REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewykorzystane dni wolne na poszukiwanie pracy

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

 Pracownik jest w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Ustaliliśmy w porozumieniu z nim termin wykorzystania 2 dni na poszukiwanie pracy. Jednak w czasie, kiedy miał wykorzystać te dni wolne, pracownik chorował. Jak postąpić w takiej sytuacji? Czy już nie musimy udzielać pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy?

 

REKLAMA

 

ODPOWIEDŹ

Choroba w terminie planowanych dni wolnych na poszukiwanie pracy nie pozbawia pracownika prawa do ich wykorzystania. Pracownik może więc nadal domagać się od Państwa udzielenia tych 2 dni wolnych.

WYJAŚNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie co najmniej 2-tygodniowego wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługują płatne dni wolne na poszukiwanie pracy (art. 37 k.p.). Należą się one w wymiarze:

• 2 dni roboczych - w przypadku 2-tygodniowego i 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia,

REKLAMA

• 3 dni roboczych - w odniesieniu do 3-miesięcznego wypowiedzenia oraz skróconego z 3 miesięcy do najwyżej 1 miesiąca wypowiedzenia dokonanego z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników.

Pracownik może wykorzystać poszczególne dni wolne na poszukiwanie pracy osobno lub łącznie. Termin wykorzystania tych dni wolnych musi zostać uzgodniony z pracodawcą. Jeśli we wskazanym przez pracownika terminie pracodawca nie udzielił mu zwolnienia od pracy na poszukiwanie pracy, ewentualne niestawienie się tego dnia pracownika do pracy będzie nieobecnością nieusprawiedliwioną. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z uprawnieniem pracownika, które nie jest jednak związane z roszczeniem o udzielenie zwolnienia w narzuconym przez pracownika terminie. Z drugiej strony, udzielenie tych dni wolnych jest obowiązkiem pracodawcy, a zatem nie może on doprowadzić do faktycznego pozbawienia zatrudnionej osoby tego prawa. Dlatego odmowa udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy we wnioskowanym przez pracownika terminie powinna być uzasadniona ważnymi przyczynami związanymi z sytuacją występującą w zakładzie pracy. Zatem pracodawca tylko wyjątkowo może nie zgodzić się na wykorzystywanie przez pracownika dni wolnych w zaproponowanym przez niego terminie. Związane jest to z celem tego zwolnienia od pracy, które przysługuje np. na uczestnictwo w rozmowie kwalifikacyjnej. Przyjmuje się, że jeżeli pracodawca odmawiał udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy, mimo wniosku pracownika w tej sprawie, to pracownik może skorzystać z tych dni samodzielnie w ostatnich dniach okresu wypowiedzenia, np. gdy ma prawo do 2 dni wolnych, może nie przyjść do pracy w ostatnich 2 dniach okresu wypowiedzenia. Pracodawca nie powinien w takim przypadku stosować wobec pracownika sankcji dyscyplinarnych.

REKLAMA

Nie można jednak uznać, że choroba w dniach, które zostały uzgodnione z pracownikiem jako dni wolne na poszukiwanie pracy, wyłącza prawo pracownika do domagania się ich udzielenia w pozostałej części okresu wypowiedzenia. Choroba nie tylko uniemożliwia świadczenie pracy, ale również wykonywanie innych czynności, w tym także związanych z poszukiwaniem nowego zatrudnienia. Zatem w przedstawionej sytuacji dni wolne na poszukiwanie pracy nie zostały faktycznie udzielone. Choroba pracownika nie powoduje jednak automatycznego przesunięcia terminu ich wykorzystania bezpośrednio na okres przypadający po jej zakończeniu. Pracodawca nie musi również w tym przypadku od razu proponować innego terminu wykorzystania dni wolnych na poszukiwanie pracy. Z wnioskiem w tej sprawie powinien wystąpić pracownik.

Pracodawca może odmówić udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy, jeżeli posiada informację, że pracownik znalazł już nową pracę bądź zamierza wykorzystać zwolnienie w innym celu niż poszukiwanie pracy. Jeżeli pracownik nie wykorzysta przysługujących mu dni wolnych na poszukiwanie pracy, pracodawca nie ma obowiązku wypłaty za nie ekwiwalentu pieniężnego.

Marek Rotkiewicz

PODSTAWA PRAWNA

• art. 37 ustawy z dnia 24 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA