| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Badania wstępne pracowników

Badania wstępne pracowników

Większość naszych pracowników jest zatrudniona na część etatu, a wykonywana w naszym zakładzie praca stanowi dla nich formę dodatkowego zarobkowania obok pracy, jaką wykonują w innych zakładach pracy. Czy w tej sytuacji musimy kierować ich na wstępne badania lekarskie oraz szkolić w zakresie bhp?


Tak. Pomimo faktu, że osoby przyjmowane przez Pani zakład pracy mają ważne badania lekarskie (wykonane na potrzeby zatrudnienia w innym zakładzie pracy), powinny zostać skierowane przed podjęciem zatrudnienia na badania wstępne.

Zgodnie z art. 229 § 1 k.p. badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy, przy czym muszą one wykonywać pracę, na tym samym stanowisku lub na stanowisku o takich samych warunkach pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym samym pracodawcą. Z brzmienia przepisu wynika, że zawarty w nim katalog sytuacji, w których nie trzeba wykonywać badań wstępnych, ma charakter zamknięty. Biorąc pod uwagę powyższe, należy przyjąć, że w opisanej przez Panią sytuacji pracodawca nie jest zwolniony od skierowania przyszłego pracownika na wstępne badania lekarskie, mimo że posiada on zaświadczenie o ważnych badaniach okresowych wykonanych na potrzeby innej pracy. Ponadto za taką interpretacją przemawia fakt, że celem przeprowadzania badań wstępnych jest ustalenie, czy praca danego rodzaju, którą ma wykonywać kandydat do pracy, nie zagraża jego zdrowiu. Wykonanie wstępnych badań lekarskich jest ważną kwestią, ponieważ bez aktualnych badań lekarskich pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy. Aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 k.p. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2002 r., sygn. akt I PK 44/2002).

Podobnie sytuacja wygląda z obowiązkiem przeprowadzania szkoleń bhp. Pracodawca ma obowiązek przed dopuszczeniem do pracy zapewnić pracownikowi przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Z tego obowiązku pracodawca jest zwolniony jedynie wobec pracownika, który podejmuje pracę na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem kolejnej umowy o pracę.

Naruszenie obowiązków związanych z bhp może spowodować odpowiedzialność na zasadach określonych w art. 283 § 1 k.p., zgodnie z którym osoby odpowiedzialne za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierujące pracownikami, które nie przestrzegają przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlegają karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Ponadto osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo i higienę pracy, która nie dopełnia swoich obowiązków w tym zakresie i w ten sposób naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. Jeśli działania mają charakter nieumyślny, osoba ta może zostać ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku - art. 220 k.k.

Piotr Matwiejczyk

Podstawa prawna:

art. 229, art. 283 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »