitorem ekranowym" ponieważ twierdzi, że zmieniły się przepisy i nie musi jej stawiać. Na zaświadczeniu jest tylko pieczątka "konieczne używanie okularów korekcyjnych podczas pracy z monitorem ekranowym". Czy tylko ta jedna pieczątka uprawnia pracodawcę do refundacji kosztów wymiany okularów korygujących wzrok do pracy z monitorem ekranowym dla pracownika? Oczywiście jest również faktura za zakup okularów i zapis w regulaminie o zasadach refundacji.

ODPOWIEDŹ

Obowiązkiem każdego pracodawcy oraz osób kierujących pracownikami jest przestrzeganie zaleceń lekarskich. Uwzględniając powyższe, w sytuacji gdy zostanie przystawiona pieczątka z adnotacją "konieczne używanie okularów korekcyjnych podczas pracy z monitorem ekranowym" - z jednoczesnym sporządzeniem recepty wskazującej parametry nowych okularów, wówczas obowiązkiem pracodawcy będzie zapewnienie nowych okularów korekcyjnych. W przypadku gdy zostanie przystawiona sama pieczątka - bez wystawienia recepty na nowe okulary, wówczas można przyjąć, iż intencją lekarza jest wskazanie kontynuowania pracy w okularach dotychczasowych.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracownicy, którzy świadczą pracę przed monitorami ekranowymi powinni być objęci przez pracodawcę szczególną profilaktyczną opieką zdrowotną. Należy im zapewnić okulary korygujące wzrok. Powyższa zasada nie odnosi się jednak do każdego przypadku. Wyposażenie pracowników w okulary korygujące jest niezbędne, gdy są spełnione dwie przesłanki. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że w sprawie zasadności zapewnienia pracownika w okulary powinien wypowiedzieć się lekarz. Okulary będą niezbędne, gdy wynika to z zaleceń lekarza, który w związku z wynikami przeprowadzonego badania okulistycznego w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej uzna, że istnieje potrzeba stosowania przez pracownika okularów w związku z pracą przy monitorze ekranowym. Drugą przesłanką, która powinna być spełniona, aby mówić o obowiązku wyposażenia pracownika w okulary to świadczenie pracy przed monitorem przynajmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, trudno polemizować z zaleceniami lekarza medycyny pracy przeprowadzającego badanie w zakresie stosowanych pieczątek, z których wynika treść zaleceń lekarskich. Niezależnie od powyższego oraz od tego, jak zalecenia zostaną sformułowane - powinny być realizowane przez pracodawcę i nadzorowane na bieżąco przez osoby kierujące pracownikami. Odnosząc się do wątpliwości w zakresie stosowanych pieczątek można przyjąć, że w sytuacji, gdy zostanie przystawiona pieczątka z adnotacją "konieczne używanie okularów korekcyjnych podczas pracy z monitorem ekranowym" i wiąże się z tym wystawienie pracownikowi recepty określającej parametry okularów w kontekście przeprowadzonych badań narządu wzroku - wówczas będzie to podstawa do refundacji pracownikowi nowych okularów korekcyjnych, uwzględniających specyfikację zawartą w recepcie. Jeżeli jednak przystawieniu pieczątki nie towarzyszy wydanie nowej recepty na okulary - wówczas wydaje się, że nie ma uzasadnienia do refundacji nowych okularów. Oczywiście każda sporna sytuacja może być rozstrzygana w ramach indywidualnej konsultacji z lekarzem przeprowadzającym badanie - zatrudnionym w podstawowej jednostce służby medycyny pracy, z którą pracodawca ma podpisaną umowę.

Podstawa prawna:

art. 212 pkt 6 oraz art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 poz. 1320)

§ 8  rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U z 1998 r. Nr 148, poz. 973)

Sebastian Kryczka

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA