Długość okresu wypowiedzenia
REKLAMA
Wypowiedzenie jest oświadczeniem woli składanym przez stronę stosunku prawnego prowadzącym do jego rozwiązania w określonym czasie. Przepisy prawa pracy przewidują standardowe okresy wypowiedzenia.
REKLAMA
Wypowiedzeniu podlegają umowy na czas nieokreślony, na okres próbny, na czas zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy. W tym ostatnim przypadku wypowiedzenie następuje za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, jeśli możliwość taka zostanie przewidziana przez strony przy zawieraniu umowy.
Jakie są obowiązki pracodawcy zwalniającego pracownika >>
Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 3 dni robocze, umowy o pracę zawartej na okres próbny zaś jest uzależniony od czasu trwania okresu próbnego.
Okres wypowiedzenia w tym przypadku wynosi:
• 3 dni robocze - jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
• 1 tydzień - przy okresie próbnym dłuższym niż 2 tygodnie,
• 2 tygodnie - przy 3-miesięcznym okresie próbnym.
W myśl art. 36 § 1 k.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.
Okres ten wynosi:
• 2 tygodnie - jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
• 1 miesiąc - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
• 3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 k.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Modyfikacje reguł ogólnych
Okresy wypowiedzenia w przypadkach ustalonych w przepisach mogą ulegać wydłużeniu bądź skróceniu. Pracodawca i pracownik są w szczególności uprawnieni do zawarcia porozumienia w sprawie wcześniejszego terminu rozwiązania stosunku pracy. Jak wskazuje art. 36 § 6 k.p., ustalenia takie nie zmieniają trybu rozwiązania umowy o pracę i są dopuszczalne dopiero po dokonaniu wypowiedzenia. Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę przewiduje ponadto art. 361 § 1 k.p., zastrzegając, że jest to dopuszczalne jedynie w odniesieniu do umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Skróceniu do maksymalnie jednego miesiąca podlega wyłącznie 3-miesięczny okres wypowiedzenia.
Więcej w Serwisie Prawno-Pracowniczym - Zamów prenumeratę >>
Anna Czajkowska
radca prawny
Podstawa prawna:
• art. 32- 361 Kodeksu pracy.
Orzecznictwo:
• wyrok SN z 10 stycznia 2006 r. (I PK 97/05, OSNP 2007/3-4/39),
• wyrok SN z 2 października 2003 r. (I PK 416/02, OSNP 2004/19/328).
REKLAMA
REKLAMA